Když nahlédneme do živočišné říše a sledujeme chování samečků a samiček různých druhů živočichů, neubráníme se úsměvu. Kdo od koho vlastně opisoval?

Dary, úplatky, podvody, chytračení a dokonce nevěra. Kdepak, řeč není o lidské společnosti. Jsme mezi zástupci živočišné říše. Konkrétně vztah mezi milostnými partnery je mnohdy jako vystřižený z toho, co známe ze sousedství.

Ať už navštívíme své známé ve vzduchu, ve vodě nebo třeba v lese, když se jedná o volbu životního druha, jsme na tom s trochou nadsázky velice podobně.

Já mám v lese tři domy
Někteří „chlapíci“ v ptačí říši mají pro účel namlouvání v šatníku parádní kvádro, kterým se snaží upoutat pozornost vyvolené slečny. Na tom by ještě nebylo nic tak ohromujícího, i když vzpomeňme, kolik zamilovaných mužů si v zájmu lásky začne měnit ponožky, obden se holí a shání voňavky napěchované zaručenými přitahovadly.

Ovšem takový zamilovaný moudivláček lužní (Remiz Pendulinus) je mnohem praktičtější. Ví totiž, jak žena dá na dojem, který v ní vyvolá pohled na dům. V lese tak ochotně vystaví hned několik hnízd a jeho vyvolená si pak všechny prohlédne. Totéž ovšem kvůli stejné slečně mohou dělat i další tři nápadníci, a tak má budoucí paní domácí vskutku z čeho vybírat. Vyhraje ten nejlepší architekt.

Modrý vchod a zahrada z víček
Malý lemíček (Ptilonorhynchinade) šel ještě dál. Nejen že postaví pro svou vyvolenou jakýsi altán, protože hnízdo to není, ale dokonce ho vymaluje a nezapomene ani na zahradu. Vymačkává šťávu z modrých bobulí a, používaje klacíčku místo štětce, vymaluje pěkně interiér na modro. Okolí stavby pak ještě vyzdobí a je vskutku vynalézavý. Zakomponuje například lastury, barevné kamínky, ale i víčka od limonád, barevné papírky, staniol a podobně. Výsledkem jeho snažení je pak i 12 000 různých okrasných předmětů. Obětavý nápadník. I my známe takové.

Malá pozornost pro vás, drahá
Některé zamilované „ženské“ jsou dračice a svého milého milují až k sežrání. Ne každému se chce přinést takovou oběť a nechat se pozřít, nehledě na to, že tak jako u nás nemyslí hned na ženitbu, ale chtějí si jen užít. Nechtěné oběti tak předcházejí pečlivě zabalenými dárečky.
Například chlapíci z čeledi kroužilek Emphis Poplita napřed svou milou obdarují laskominkou velmi pečlivě zabalenou do mnoha vláken. Než napnutá samička rozbalí tu spoustu mašlí, stihne si sameček hezky užít a honem prchnout. Podobnost jen náhodná..:)

Podvodníku, až tě chytím, tak tě sním
Ne každý sexuchtivý amant má ale potřebné prostředky. Zato má ale pěkně vychytralou nervovou soustavu. Místo laskominky zabalí pěkně jen kus listu, nebo jiný bezcenný předmět, a než chtivá samička odhalí podvod, je už oplodněná a otec fuč. Známe.

Krásný příklad podvodu za účelem oplodnění najdeme, jak už základ slova napovídá, pod vodou. Samička afrického tlamovce jiskroskvrnného (Haplochromis Bartoni) ve strachu o jikry všechny pochytá do tlamičky, aby je ochránila. Sameček je ale potřebuje nějak oplodnit. Udělá to vychytaným podvodem. Pro tento účel se mu u ocasní ploutve objeví malá očka, která k nerozeznání připomínají plovoucí jikry. Samička se lekne, že na některé zapomněla, otevře tlamičku, přiblíží se k prdelce samečka a... a je oplodněno. A pak se řekne jenom ryba".

Doma bohatý, za rohem pěkný
Samička ptáčka z rodu Passeriformes je pro změnu nejen pěkně mazaná, ale i dalšími vlastnostmi jako by některým našim sousedkám z oka vypadla.
Ne každý sameček tohoto druhu ptáka je rozený krasavec. Zatímco jiní jsou jako ze žurnálu, některým chybí ocasní letka, mají křivý zobáček či jiné kosmetické vady. A tak musí oslnit jinak.

Nepříliš pěkní samečci se proto usilovně snaží zapůsobit na samičky hmotnou stránkou a teplem domova. Vystaví překrásná hnízda, díky kterým je nakonec samičky upřednostní před krásnými, leč chudšími kolegy.
V radosti z rodinného blaha a ve starostech s obhospodařováním domova si pak náš bohatý manžílek ani nevšimne, že mu jeho vypečená ženuška  „zalétá“ o větev dál s odmítnutým krasavcem, který si, vědom svých předností, se stavbou domu, hmotným zabezpečením a odpovědností rozhodně nelámal hlavu. Ne, stále jsme u ptáků.

A ještě něco k závidění…

Viagra? Vy tam nemáte kost?
Zatímco v některých věcech k nám byla příroda milostivá, někde na nás tak trochu pozapomněla. Zatímco mnozí pánové musí často v zájmu uspokojení svého i partnerky vytáhnout z kapsy nemalý obnos na modrou pilulku, mnoho jejich kolegů v živočišné říši se může takovému choulostivému problému jen usmát.
Rejskové, netopýři, křečci, veverky, osmáci, medvědi, kočky a dokonce i většina primátů má vystaráno. Jejich penis je opatřen zvláštním druhem kosti, takže problém s erekcí je skutečně netrápí.

Reklama