Věděli jste, že pokud nebudete projevovat své květině dostatek lásky a pozornosti, můžete ji dostat do „psychických“ problémů? Ale kdo by neměl květiny rád, že? I když, přece mi neříkejte, že není druh, který by vám byl méně sympatický než jiný...

kala

Nebavíme se teď o bodlácích, plísních a flóře, která je nemilá tak nějak samo sebou, i když kdo ví, třeba je to chuděrce plísni paličkové na vašem harlekýnu, zapomenutém v lednici, také líto.  

Mluvíme o květech, které byste si do vázy prostě nekoupili, zatímco druhý klidně.

Tolik se toho už napsalo o oblíbených květinách. Kdo ale řešil, které květiny jsou vám, a logicky to bude u každého jinak, prostě nesympatické?

Tady je to mnohdy třeba o nějakém povahovém specifiku a kdo ví, třeba by to byl námět pro celou psychologickou studii.

Tak třeba u mě

Mám ráda modré zvonky, líbí se mi šípkové růže a z klasických pak bílé růže, líbí se mi měsíček, fialky, pomněnky a přímo miluji kopretiny a slunečnice. Není nad pohled na pole poseté vlčími máky...

k

Zvláštní úchylku mám na masožravé květy a rostliny.

Naproti tomu nemám ráda astry, jiřiny, karafiáty, všechny květy, které se „dívají dolů“, a nemám ráda kaly.

Je to zajímavé, ale dokázala bych říct u mnohých i proč.

Oblíbené mám ty jmenované namnoze pro skromnost, kterou připisuji třeba pomněnkám, fialkám a zvonkům, pro veselou povahu třeba u měsíčku a slunečnice, tajemnou ženskost u růží a kopretiny mi přijdou, že se pořád usmívají.

Na druhou stranu astry a jiřiny mi připadají nepřátelské a agresivní, karafiáty mám spojené s komunisty (chuděry za to nemůžou - tedy, ty karafiáty) a kala mi připadá studená, neosobní a „bez srdce“.

Samozřejmě to bude mít každá z nás úplně jinak.

Už jste nad tím někdy přemýšlely?

Vybrala jsem vám tohle zamyšlení dokonce jako celé dnešní denní téma. Věřím, že jsem se trefila a že budete mít co říct, či spíše napsat.

Které květiny nemáte ráda a proč? A jaké druhy jsou ty, které jsou vám sympatické? Co ve vás evokují některé druhy květů?  Pište mi na redakce@zena-in.cz