Mít oblé boky je podle nejnovějších výsledků výzkumu dánských vědců nanejvýš zdravé. Tým badatelů z Ústavu preventivního lékařství zjistil, že ženy se zakulacenými křivkami déle žijí a jsou lépe chráněny před srdečními chorobami. Píše o tom internetový server BBC, odkud zprávu převzala i česká média.

Tuk, který je uložen na bocích, obsahuje přirozenou protizánětlivou látku adiponektin. Tato látka má kladný účinek na cévy, protože brání jejich otokům a blokování. Ženy, jež mají přes boky méně než 100 centimetrů, nemají stejnou přirozenou ochranu jako ženy s více než 100 centimetry, tvrdí vědci.

Výzkumníci vyšetřili od roku 1987 do roku 1988 přes 3 000 mužů a žen ve věku od 35 do 65 let. Změřili je, zvážili a určili jejich index tělesné hmotnosti, který se vypočte vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. Poté až do roku 2001 sledovali jejich zdravotní stav, zjišťovali, kolik z nich onemocnělo srdečními chorobami, a evidovali, kolik jich zemřelo.

Na základě výsledků výzkumu vědci dospěli k závěru, že ženy s širšími boky měly oproti ženám s užšími boky až o 87 procent snížené riziko úmrtí. Tyto ženy rovněž čelily o 86 procent menšímu riziku koronárních srdečních chorob a o 46 procent menšímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. U mužů neměly širší či užší boky na stav jejich srdce žádný vliv.

"Pro zdraví je významná nejen tělesná váha, ale také tvar postavy. Útlé boky, na nichž je málo svalového tuku a které mají málo kostní hmoty, vedou ke zvýšenému riziku infarktu," uvedla vedoucí týmu Berit Heitmannová.