Zajela jsem ke Kamale na návštěvu. Malý Sanátan byl zrovna nemocný a ležel, Sarasvatí nám celou dobu asistovala. Kamala uvařila šalvějový čaj s medem a začaly jsme si povídat.

Povězte mi, jak jste se stala oddanou Hare Krišna?
To už bude deset let. Bývala jsem dost velká rebelka, dokonce jsem experimentovala i s drogami. A jednou mě můj bratr přemluvil, abych s ním šla na setkání s Krišňáky, že se tam hezky hraje a tancuje a bude i nějaká přednáška a občerstvení. Byla jsem z nich jako omámená, strašně se mi to líbilo. Hned jak jsem poprvé uslyšela zpívat posvátnou mantru Hare Krišna, cítila jsem tu obrovskou sílu, co v sobě skrývá. Je to čarovný text, zkuste si ho zazpívat, hned se budete cítit lépe, seberete sílu k řešení problémů, začnete duchovně růst.

A jak váš přerod z rebelky na oddanou pokračoval?
Začala jsem mezi ně chodit, účastnit se přednášek a slavností. Od toho prvního setkání  jsem se už nikdy nedotkla drogy. Nakonec jsem přesídlila do pražského védského centra na Zličíně. Tam mi se vším pomáhali starší zkušení oddaní, kteří se snaží, abyste všechno správně pochopili. Radí vám, pomáhají, vysvětlují. Vlastně taková opora do nového života.

Kamala si hlinkou z posvátné řeky Gangy maluje na čelo posvátný znak. Do jeho středu ještě přijde barevná tečka.

m

A tam jste se seznámila se svým manželem?
Ano, stalo se to ale až po třech letech, co jsem žila v Centru pro védská studia. Loka, který v té době žil na farmě, si mě všiml na společných přednáškách a slavnostech. Dostala jsem od něj vzkaz, že by si mě chtěl vzít za ženu. Ani jsem nevěděla, o koho jde, a záleželo na mně, zda svolím k setkání, nebo ne. Zariskovala jsem, byla jsem zvědavá. Poprvé jsme si spolu asi hodinu povídali a zjišťovali, kdo je ten druhý. Líbil se mi a rozuměla jsem si s ním, a tak jsme se dohodli, že spolu budeme „chodit“. Mezi Krišňáky je to ale něco jiného než mezi vámi. Mezi párem vzniká postupné přátelství, náklonnost a láska na ryze platonické úrovni, takzvaném Ášramu. Zkušební doba trvá rok a pak se dvojice domluví, zda se vezmou, nebo se rozejdou. My jsme se vzali.

Jak probíhá svatba?
Jedna běžná na úřadě a druhá nádherná védská. Je to obrovská okázalá slavnost, všude je spousta květin, vystrojí se velká vegetariánská hostina, hraje hudba, tančí se... to musíte vidět sami. Manželé přijímají slib věrnosti před Krišnou, obětním ohněm a oddanými Krišny. Na svatební cestě jsme byli v Indii, to bylo taky strašně fajn.

A na dětech se dohodnete ještě  před svatbou?
Ano, je důležité vědět, jaký názor má váš partner. Ale to přece bez ohledu na vyznání. My jsme se o dětech bavili v té roční zkušební době. Oba jsme se shodli, že je chceme, teď máme dvě.

Kamala se svými dětmi Sarasvatí a Sanátanem.

h

Jak je to s oddanými a sexem?
Sex probíhá pouze v manželském svazku a jen za účelem mít dítě. Jinak ne, ale nemyslete si, že se někdo z nás trápí nebo se nějak přemáhá. Náš vztah je založen na duchovních hodnotách a za sebe můžu říci, že manžela miluji čím dál tím víc. Potěšení tělesné nahrazujeme duchovním ze zpívání Hare Krišna, ze služby Krišnovi a ze společnosti dalších oddaných.

A jak tedy povznášíte tu duši? Musíte plnit nějaké denní normy?
Dalo by se to tak říci. V centrech Hare Krišna vstáváme brzo ráno, okolo čtvrté. Zpíváme společně před oltářem Hare Krišna Mahámantru a další védské mantry. Tančíme, což je mírné pohupování z leva do prava a naopak. Tanec se v návalu blaženosti může změnit na radostný a dynamický. Celý ranní duchovní program v sobě zahrnuje jak společnou, tak i osobní meditaci „japa”“ což je předříkávání Hare Krišna mantry na růženci. Růženec se skládá ze 108 korálků a na každém z nich se odříkává jedna Hare Krišna mantra. Oddaní každý den při meditaci odříkají 16 kol této mantry, což je 1728 krát denně. Další ranní činnosti se týkají péče o Božstvo Krišny, zdobení oltáře a přednášky. Celý program končí společnou snídaní.                                 

A když někdo nežije v chrámu?
Ti, kteří žijí mimo chrám, pořádají stejný duchovní program doma. Samozřejmě pokud žijí v dosahu nějakého centra, je pro ně lepší chodit tam, protože intenzita rituálu je v chrámu větší.

Domácí oltář s božstvem dovezeným až z Indie. Figurky se denně myjí, voní a převlékají. Přijímají také oběti ve formě potravin.

d

Co se stane, když se jako oddaný  rozhodnu z vaší organizace odejít?
Nic, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Odejít můžete kdykoli. Stejné je to s finančními prostředky. Kdo je má a chce něco věnovat, tak to udělá, ale je to dobrovolné. Naší prioritou je odpor k násilí.

Opravdu nezabijete ani mouchu?
Opravdu nezabiju. Věřím v reinkarnaci duše i do zvířecích těl. To je taky jeden z důvodů, proč jsem vegetarián. Naučila jsem se od manžela mouchu chytit do dlaně  a živou ji pustit z okna.

Co kdyby vás nějaké zvíře ohrožovalo?
Nejsme žádní fanatici. Kdyby mě chtěl uštknout jedovatý had, tak ho zabiju. Obrana lidského života je důležitější. V jiném případě bych ale ničemu živému schválně neublížila. Říkám schválně, protože při chůzi každý zabije mnoho živých organismů.

Jak vychováváte děti?
Prvořadé je jim vytvořit hezký charakter, založený na pravdomluvnosti, čestnosti, úcty ke starším a nadřízeným, nenásilí, mravní čistotě a schopnosti dobře rozlišit dobro od zla. Děti jsou neustále s námi, účastní se všeho s rodiči. Celý záměr je z dětí vychovat oddané Krišny. Je to stejný záměr, se kterým byly počaty.

A jak je to se školou?
V Čechách žádné krišňácké školy nemáme. V zahraničí ale jsou. Dokonce i střední a vysoké. Mnoho rodin ale využívá možnosti učit děti doma. Ty pak chodí do školy jenom skládat zkoušky. Někteří rodiče dávají své děti do Waldorfské školy, ta se nejvíc přibližuje naší životní filozofii a způsobu výchovy. Jinak naše děti chodí i do normálních škol jako ostatní. 

V co si myslíte, že se převtělíte po smrti?
Doufám, že v tomto životě už moje duše dosáhne takové duchovní úrovně, že se po opuštění těla do žádného jiného nepřevtělí a dostane tělo vhodné k životu v duchovním světě. O to přece jde. O věčnou blaženost.  

Znáte někoho z hnutí Hare Krišna? Ochutnaly jste jejich speciality? Co si o nich myslíte?

Reklama