Žádný partnerský vztah nemůže být pořád stejný. Mění se lidé, okolnosti i prostředí, a někdy i vzájemné city a touhy. Tak jako u manželů Aleny a Zdeňka.

Alena je se Zdeňkem 42 let, mají tři dospělé děti a dva vnuky od nejstarší dcery. Žijí si celkem spokojeně v domku se zahradou, která je královstvím Zdeňka. Jakmile je jen trochu hezky, od rána do večera tam něco sází, pleje nebo zalévá.

přátelé

„Manžel se v tom opravdu vyžívá, zahrada je jeho láska. A já jsem ráda, protože mě práce na zahradě vůbec nebaví. Mám jen pár truhlíků s květináčů s okrasnými kytkami, a to mi stačí. Sice je Zdeněk na zahradě celé dny, někdy až moc (já bych někdy ráda jela na výlet nebo na kolo), ale pořád je to lepší, než kdyby seděl s pivem na gauči u televize.“

Zní to skoro idylicky, ale samozřejmě to tak není. Asi posledních pět let je jejich manželství pohodové, ale dřív se Alena se Zdeňkem často hádala. Příčinou jejich hádek byl sex. „Bývaly to docela prudké výměny názorů, díkybohu, že je to za námi. Teď tu máme klid.

Zdeněk dřív býval hodně na sex, i v šedesáti letech ho potřeboval často, klidně třikrát týdně. Jenže já... tak do 50 let jsem ho taky měla hodně ráda, nikdy jsme žádný problém neměli, ale když v mých 54 letech přišel přechod, chuť na sex jsem skoro ztratila, stačil mi jednou za měsíc nebo ještě míň. A Zdeněk to dlouho nemohl pochopit. Vyčítal mi, že jsem chladná, že není možné, abych to už vůbec nepotřebovala, dokonce mě i obviňoval, že už ho nemám rád anebo že mám milence, jinak to není možné. Ale já prostě nemohla nic dělat, hormony si řekly své, prostě jsem sex postupně přestala potřebovat.

Je to i tak krásné

Takhle to šlo asi rok a půl. Nevzpomínám na tohle období ráda, byly to nesmyslné hádky, výčitky a obviňování, stejně ze mě tu vášeň a chuť na milování nedostal... A to jsem se kolikrát i snažila a občas jsem to samozřejmě vydržela, jen abych měla klid, ale už to nebylo ono. A teď už mi sex vůbec nic neříká.

Naštěstí se po tomhle nepříjemném období změnila situace, je to asi tak pět let. Je hloupé psát naštěstí, ale je to tak, i když to manželovi samozřejmě nepřeju. Lékaři mu totiž zjistili cukrovku. Musel začít brát prášky a dbát víc na své zdraví, doktorka mu taky doporučila, aby zhubl. Začala jsem mu vařit trochu dietně, abych ho podpořila, prostě musel trochu změnit životní styl. A důsledkem nemoci je i to, že už nemá chuť na sex. Teď to tedy konečně vnímáme oba stejně a už se kvůli tomu nehádáme. Doufám, že Zdeněk pochopil, že jsem mu to opravdu nedělala schválně...

Za pár týdnů oslavíme 43. výročí svatby. S manželem se máme pořád rádi. Teď už jsme vlastně jen přátelé, a ne milenci. Ale i tak je to krásné.“

Další články v našem magazínu:

Reklama