Je známo, že kvalita prostředí ovlivňuje psychiku člověka. Nejen váš byt, ale i vybavení kanceláře či jiných míst, které navštěvujete, působí na vaši náladu či výkonnost. Tento poznatek dnes už ve velké míře využívá mnoho „profesionálů“, kteří si dobře uvědomují, že na příjemná místa se lidé vracejí rádi…

 
Kancelářské prostory

V práci trávíme podstatnou část dne. Proto je velmi důležité vytvořit zaměstnancům pracovní prostředí, ve kterém se budou cítit uvolněně a příjemně.

Jako ukázkový příklad interiérů, které jsou v souladu s moderní architekturou a zároveň respektujou potřeby a „lidskou tvář“ zaměstnanců, jsou kancelářské prostory společnosti Roche (divize diagnostiky).

Jak uvedla tisková mluvčí společnosti Alexandra Bauersfeldová: „Jednou z prvních věcí, které jsme se snažili vyřešit, bylo pracovní prostředí. V budově, do které jsme se nastěhovali, sídlila před námi jiná společnost. Interiér působil nevábně. Všechny stěny byly bílé a prostor vyžadoval rekonstrukci. Bylo nám jasné, že toto prostředí je pro nás nevyhovující. Na základě charakteristiky exteriéru i interiéru, kterou jsme propojili s naši vizí ideálního místa pro práci, jsme k rekonstrukci přizvali architekta. Ten vypracoval architektonický projekt, po kterém následovala samotná rekonstrukce.“  

Výsledkem je velmi příjemný, vzdušný, útulný a zároveň reprezentativní prostor. V budově pracuje přibližně 60 zaměstnanců, a tak je interiér z hlediska dispozic rozdělen na přízemí, kde se nachází recepce se vstupní halou pro hosty, a dvě podlaží, ve kterých jsou kanceláře. Nahoře je ještě podkrovní prostor, který je příhodným místem pro různé pracovní schůzky a konference. Pochopitelně, že k řešení budovy patří i sociální zařízení, kuchyňské zázemí a odkládací prostor.

Za největší pozitivum považuji barevné řešení stěn, které celému prostoru dodávají veselou a „domácí“ atmosféru. Dále mě upoutalo atypické řešení dveří kanceláří a osvětlení. Za pozitivní považuji i umístění fontány ve vstupní hale, která zpříjemňuje celkovou atmosféru a zároveň uklidňuje.

Třešničkou na dortu je podkroví, které je řešeno na způsob loftu. Dělícím prvkem prostoru jsou posuvné dveře z mléčného skla. Neodpustím si přípomenout krásný a uklidňující výhled z oken, který rovněž v nemalé míře ovlivňuje náladu zaměstnanců.          
 

 

 

 

 

 

Zubní ordinace 

Většina z nás má před zubaři respekt. Když si vzpomenete na zubní ordinaci, určite si vybavíte sterilní atmosféru, bílé nebo zelené odstíny, které jsou tak typické pro nemocniční prostředí. Musíte uznat, že tato atmosféra spíš deprimuje než léčí.

Na některých místech se však můžete setkat s příjemným překvapením. Před nedávnem jsem navštívila zubní ordinaci Jakuba Smrčka. Musím uznat, že toto příjemné prostředí vás zbaví strachu ze zubařského křesla, které se ostatně dá v tomto případě také považovat za skvělý, i když ne příliš tradiční, designérskej kousek.

Na můj dotaz, jak bylo přistupováno k řešení prostoru, pan doktor Smrček uvedl: “Je pro mě důležité, aby se pacienti v ordinaci cítili příjemně a uvolněně. Každý zubní zákrok je možno považovat za stresující. Dobře vím, že pozitivním prostředím můžu stres pacienta minimalizovat. Před soukromou praxí jsem pracoval v nemocnici. Mám zkušenost, že v tomhle prostředí se pacient necítí dobře. Tak jsem si udělal představu, jak by mohl interiér ordinace vypadat, a o realizaci jsem požádal zkušeného architekta. S výsledkem jsem spokojen nejen já, ale hlavně pacienti, kteří se zde cítí dobře.“ 

Interiér ordinace je rozdělen na dvě základní části: vstupní halu či čekárnu se sociálním zařízením a samotnou ordinaci s moderním a pohodlným zubařským křeslem.

Na rozdíl už od zmíněných klasických ordinací prostor disponuje vhodným barevným řešením a doplňky. Žluté stěny, barevné obrázky a dostatek světla působí optimisticky a útulně. Je vidět, že prostor byl navrhován s citem a přizpůsoben pacientům.


Obchůdek 

I malý obchůdek ve stylu „Second hand“ může mít své kouzlo a přilákat velké množství zákazníků. Výborným příkladem je obchůdek s názvem Mish Mash, který vás upoutá jedinečným interiérovým řešením. Stylové prostředí, ve kterém se míchá mnoho kultur, je výsledkem práce šikovné designérky.

Zaměstnankyně obchodu prozradila: „Na vybavení interiéru nebylo příliš mnoho finančních prostředků. Důležitý byl spíše nápad. Kreativita designérky se projevila vysloveně všude, kam se podíváte. Výsledkem je skutečně originální a působiví interiér, který si lidé oblíbili.“

Obchůdek je typickým příkladem toho, že efektní a zároveň efektivní interiér se dá vytvořit i za limitovaných finančních podmínek. Někdy stačí dobrý nápad, intuice - a řešení se nabídne samo. Obkládané barevné stěny, ručně dělaný pult, extravagantní řešení výlohy, ve které stojí zlatá figurína, závěs z kousků dřeva nebo netradiční zrcadla, to vše vypovídá o fantasii a schopnosti naslouchat lidem…

    
          
    

 

Reklama