walk

Diskuse o účelnosti dětských chodítek jsou nekonečné. Jedni je vychvalují do nebe, druzí dští oheň a síru. Jaká jsou fakta a zkušenosti?

Například mně se doma chodítko velice osvědčilo. Dcera byla opravdu hodně živá, takže v chodítku se vyřádila ke svojí i mojí spokojenosti. Nikdy se nepřevrátila, ani jí chodítko nezpomalilo vývoj. Sama bez pomoci chodila už v 9 měsících!

Opačný názor má moje kolegyně Míša, která tvrdí, že si její dcera díky chodítku přivodila frakturu lebky. Zvykla si pohybovat se s oporou zad, a když pak stála bez chodítka, v domnění, že se jí nic nestane, zvrhla se dozadu a o dlaždice si naštípla lebku.

Abych zjistila pravdu, zeptala jsem se odbornice:

„Díky chodítkům se ročně zraní tisíce dětí, ale je-li zajištěna bezpečnost a dozor, nemyslím si, že by dětem škodila. Nedoporučila bych je ale používat dřív než dítě samo stojí,“ říká pražská pediatrička Marcela Novotná. Je to z toho důvodu, že svaly a páteř menšího dítěte nejsou dostatečně zpevněné, tudíž mohou vznikat vývojové vady.

Výrobce chodítek však tvrdí, že tento výrobek lze používat od půl roku dítěte a stačí, aby umělo sedět. Takže pozor!

Úrazy

Druhým diskutovaným nebezpečím jsou úrazy. Chodítko je totiž něco jako formule 1 v rukou někoho, kdo nevlastní řidičského oprávnění.

Americká akademie pediatrů dokonce na základě velkého počtu úrazů vyzvala k zákazu dětských chodítek. Děti se v chodítkách často řítí se schodů, bourají do nábytku a zvrhávají na sebe sklo, knihy či horký obsah hrnce. Není ani výjimka, když se s jezdítkem převrátí a způsobí si zlomeninu či aspoň pořádný hematom. O šoku nemluvě. Častým důvodem bývá překonávání prahu, okrajů koberců nebo jiné překážky.

Výzkum britské společnosti Child Accident Prevention Trust odhaduje, že dětská chodítka jsou příčinou většího počtu dětských úrazů než jakýkoliv jiný výrobek pro děti.

Skutečnost, že dětská chodítka jsou rizikovým výrobkem, potvrzují i údaje v databázi Rapex (rychlý výstražný systém informující o nebezpečných výrobcích v EU). Od roku 2005 sem bylo nahlášeno 12 těchto výrobků jako vysoce nebezpečných. Jedním z posledních záznamů je hlášen Českou obchodní inspekcí, která při testování zjistila nedostatky u italského chodítka značky Maggiolino.

Stalo se tak i přesto, že byla v celé Evropě zavedena pro výrobce bezpečnostní norma a požadavek na testování stability chodítek. Škoda je, že tyto normy nejsou zatím závazné. Při nákupu proto trvejte na osvědčení o splnění této normy!

Má, nebo mělo vaše dítě chodítko? Jaké s ním máte zkušenosti?