Podle psychologů je jednou z největších zkoušek partnerského vztahu společné zaměstnání. Někomu to může prospět, jinému zase naopak. Jak to tedy je?

Recept na spokojené manželství neexistuje. A pokud si ho dvojice ještě navíc „okoření“ o stejné zaměstnání, nastává výzva, v níž neuspěje každý. Sdílet společnou domácnost, a navíc ještě pracovní prostředí, je modelem, nad nímž mnoho psychologů a personalistů zvedá varovně prst.

tog1.jpg

Třicetiletá Anna svého partnera potkala právě ve firmě, do níž čerstvě nastoupila. „Byla jsem v práci nováček, takže najít si takhle rychle lásku, nebylo příliš „košer“. Ale stalo se. Trochu jsem se toho, že spolu budeme i na pracovišti, bála, ale protože nám to tak klapalo, nechala jsem to plynout.  Dokud jsme spolu nebydleli, bylo to skvělé, a naopak jsme oba tu intenzitu oceňovali. Po půl roce mi Aleš navrhnul, ať se k němu přestěhuji. V ten moment jsme spolu začali opravdu trávit 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ponorkovou nemoc jsem chytila jako první já. Práce nás totiž provázela na každém kroku a Aleš o ní dodnes velmi rád a zapáleně vypráví. Nakonec jsem se rozhodla, že v takovém soužití fungovat nechci a dříve nebo později by to skončilo naším rozchodem. Dala jsem výpověď a začala podnikat v tom, co mě baví a naplňuje,“ dodává na závěr Anna.

Kvalitu vztahu nebo manželství určitě ovlivňuje více faktorů než jen společné soužití v práci. Otázkou je, co díky tomuto „24/7“ dodatečně vypluje napovrch?!

O svém sedmnáctiletém pracovním soužití a silné ponorce vypráví zubní sestra Dana: „Svého muže miluji stále z celého srdce. Jsme spolu od střední školy, máme dvě dospělé děti a soukromou ordinaci. Věřte mi, že žít, pracovat, sdílet, trávit dovolené a víkendy, spát a dělat spoustu dalšího, je opravdu velmi náročné. Mirka mám přečteného jako své boty. Vím, co řekne, jak zareaguje nebo na co bude mít asi chuť. Ale tohle je můj život a beru ho tak, jak je.“

Jak se nezbláznit

Každý vztah potřebuje balanc a partneři se v něm musí cítit komfortně. Bude-li chybět oběma partnerům humor, nadhled a tolerance, pravděpodobně společně neobstojí. Pokud každý pracuje v jiném oddělení, sdílení jedné firmy pravděpodobně nebude problém. Společná kancelář konflikty vyvolá „levou zadní“.

„Občas mám období, kdy mě na Mirkovi rozčílí i to, jak mě pozdraví. Hledám na něm zbytečně chyby a vyvolávám hádky. Pak je zapotřebí se na víkend sbalit a vyrazit si s kamarádkou odpočinout třeba do lázní. Dva dny mimo domov a bez manželovy přítomnosti mě znovu nabijí a zbaví ponorkového syndromu. Na jeden takový výlet se zanedlouho chystám,“ radí Dana.

Jak tedy úspěšně zvládnout manželství i společnou práci?

  • Pokud pracujete ve stejné firmě, dohodněte se předem na pravidlech, která budete respektovat.
  • Nemíchejte práci a osobní život.
  • Neupřednostňujte v práci svého partnera před kolegy. Není to fér.
  • …a své spolupracovníky netahejte do případných rozepří.
  • Do práce nepatří přezdívky, erotika ani sex.
  • Každý si najděte čas na své zájmy a klidně vyrazte na dovolenou sami s kamarádkou.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si: