Poznali se před dvěma měsíci na Queer Parade v Brně, tedy historicky prvním české průvodu gayů a lesbiček. Během pochodu se zničehonic objevili ve stejné skupině lidí a okamžitě to na obou stranách zajiskřilo. Ještě ten večer trávili na kafi, kde se původní sympatie ještě prohloubily. Radek (18) z Jirkova, Michal (21) z Karlových Varů.

 

Program prázdninových dní, obzvlášť víkendů, byl jasný. Touha vidět se totiž v počátečním období zamilovanosti pochopitelně  narůstala. „Je normální, že když jsme šli ven, automaticky nám ruce vklouzly do sebe. Už první den jsem se ale setkávali s přinejmenším překvapenými pohledy. To ale nemluvím o hustých chvílích, když jsme potkali skupinu nácků, kteří nám pěstmi připomněli, že do Čech taková zvrácenost nepatří,“ povzdechl si Michal.

 

Zamilované kluky to však nemohlo odradit. „Náckové byli extrém, ale s nevraživostí, která dokáže pokazit příjemnou náladu už ve chvíli, kdy například vystupuju z autobusu a chci Radka políbit, se setkáváme pořád. Nechápu to, myslel jsem si, že tohle už je dávno pryč,“ řekl a dodal: „Přitom moje kamarádky, které jsou lesbičky, se setkávají s opačnými reakcemi.“

 

Rozdílnost přístupu společnosti k lesbičkám a gayům připouští i Martin Strachoň z Gay a lesbické ligy. „Je pravdou, že když to vezmu z pohledu homosexuální erotiky, lesbická je obecně přijímána, zatímco na gay se nahlíží s odporem,“ uvedl. „Naštěstí to má ale vývoj. A tak velká města jako Praha či Brno už tím trpí méně. Mnohem častěji se tu můžete setkat homosexuálním párem nejen lesbiček, ale i gayů,“ řekl Strachoň. „Nejhorší to mají kluci homosexuálové v konzervativnějších oblastech,“ poznamenal.

 

Aby pomohli trochu nabourat i tyto předsudky, vyvěsili homosexuálové z brněnské organizace Stud na svých webových stránkách následující dotazník. Při jeho tvorbě autoři nešetřili na nadsázce, na druhou stranu je jeho záměr naprosto seriózní.

Jak se chovat v případě setkání s gayi či lesbami:


1. Neutíkejte hned s výkřikem pryč. To se nesluší!

2. Pokud chcete odejít, učiňte tak pomalu a diskrétně.

3. Nemyslete si, že jste pro ně atraktivní.

4. Nemyslete si, že se jim nelíbíte.

3. Neočekávejte, že jsou stejně rozčilení z toho, že vidí heterosexuála, jako jste možná právě teď Vy, když jste zrovna potkali člověka s homosexuální orientací.

4. Nezačněte hned řečnit o své(m) přítelkyni (příteli) nebo manželce (manželovi), abyste dali najevo, že jste heterosexuální - to už o vás pravděpodobně vědí.

5. Neptejte se jich na to, jak se homosexuály stali. Zeptejte se raději sebe, jak jste se stali tím, čím jste.

6. Nepředpokládejte, že si s Vámi určitě chtějí povídat o tom, jaké to je být lesbou / gayem.

7. Neočekávejte, že o tom nebudou mluvit.

8. Nebagatelizujte jejich cítění domněnkou, že se u nich jedná pouze o jednu "postelovou aféru". Jsou homosexuální 24 hodin denně.

9. Nemyslete si, že chtějí, aby se s nimi jednalo, jakoby byli opačného pohlaví.

10. Pokud máte pokušení jim říci, že si život činí příliš jednoduchým, nedělejte to!


Dotazník pro heterosexuály:

(vychází z velmi častých naruby pokládaných dotazů homosexuálům ze strany heterosexuálů)

 

1. Co podle Vás způsobilo Vaši heterosexualitu?

2. Kdy jste si poprvé jasně uvědomili, že jste heterosexuální?

3. Je možné, že se přitom jedná jen o určitou fázi, kterou někdy v budoucnu překonáte?

4. Je možné, že je Vaše heterosexualita způsobena neurotickým strachem z ostatních lidí stejného pohlaví?

5. Jestliže jste nikdy nespali s osobou stejného pohlaví, je možné, že vše, co Vám schází, je dobrý homosexuální partner?

6. Komu všemu jste řekli o svých heterosexuálních sklonech? Jak na to zareagovali?

7. Proč mají heterosexuálové neustále tendenci přesvědčovat ostatní o správnosti svého životního stylu?

8. Proč pořád dáváte najevo svoji heterosexualitu? Nemůžete být prostě sami sebou a přitom o tom nemluvit?

9. Chcete, aby Vaše děti byly heterosexuální, když vezmete v úvahu problémy, které je čekají?

10. Neúměrně vysoký podíl odsouzených za pohlavní zneužití je heterosexuálních. Myslíte si, že je bezpečné vystavovat Vaše děti působení heterosexuálních učitelů?

11. I přes veškerou společenskou podporu, které se dostává manželství, roste stále míra rozvodovosti. Proč existuje tak málo stabilních heterosexuálních partnerství?

12. Proč heterosexuálům tolik záleží na sexu?

13. Když se člověk zamyslí nad přelidněním Země, jak by mohlo lidské pokolení přežít, kdyby byl každý jako Vy heterosexuální?

14. Můžete věřit v nezaujatost heterosexuálního terapeuta? Nemusíte se obávat, že bude ovlivněn svým vkusem?

15. Můžete se stát vyspělou vyrovnanou osobností, pokud se výhradně omezíte na heterosexualitu a nerozvinete a neprožijete přitom svůj přirozený zdravý homosexuální potenciál?

 

 

V antickém Řecku gayové bodovali

 

Traduje se, že už v antickém Řecku byl homosexuální styk mezi chlapci a muži naprosto běžný. A mnohdy považovaný i za citově čistější než sex se ženou (ten byl přeci jen za účelem početí potomka…). Dokládají to báje a mýty.

o Legendární básník Orfeus měl přicestovat do Thrákie a na svůj zpěv a lyru vábit chlapce, čímž naučil celý kraj tomu, co Řekové sami nazývali mj. thrácká láska, homosexualitě. Odnesl to. Matky svedených chlapců ho údajně ubodaly jehlicemi spínajícími šat.

o Proslulý bůh Apollón zas miloval Hyakintha, syna spartského krále Amykla. Bůh větru Zefýr jim však záviděl a zinscenoval smrt Hyakintha z rukou Apollóna.

o Zeus zas miloval prince Ganyméda, kterého v podobě orla jej unesl na Olymp, a zde z něj učinil číšníka. A když mohli bohové…


Za nepřirozenou začala homosexualitu považovat až naše judaisticko-křesťanská kultura. Odlišná sexuální orientace se pak často „léčila“ plameny na hranicích.

 

Vnímáte gaye jako naprosto přirozenou součást společnosti? Nebo se otřesete hnusem, když na ulici vidíte kluky, kteří si nějakým způsobem projevili city?

Reklama