Čtvrteční den zahájíme návratem do minulosti. Dnes je to totiž přesně 46 let, co proběhla srpnová okupace Československa armádami Varšavské smlouvy. Pojďme si společně připomenout tento den, který se zapsal do dějin naší země.

we
Zdroj foto: www.wikipedie.cz

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupila na území Československé socialistické republiky vojska pěti sousedních prosovětsky orientovaných zemí. V čele s vojsky Sovětského svazu se jednalo o vojenské síly Maďarské lidové republiky, Polské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Vojska Německé demokratické republiky byla sice připravena k zásahu, nakonec ale hranice ČSSR nepřekročila, tedy až na pár výjimek. Jejich úkol byl jasný, zablokovat dosavadní reformně liberální vývoj v domácí politice. Invaze měla za následek cca 108 mrtvých Čechů a Slováků a emigraci přibližně 300 000 lidí z republiky. Ačkoliv česká i slovenská veřejnost invazi vojsk odsuzují, iniciátoři, kteří i podle tehdejších zákonů spáchali vlastizradu, nebyli dosud potrestáni.

Přeji vám samozřejmě krásné dobré ráno, a pokud možno, co nejpříjemnější start do nového dne... Okupace nám snad nehrozí!

Reklama