shutterstock-1745949599.jpg
Foto: Shutterstock

Přijde mi to jako úplný výsměch,“ začíná své vyprávění učitelka z mateřské školky ve Středočeském kraji,každý den jsme vystaveny tomu, že se nakazíme a při momentálním stavu kapacity nemocnic rozhodně není o co stát. Do nedávna jsem si myslela, že je to tak, že když má někdo z rodiny dítěte covid, dítě do školky nesmí. Zmýlila jsem se. Terezka ve čtvrtek nešla do školky s tím, že maminka musí na testy. V pondělí byla už zase ve třídě, a tak jsem si myslela, že testy dopadly negativně. Opak byl ale pravdou. Od ředitelky mi bylo jen řečeno, že je přece vše na hygieně, která řekla, že když bude maminka v karanténě sama (odjela na chatu hned po testech), tak je vše v pořádku. Děti prý na testy nemusí.

Znamená to ale, že Terezka může být přenašečem viru, který mohla roznést po celé školce. Děti na testy hygiena skoro vůbec neposílá, denně jich ale posíláme domů s příznaky dost. Jsou bez roušek, my jsme dostaly dvacet respirátorů s tím, že je máme používat v hromadné dopravě. Směšné. Ve školce tedy nosíme jen po domácku ušité. Děti se ale na nás neustále lepí, kašlou bez toho, aby si daly ruku před pusu… Když to přeženu, tak mi přijde, že jsme také v první linii, ale bez ochranných pomůcek.

shutterstock-650834743.jpg
Foto: Shutterstock

Podle nařízení by dítě mělo jít, jakmile se objeví příznaky, do speciální místnosti, kde se čeká, než přijdou rodiče. Kdo s ním ale v takové místnosti má hodinu být, než rodiče přijedou, když mám na starost dalších 20 dětí? Samozřejmě to tak nefunguje.

Jedna ze starších učitelek je na dýchacím přístroji v nemocnici a už několik jich mělo covid. Já stále jen s hrůzou vyčkávám, kdy si vir najde cestu ke mně, protože školka je opravdová covidová líheň. Mám astma, takže předpokládám, že se mám na co těšit. Chápu, že rodiče některých dětí musí chodit do práce, proto školky musí fungovat. Nevím, jak je to v jiných školkách, ale já mám ve třídě především děti rodičů, kteří mají homeoffice (alespoň jeden z nich), nebo jsou bez práce, to znamená doma. I přesto nám děti strkají a celé to nedává smysl. S každým novým nařízením se modlím, aby se školky už konečně zavřely a já nemusela do práce.“

Reklama