Už 40 000 let zpátky se lidem v Teplicích náramně líbilo. Pobíhali tady s pazourky v ruce, vesele se množili a po večerech společně ohlodávali tkáň ulovených živočichů. Možná už tehdy usrkávali z místních pramenů. Je to tak, Teplice mají hlubokou a zajímavou historii…
Natrvalo se tady lidé uhnízdili před 7000 lety. Toto tvrzení podporují archeologické doklady o odhalených osadách.
Ve 4. století před n. l. se na tomto zdravém místě velice zalíbilo národu, který si říkal Keltové. Kdo bydlí v Teplicích a chodí třeba do práce ulicí jménem Hálkova, ten dozajista ví, že právě ťapká po zemi, která je bývalou keltskou osadou, a ten, kdo třeba venčí psa v okolí katolického hřbitova, by měl mít povědomost o tom, že zde jeho miláček očůrává starobylé keltské mystické místo a věštírnu.
V ulicích U Soudu, Dubská a Pražská lze nasát genius loci a dávné dějiny...
Díky Keltům jsou Teplice nejstaršími lázněmi ve střední Evropě. Oni totiž Keltové nebyli žádní hlupáci a už tehdy léčivé účinky místních pramenů znali. Byly tu totiž objeveny keltské mince s vyobrazením kance a koně. Teplice jsou tedy jako lázně využívány patrně už před narozením Krista.
V prvních pěti staletích po přelomu letopočtu se na záda Keltům začali tlačit, jak už je historicky jejich dobrým zvykem, Germáni. Postupně tak vytlačili původní obyvatele. Jmenovali se Kvádové a Markomani.
Po germánských osadách budete v Teplicích pochodovat zvláště v okolí hřbitova a v ulicích V Lipách, u divadla a v Trnovanech.
V 9. století sídlili na teplicku a duchcovsku Lemuzi, jejichž centrem bylo hradiště v Zabrušanech. Z tohoto období také pocházejí první doložené zprávy o slovanském osídlení. Je to opět v historicky frekventovaných Proseticích, Trnovanech, v ulici U Soudu a pohřebiště V Lipách.
Název Teplice vznikl z latinského úsloví „ad aquas claidas“, „U TEPLÝCH VOD“ čili se vlastně jedná jen o překlad. Stalo se na konci 12. století.
V roce 1561 vyšla v Praze latinská báseň Tomáše Mitise O lázních teplických. Básník popisuje účinky pramenů při léčení a celkově chválí místo přímo nebývale.
Teplické lázně se dostávaly stále více do povědomí. Hlavně díky skutečně blahodárnému účinku pramenů na léčbu pohybového ústrojí, nervových, kožních a ženských chorob. O Teplicích mimochodem psal i Theophrastus Bombastus zvaný Paracelsus.
18. století poslalo Teplice do světa, a to měrou milou pro město jako takové, které se právem usmívalo.
V lázeňských domech kvetl společenský život a prominentní návštěvníci, kteří šířili a posilovali věhlas světoznámých lázní, se sjížděli ze všech stran. Kdo nebyl v Teplicích, jako by nežil.
Od roku 1787 se o rozkvět města zasloužil rovněž Jan Nepomuk Clary-Aldringen. Vzdělaný a osvícený šlechtic, který krom jiného zahájil rozsáhlou přeměnu Zámecké zahrady. Z původní koncepce barokní zahrady s geometrickým uspořádanými okrasnými záhony, fontánami a bludišti utvářenými ze zeleně ji poslal do podoby volněji koncipovaného přírodně krajinářského parku anglického typu. Společnost dychtící po umění nasytil i nově otevřeným divadlem.
Osvícenské reformy Marie Terezie a Josefa II. přinesly zase Teplicím větší osobní i duchovní svobodu. Měšťany již nezastupovali konšelé, ale radní, a obecní záležitosti nově spravoval magistrát, kde pod purkmistrem pracovali školení a přezkušovaní úředníci.
V noci na 1. června 1793 shořela při požáru téměř polovina města.
