Podzim a zima sužuje nejen lidský organismus, ale i vlasy a pokožku hlavy. Dá se říci, že je to dokonce jedno z nejkritičtějších období v roce. Na kvalitě vlasů se projeví nadměrné střídání teplot, nošení čepic a klobouků, nedostatek slunce a také větší stres. Tyto aspekty se u mnohých z nás projeví v podobě lupů ve vlasech.
Jistě všichni známe, jak lupy vypadají na tmavé halence anebo jak nás mohou obtěžovat svým typickým svěděním ve vlasech.


Nadměrné odlupování šupinek kůže pod vlasy samozřejmě nemusí být způsobeno chorobou, ale může být přechodného charakteru, například po použití nevhodného šamponu nebo jiného prostředku vlasové kosmetiky. Může se jednat o prosté podráždění, nebo i o alergickou reakci na některou složku přípravku. Po odstranění vyvolávající příčiny potíže obyčejně samy ustoupí, při těžším průběhu je nutná léčba lokálně zklidňujícími prostředky. V případě alergické reakce lze eventuálně využít léky proti alergii.

Lupy (lupovitost) jsou v podstatě povrchovou kožní mykózou. Je způsobena přemnožením mikroskopické houby Pityrosporum ovale, která je za normálních okolností běžnou součástí mikroflóry kůže. Obtěžuje přibližně každého třetího člověka.
Projevuje se tak, že z vlasů vypadávají drobné šupinky, lupy, které se viditelně usazují např. na oděvu. Někdy se přidruží zánět, a pak je lupovitost provázena svěděním.
Onemocnění provázené pouze tvorbou těchto drobných, otrubám podobných šupin se nazývá pityriáze (pityron – řecky otruba). Šupiny (lupy) mohou být mastné nebo suché, a pokud se svědění projevuje jen ve vlasech a jejich vznik nedoprovází šupící se ložiska, je na místě samoléčba.

Vedle pityriázy vznikají lupy při častém kožním onemocnění - seboroické dermatitidě, jež mimo jiné postihuje i vlasovou část hlavy.
Tato choroba se objevuje u dětí i dospělých, muži jsou častěji postiženi než ženy. Důvodů vzniku onemocnění je několik: zvýšená činnost mazových žláz, zmnožení kvasinky Pityrosporum ovale, změny v imunitním systému, je zřejmý i vliv psychických stresů a nedostatek vitaminů a stopových prvků. Typickými projevy seboroické dermatitidy jsou svědivá, začervenalá, šupící se ložiska, nejčastěji ve vlasech, na vlasové hranici nad čelem, v obočí, v rýhách kolem nosu, ve vousaté části obličeje, v oblasti před ušima a v uších.
U mírných forem onemocnění je namístě samoléčba - častější šetrné mytí vlasů jemnými šampony nevysušující kůži, použití šamponů s obsahem antimykotik (např. osvědčený Nizoral). Pokud se samoléčba nedaří a počet šupících se ložisek neustupuje, či dokonce narůstá, je třeba navštívit kožního lékaře.
 

 

Jak správně postupovat při samoléčbě?

Pamatujte, že ne každý šampon je pro vás ten pravý.
Šampony na mastné vlasy vysoušejí pokožku hlavy a ta se pak brání tím, že vytváří mazu mnohem více. Nevhodný šampon také může ničit ochrannou tukovou vrstvu kůže. Takto nechráněná kůže se pak snadno stane útočištěm pro různé bakterie, které při nejmenším povedou ke tvorbě lupů. Existují přípravky, které nejen, že vás zbaví lupů, ale zaroveň vyváží rovnováhu pokožky hlavy.

 

Pravidelné šetrné mytí vlasů může pomoci odstraňovat odumřelé části kůže, neovlivňuje však nijak příčinu nadměrného vzniku lupů. Snaha o odstranění nepříjemných projevů vede k častějšímu mytí vlasů, lupy však stále neustupují. Běžný šampon nestačí, protože odstraňuje lupy mechanickou cestou.

Účelné je léčit lupy jedině ověřenými a spolehlivými lékárenskými prostředky. K léčbě lze využít například léčebné šampony s obsahem antimykotických látek.
Nejspolehlivější z nich, šampon NIZORAL obsahuje látku ketokonazol, která působí proti kvasinkám. Tento šampon je volně prodejný v lékárnách.

 

Reklama