Barva očí je bezesporu jeden z důležitých prvků, které dodávají lidské tváři charakteristický výraz. Málokoho by ale napadlo, že modré oči jsou genetickým znakem jdoucím do hloubky věků až ke společnému prapředkovi.

Tvrdí to alespoň dánský lékař Hans Eiberg z kodaňské univerzity. Agentura Reuters zveřejnila počátkem týdne výsledky jeho dvanáctiletého výzkumu, a pokud jsou jeho dohady opravdu podložené, můžeme dojít k překvapujícím zjištěním.

Před šesti až deseti tisíci lety mělo dojít k migraci obyvatelstva v oblastech na východ od Černého moře zasahujících až k Afghánistánu. V té době byli všichni lidé hnědoocí. Během přesunů došlo k mutaci ovlivňující gen známý jako OCA2. Ten jak známo produkuje melanin, což je pigment rozhodující o barvě naší kůže, vlasů a očí. Tak tedy mělo dojít ke změně barvy oka.

Je to mutant?

Jste z toho moudří? Já popravdě moc ne. Výzkum Eibergovy skupiny prý dále zkoumal ještě určitou část DNA modrookých lidí napříč světadíly a ukázalo se, že mají jednu její část všichni stejnou, zatímco u lidí s hnědýma očima jsou velké rozdíly. Z toho profesor usuzuje, že modroocí mají nějakého společného prapředka, a jsou tak prapodivným způsobem spříznění.

Může mít práce dánského vědce nějaký reálný podklad, anebo se jedná o divoké spekulace? Myslíte, že na barvě očí záleží? Jaké oči se líbí vám?

Reklama