Teplice ale rychle získaly prostředky na obnovu zpět. Pomohl jim věhlas, kterého dosáhly. Prostředky se hrnuly od zemského gubernia, dvorů německých států, jejichž hlavy se v Teplicích léčily, i od dalších šlechtických rodů a rodin, které patřily mezi vděčné a nezapomínající návštěvníky. Přicházely i od dalších jednotlivců a obcí. Teplická vrchnost zase pomohla dodávkami dřeva a stavebního materiálu.
Od konce napoleonských válek věhlas Teplic prakticky jen rostl. Ekonomicky to bylo město bohaté.
V roce 1938 byly Teplice připojeny k Třetí Říši, jako součást Sudet.
Komunisté se podepsali na všech městech, čili i na Teplicích, ale podle sdělení tamního kronikáře pana Jindřicha Poláka to zase nebylo zlé. Mnohem zajímavější je legenda o objevení teplých pramenů.
Pan Jindara mi vyprávěl docela milou pověst…
„To jednou v roce 762 šel malý pasáček, který měl jenom matku, a k tomu těžce nemocnou, jako obvykle pást svině. Kousek za domovem náhle uslyšel zoufalé výskání svěřenkyň, a když doběhl celý upocený na místo, spatřil svině, kterak leží v jímce s kouřící vodou a celé, úplně celičké byly opařené. Prostě se jednoho dne tady někde opařily svině, a to dalo založit celému městu a jeho budoucí slávě, která daleko překročila hranice Čech.
V Teplicích je také, konkrétně v ulici U soudu, strašidlo...
Chodí tu vždy první sobotu v měsíci mladá jeptiška, do které se zamiloval místní zlatník. Když ji nedokázal zvrátit od víry a celibátu, tak ji prostě uškrtil zlatým řetězem a hodil do sklepa kláštera. Její duše ale vstala a šla si to se zlatníkem akčně vyřídit. Ten ale neunesl tíhu svědomí a krátce po té, co svou milou zaškrtil, se sám oběsil. A tak ho jeptiška pořád hledá.
Hlavně v oné ulici U soudu, kde ji zamordoval.“
Nový komentář
Komentáře
Já jsem z Teplic a nikdy si nevím z historickým textem pomoci, raději si přiberu pomoc v podobě odborné pomoci. Aback mě nikdy nezklamal.
Z Doubravky je nádherný rozhled po městě. Je vidět i České středohoří s Lovošem a Milešovkou. V areálu gymnázia je přístupný Biopark. K vidění jsou klokani, lemuři, pštrosi, dikobrazi, ovce, kozy a další zvířátka. Ke gymnáziu také patří Beuronská kaple. Teď jsou Teplice rozkopané kvůli výstavbě nového nákupního centra
V Teplicích žiji,je tu moc hezky,až na hodně opálených občanů kteří nám docela ztrpčují život
Město Teplice
http://www.teplice.cz/upload/?id=8806&am...V této sekci Vás provedeme historií i současností města
Teplice, města s bohatou historií s nejstaršími českými lázněmi. První
zmínky o léčebných pramenech jsou již z 8.století. Archeologické nálezy z
římských dob však svědčí o jejich využívání již na přelomu letopočtu.
Od objevu prvního horkého pramene v roce 762 až po zahájení
současné lázeňské sezóny v květnu 2004 prošly Teplice mnoha bouřlivými i
pozvolnými změnami, na vrcholu slávy byly na přelomu 19. a 20 století a
dnes opět rozkvétají do krásy.
Teplice jsou posazeny do kotliny mezi Českým středohořím a
masívem Krušných hor, nedaleko od hranic se SRN. Přes Krušné hory a
České středohoří vedly odedávna důležité obchodní cesty spojující české
kraje s okolními státy. Tyto obchodní cesty byly chráněny systémem
strážních hradů, okolo kterých vznikala města. Teplice za svůj rozvoj
tedy mohou vděčit několika okolnostem: obchodu, hornictví a léčivým
pramenům. Rovněž významný byl i kolonizační postup církevních řádů,
které v pohraničních oblastech počaly již ve 12. století stavět své
kláštery (v případě Teplic benediktýnský klášter sv. Jana Křtitele).
