Stříbrná svatba = 25 let manželství. Zlatá svatba = 50 let manželství. A po 60 společných manželských letech je to svatba diamantová. Tohoto výročí se ve zdraví dožije poměrně málo párů, a v dnešní době asi ještě méně.

Dřív se lidé méně rozváděli, a i když třeba manželství úplně nefungovalo, prostě spolu zůstali, protože na rozvody se nepohlíželo v dobrém světle. A není tedy úplná výjimka, že se tito manželé, oddaní před dvěma či třemi generacemi, dožívají zlatých a diamantových svateb.

Přečtěte si také:

To za další dvě generace už bude dlouholeté manželské soužití asi hodně výjimečné, když se teď každé třetí manželství rozvádí a lidé se berou třeba až kolem čtyřicítky. A možná to bude úplně jinak, co my víme?

Každopádně je krásné, když spolu někdo vydrží šedesát let. To musí být hodně náročné! „Občas to bylo těžké, občas lehčí. Někdy jsem chtěla od všeho utéct, ale nakonec se to vždycky urovnalo,“ říká Marie Polanská, která se svým manželem Pavlem oslavila diamantovou svatbu před dvěma lety. Brali se, když jim bylo oběma 25 let, a tak měli společně kromě výročí také 85. narozeniny.

„A byla to krásná oslava. Sešla se celá naše velká rodina, tři děti a pět vnoučat i s partnery a taky čtyři pravnoučátka. Objednali jsme si penzion s restaurací v horách, kde jsme pak i přespali, bavili jsme se až do noci. Děda šel spát brzy, ale já vydržela. A dokonce jsem si i zatancovala, vyvedli mě všichni muži z rodiny. :-)

Vlastně to bylo mnohem hezčí než naše svatba před těmi dlouhými lety. Tenkrát nebylo dlouho po válce, nekonalo se žádné velké veselí, bylo málo hostů. Teď jsme si to opravdu užili s celou rodinou.“

babi

Paní Marie nemá ze své svatby žádnou fotku. Na této fotce je s manželem a dětmi při 10. výročí svatby

Paní Marie je velmi vitální žena, na svůj věk je pořád čilá, snaží se hodně chodit na procházky. Bohužel její manžel nedávno zemřel, takže zůstala sama. „Poslední dobou byl hodně nemocný. To je život. Ale mám hodně krásných vzpomínek.“

babi

Jedna vzpomínka na diamantovou svatbu

Přejeme hodně zdraví do dalšího života!

A tady jsou pro zajímavost názvy výročí svateb

25 let - stříbrná svatba

30 let - perlová svatba

40 let - rubínová svatba

45 let - safírová svatba

50 let - zlatá svatba

55 let - smaragdová svatba

60 let - diamantová svatba

65 let - kamenná svatba

70 let - platinová svatba

75 let - nebeská svatba nebo korunovační svatba

Další zajímavé články:

Reklama