65042237036e2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jsi těhotná, nebo tlustá?
Možná byste se divili, ale i takovou otázku dokážou položit lidé, nejčastěji jsou to zejména muži, kteří příliš nepřemýšlí nad důsledky. Jakmile máte pocit, že dotyčná žena přibrala nebo má bříško, nikdy nahlas nevyslovujte žádné poznámky ohledně toho. Nikdy nevíte, jak to je a můžete se ženy dotknout. I pouhá gratulace k těhotenství může vyvolat negativní myšlenky ve chvíli, kdy žena těhotná není a chápe to jen jako upozornění na to, že má o pár kilo navíc. A pokud nastane situace, kdy se žena snaží otěhotnět a delší dobu to nejde, můžete se trefit do toho nejbolavějšího místa.

„Když mi bylo asi 21, začala jsem brát antikoncepci a vlivem hormonů jsem přibrala. Byla jsem celkem citlivá na veškeré poznámky ohledně mé váhy a postavy, protože jsem sama viděla, že jsem měla kila navíc. Tenkrát jsem šla na pohovor na brigádu. Muž, který se mnou pohovor vedl, si mě chvíli prohlížel a pak mu to asi nedalo a zeptal se mě, jestli jsem v očekávání. Vykulila jsem na něj oči, podívala jsem se na své břicho a pak zase na něj. On se mi snažil vysvětlit, že nemá cenu přijmout těhotnou, že to se mu opravdu nevyplatí. Zvedla jsem se a řekla jsem mu, že nejsem těhotná, jen tlustá. Už jsem tam nikdy nepřišla a dlouho mě to trápilo,” svěřuje se se svou zkušeností Martina.

Kolik ti je let?
Součástí etikety je fakt, že se ženy nikdy neptá na věk. Je to možná přežitek a pokud vám je do třiceti, vlastně se to ani moc neřeší, ale jsou dámy, které jsou na tuto otázku velmi citlivé. Je pravda, že každý může odpovědět dle svého gusta a odpovědi na věk se vyhnout. Ne každý ale umí dobře komunikovat a reagovat na nepříjemné otázky. Nejlepší je se takové otázce úplně vyhnout v případě, že k ženě nemáte blízký vztah.

Otázky ohledně dětí, svatby a vztahů
Není žena, kterou by neotravovaly otázky ohledně toho, kdy se vdá, kdy bude mít děti a jestli už je zadaná. Jsou to oblíbené otázky hlavně prarodičů, ale také rýpavých kamarádů. Nikdy nevíte, zda se dotyčná chce vdávat, chce mít děti a navíc je dost možné, že se o ně snaží, ale počít jí nejde. O to víc jsou tyto otázky nepříjemné a mohou zabolet.

„Nesnášela jsem otázky od babičky, která se mě při každé příležitosti zeptala, jestli už mám nějakého chlapce. Jakmile jsem ho měla, následovala otázka, kdy si ho vezmu a do třetice kdy budeme mít děti a kolik. Pamatuji si, že mě to neuvěřitelně štvalo a začala jsem se dokonce i vyhýbat návštěvám u babičky. Jakmile jsem se o dítě s partnerem snažila, ale už rok se nám nedařilo, přitvrdila, vycítila to a začala mi dávat rady, co dělat. Bylo mi to nepříjemné. Jakmile se počít povedlo a dítě se narodilo, stále nás nutila do svatby. Babička už tu s námi není a ráda na ni vzpomínám, ale tyto otázky nebyly mé oblíbené.” popisuje Ivana.

Vzhled
„Nevadí ti, že máš tak velký nos? Měla bys něco dělat s těma černýma tečkama. Zhubni. Dojdi si k zubaři. Máš povislou kůži na rukách. Ohol se.” – Těmito otázky každého naštvete a ženy obzvlášť. Je to jejich tělo a jejich volba, jak s ním naloží. Starejte se o své tělo a nechte si poznámky pro sebe. Stejně se to obrátí proti vám a nevyjdete z toho dobře. Dotyčná bude mít pocit, že jste se jí dotkli a že ji chcete akorát naštvat. Ona sama nejlépe zná své tělo a je si vědoma svých nedostatků. 

Intimní život
Otázky ohledně počtu sexuálních partnerů, prováděných praktik a vyzkoušených poloh si nechte pro toho, u koho si jste jisti, že se můžete dovolit zeptat. Pokud danou osobu příliš neznáte, není vhodné takové otázky pokládat a tím apelujeme zejména na muže, kteří někdy nemají zábrany nebo se snaží tímto způsobem flirtovat. Není to sexy ani přitažlivé a nic vám do takových informací není.

„Na prvním rande se mě muž odvážil zeptat, kolik jsem za svůj život měla sexuálních partnerů. Za prvé mě to hned odradilo a za druhé jsem nechápala tu drzost. Sdělil mi, že jistě hodně podle toho, jak vypadám. Nechtěla jsem po něm ani vysvětlení, rovnou jsem se zvedla a odešla. Tohle nikdy nedělejte,” komentuje Anna.

Plat, orientace, náboženství
Soukromé informace ohledně platu, sexuální orientace nebo náboženství by opravdu měly zůstat soukromé. Bavit se o tom, kolik žena bere peněz, je silně nevhodné. Nikomu do toho nic není a ukazuje to spíše na neomalenost a nevychovanost, pokud se zajímáte o takové věci. Pokud to žena chce říct, začne s tím sama a tak poznáte, že se na danou oblast můžete začít ptát, ale jinak držte jazyk za zuby, uděláte to nejlepší. Chápeme zvědavost, ale holt se budete muset udržet na uzdě.

Zdroj: autorka článku, respondenti redakce

Čtěte také:

Reklama