Legální sexuální styk. Věková hranice se má snížit na 14 let. Stejně jako u trestních činů. Řeknete si, vždyť je to jenom o jeden rok oproti současnosti. Nestavěla bych však do jedné roviny trestní zodpovědnost a začátek sexuálního života. Tak to totiž zdůvodnili někteří poslanci. Když mohou být trestány děti čtrnáctileté, ať mohou ve stejném věku mít i první sex. Povolený první sex.

Opět vypukly spory. Sexuologové a psychologové se bouří, že děti v tomto věku nejsou tak citově vyzrálé, aby mohly pochopit význam sexuálního styku. Bojí se zvýšeného počtu potratů a nechtěných novorozeňat.

Oponují politici i orgány trestního řízení – pokud budou přistiženy čtrnáctileté děti při sexu, v případě ponechání současné věkové hranice 15 let, páchají trestný čin. Když se dopustí trestného činu, bude jim hrozit vězení.

To je logické. Ale. Ale pokud zákon projde, budou spolu malé Julie a Romeové pohlavně žít už ve čtrnácti letech. Jenže věková hranice pro zplnoletnění zůstává stejná: 16 let (zde se zákon nemění). Takže když přivedou na svět dítě, nemohou si vyměnit prstýnky a co s mladinkou matkou, která může být zplnoletněna až za více než rok?

Další ale – podle průzkumů v České republice začínají mladí pohlavně žít až kolem 18. roku života. Pokud si přečtu zprávu, že byla zneužita čtrnáctiletá dívka, beru to jako sexuální násilí a zneužití, ne jako legální pohlavní styk. 

Nicméně podle několika anket většina dětí tuto změnu přivítala. To ovšem podle mého názoru svědčí o jejich nezralosti v oblasti pohlavního života. Mají radost z něčeho, co bylo zakázané. Ale neuvědomují si možný dopad.

Nechci moralizovat, pouze vyjadřuji svůj názor. Názor na to, že není problém mít oddělené věkové hranice pro trestní čin a sex. Bohužel dětští zločinci nečekají a jsou čím dál tím mladší, ale na první milování si mnozí počkají. Počkají si na to, až z toho budou mít rozum. A myslím, že ve velké většině rádi.

Ptám se Vás, sex ve čtrnácti: ano či ne?

Reklama