Teplice se proto mohou pochlubit množstvím zajímavých památek - zámek
vznikl v 16.století na zbytcích staršího románského kláštera, zámecké
náměstí se sochařským skvostem morového sloupu od Matyáše B. Brauna ze
datuje do roku 1718, zámecký park v anglickém stylu pochází rovněž z 18.
století, ...ve městě samotném se nachází několik významných kostelů a
okolí Teplic nabízí ke shlédnutí další kláštery, kostely, zámečky apod.
Současné Teplice nabízejí návštěvníkům rekonstruovaný
lázeňský komplex s celou řadou lázeňských domů, zrekonstruované
Krušnohorské divadlo, nový plavecký areál se squashovými kurty, množství
proslulých restaurací a kaváren... Neobvyklé výhledy z Doubravského
vrchu, z Bořně, z Milešovky nebo z Komáří vížky se sedačkovou lanovkou
patří k opravdovým zážitkům, v létě Vám vodní nádrže, vzniklé po
rekultivační činnosti, nabídnou příjemné prostředí pro rekreaci a horský
terén se sjezdovkami různé obtížnosti a upravované běžecké trasy
poskytnou vyžití zimním rekreantům. Věříme, že Teplíce nabízejí ze své
historie i současnosti mnoho zajímavého.
phoebe24 — #9 Komentář s babičkou mě pobavil a omylem jsem klikla na záporné hodnocení.
V Teplicích jsem se narodila a žiji nadále. Nehodlám se ani nikam jinam stěhovat, mě se tu prostě líbí.
Jsem teplicanda jako hrom a nedam na ne dopustit. Jako dite jsem chodila do skoly Na stinadlech, huuuuu, predstavivost predstavovala.
Do Teplic jezdím každoročně s dcerou do lázní a pokaždé se těšíme.Obzvlášť v jarním nebo letním období tam je nádherně Loni jsme parta rodičů s dětmi udělali výlet na Doubravku taky nesmí chybět planetarium a botanická.
adgam — #8 V Dubí mají jinší folklór: před pár lety vezl můj tatínek svojí tchýni z Německa právě přes Dubí. U silnice stopovalo mnoho spoře oblečených dívčin, když v tom se babka zeptala: "A to všechny ty holky nemají na autobus?"
phoebe24 — #3 byla jsem dvakrát v Teplicích v lázních a opravdu se mi tam líbilo po tetí mě špoupli do Dubí a tam teda už nikdy sice lázně hezké ,ale jinak nic na té první barevné fotce jsme poznala roh domu Jrásekkde jsem byla ubytovaná a na proti jsou vidět trošku Kamenné Lázně.Jinak procházky do okolí moc hezké botanická zahrada a vůbec všechno
Máme tady opravdu krásně! Přijeďte pobejt. Za chvliku začínají lázeňské kolonádní koncerty a parky se nám budou krásně zelenat a kašny se budou třpytit...
Michaela Kudláčková — #5 zatím jsem všude četla jen o radostném výskání
femme — #4 .. mě taky
docela by mě, Míšo, zajímalo, jak zní zoufalé výskání
Narodila jsem se v Teplicích a bydlela tam do osmnácti, než jsem šla na vejšku. Vždycky budu jen a pouze teplický patriot a čím jsem starší, tím se mi víc stýská. Šla jsem za manželem do celkem nedalekého města, kde máme rodinou vilku. V Teplicích jsem vždycky byla v paneláku, ale stejně.... Lázeňské čtvrti, symfonický orchestr, divadlo, procházky na Doubravku, na hvězdárnu, botanická zahrada..... je toho dost, co mi chybí.
enka1 — #1 tak až tam pojedeš, bacha na vroucí vodu... ty kvičící sviňky mě nějak odrazují
No a já ostuda tam ještě nebyla