Letošní loveckou sezonu zahájil myslivec, který postřelil šestnáctiletého chlapce. Pravda, tentokrát nešlo o náhodného kolemjdoucího, ale o jednoho z honců, který vlastně s rizikem musel počítat. Alespoň to zelení mužíčci s velkými kvéry tvrdí. A nebezpečnost mysliveckého povolání potvrzují tím, že se čas od času navzájem „uloví“.
„Podle evidence jednoty jde jen o šest až sedm úmrtí,“ prohlásil kdysi právník z Českomoravské myslivecké jednoty František Kollár a tvářil se přitom, že se jedná o povolené ztráty.

Horší ovšem je, když se obětí čarostřelců stane „náhodný kolemjdoucí“. Sáňkující chlapec, houbař, turista... Také myslivci oblíbené střílení „toulavých psů a koček“ přináší úrazy nejen zvířatům – synovce jisté paní málem postřelil myslivec, který zabil její kočku pár metrů od plotu zahrady. Známé zase vyndávali broky z ruky a ramene po té, co se myslivec rozhodl, že její pes na vodítku určitě honí zvěř. Psa netrefil.

Nejen čeští myslivci jsou „šikovní“
Lovce v Iowě v USA postřelil pes jeho vlastní puškou. Sedmatřicetiletý James Harris totiž odložil nezajištěnou pušku na zem, aby mohl sebrat právě zabitého bažanta. Jeden ze smečky psů, která se pohybovala za lovci, náhodně šlápl na spoušť. Lovec skončil s více než stovkou broků v lýtku. Přitom prý nejde o nijak výjimečný úraz. Lovci prý často odkládají své zbraně nezajištěné.

Zdroj: AFP

Výše uvedené samozřejmě neznamená, že neexistují slušní a zodpovědní myslivci, kteří se o zvířata především starají, když potkají zatoulaného psa, pokusí se ho odchytit a předat majiteli, a zbraň berou do rukou zásadně střízliví. Otázkou ovšem je, jestli nejsou spíš výjimkou potvrzující pravidlo.

Jaké zkušenosti máte s myslivci Vy? Znáte spíš ty slušné nebo „hovada“? Myslíte si, že by se zákony v tomto směru měly zpřísnit? Máte pocit, že se situace od revoluce zlepšila, nebo je spíš horší?