pls-fb.jpg

Foto: Profimedia

Ačkoliv dle většiny světa Rusové zabíjejí na Ukrajině civilisty, včetně dětí, a ničí jejich domovy, v ruských médiích je vše představováno jako záchrana Evropy, očištění Evropy od nacismu a demilitarizace a denacifikace Ukrajiny. Ruská armáda je vykreslována jako ta dobrá, která má nastolit pořádek a zničit zlo.

Rusko dokonce zakázalo sociální sítě jako Facebook, YouTube nebo Twitter, na kterých by se jeho obyvatelé mohli dozvědět jiné informace, než jaké jim dává jejich vláda. Mezitím země v čele s Vladimirem Putinem dostává různé sankce ze západu, které se dotýkají i běžných Rusů. Mezi ty patří i vyloučení sportovců ze sportovních utkání, paralympiády nebo třeba i propouštění z týmů, jako tomu bylo například u závodníka Nikity Mazepina ve formuli 1.

Komu se nelíbí sankce, je i legendární ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. Ten se nedávno na svém Instagramu vyjádřil, že podporuje kroky ruského vůdce a přebírá témata ruské propagandy, v níž se Putin snaží ospravedlnit invazi na Ukrajinu.

„Jsem Rus! Jsem hrdý na to, že jsem Rus!!! Narodil jsem se ve velkém Rusku na území Chabarovsk. Dlouho jsem žil ve Volgogradu-Stalingradu. Reprezentoval jsem za St. Petersburg ve sportu, nyní žiji a pracuji v moskevské oblasti. Přivezl jsem 4 olympijské medaile ze 4 různých olympijských her do naší vlasti – Ruska. Stop rasismu! Stop genocidě! Stop fašismu!“ stojí v jeho už několikátém příspěvku publikovaném během Rusko-Ukrajinského konfliktu.

Krátce na to se na Instagramu vyjádřila i producentka a Pljuščenkova manželka Jana Rudkovská, která zveřejnila šťastnou rodinnou fotografii, na které jsou ona, manžel i děti zdobeni barvami Ruska. „Žijeme v Rusku! Jsme hrdí na to, že jsme Rusové! Než napíšete kletby: nám, našim rodinám a našim dětem, zamyslete se nad tím, jakou cestou jste se vydali? Zda na cestu války nebo míru,“ začíná její příspěvek, který vyznívá v současné realitě skoro až směšně. Jelikož válku započalo právě Rusko v čele s Putinem, za kterým Pljuščenko stojí, jak sám napsala na Instagram minulý týden.

„Ti, kdo píšou tyto nesmysly Rusům 24 hodin denně a šíří falešné zprávy z Ukrajiny, by měli rozumět samozřejmým věcem! Totiž!!!! Ještě více rozdmýcháváte oheň nenávisti mezi našimi zeměmi a národy! Naučte se od nás následující důležitá sdělení!!! Nestydíme se za to a rozhodně se nebojíme!! Navíc jsme na to hrdí! Žijeme v Rusku! Jsme hrdí na to, že jsme Rusové,“ končí její slova.

Pod příspěvky Pljuščenka i Rudkovské je mnoho podpůrných komentářů od Rusů. Krasobruslař však rychle možnost komentování na své sociální síti zakázal. Možná proto, že se najdou i tací, kteří pod fotkami vyjadují podporu Ukrajině. „Měla bych napsat, že vám přeji zažít to, co se nyní děje na Ukrajině. Možná byste pak pochopili... ale já to neudělám. Nepřeji si, aby někdo zemřel. Narozdíl od vás. Dáte sem fotku s dětmi, úsměvem na tváři... a napíšete, že jste hrdí? Hrdí na co? Na genocidu? Zabíjení civilistů? Zabíjení dětí? Celá civilizovaná Evropa, celý svět to vidí. A vy píšete, že to není správně?! Styďte se! Za peníze prodáte své duše ďáblovi,“ napsala pod příspěvek Rudkovské polská blogerka Karolina Kotas.
 
Pod příspěvkem je dokonce i několik komentářů, které tvrdí, že Rudkovská změnila rychle názor. A že smazala svůj příspěvek z 24. února, který mluvil úplně jinak. „Rychle přezula boty,“ píše jedna z komentujících Elmira Ermekbaeva. „Rudkovská napsala, že je Ukrajinka, vzpomněla si na všechny své západní příbuzné, dokonce i na svého dědečka ze Lvova, pak tento příspěvek smazala a stala se Ruskou,“ vysvětluje, co stálo v původním příspěvku uživatelka Olga Fedošová.

„Mají totiž cenzuru na ty umělce, kteří budou vyjadřovat své emoce ohledně války na Ukrajině,“ píše další komentující Irina Krugliková. „Státní zrada a 15 let vězení. Všechny názory se změní a vše kolem bude falešné,“ naráží na nový ruský zákon další uživatelka s ukrajinskou vlaječkou na profilovém obrázku.

Zdroje: Instagramy Jevgenije Pljuščenka a Jany Rudkovské