Obézních dětí přibývá. Zejména těch, které jsou obézní extrémně a v deseti letech při výšce odpovídající věku váží klidně i osmdesát, nebo dokonce devadesát kilo. Většinou jde o chyby ve výživě. Riziko, že dtě bude bojovat s kilogramy navíc, lze přitom ovlivnit hned po narození, totiž kojením.

Nejde přitom jen o to, že by obézní děti byly více neohrabané, ale obezita v dětství je každopádně rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních chorob v dospělosti. British Medical Journal před časem přinesl výsledky studie, ve které autoři zkoumali vliv kojení na vznik obezity u 9 357 dětí ve věku 5 až 6 let. Dosud publikované studie zahrnovaly jen relativně malý počet pacientů, relativně největší kanadská studie s 1 320 osobami proběhla v šedesátých letech.

Výsledky nově publikované studie, kterou zveřejnil server www.medicina.cz, ukázaly, že u dětí, které nebyly kojeny, se vyskytla obezita téměř v pěti procentech, u kojených pouze v 2,8 procentech.

Roli hraje i délka kojení - u dětí plně kojených 2 měsíce byl výskyt obezity 3,8 %, u kojení v délce 3 až 5 měsíců 2,3 %, pro rozmezí 6 až 12 měsíců 1,7 % a u dětí kojených déle než 12 měsíců pouhých 0,8 %. Protektivní vliv kojení byl prokazatelný i po přihlédnutí k sociálnímu statusu a životosprávě.

Ze studie vyplývá, že riziko vzniku obezity ve sledovaném věkovém období může být kojením skutečně sníženo (u dětí kojených 3 až 5 měsíců o 35 %). Tento ochranný vliv kojení v prevenci obezity, a tím i v prevenci kardiovaskulárních chorob, je dalším významným argumentem při zdůrazňování významu kojení pro fyziologický vývoj v dětském věku i dospělosti.