Jsem žena, které benzin voní.
Řidičský průkaz mám od patnácti let.
Byly jsme v kurzu jen dvě holky (a zbytek kluci), když jsem si dělala „papíry“ na pionýra. Rodiče mi koupili za vysvědčení malý motocykl Mustang.
To byla paráda, ta volnost „řítit se“ po silnici – nejelo to sice rychleji než 50 km/hodinu, ale přesto to bylo příjemné, „uhánět“ bez šlapání do pedálů (v našem kopcovitém terénu a na těch „plečkách“ – kolech, která se v té době dala koupit v obchodech – v duchu hesla „chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina“), vnímat přírodu....
„Bourala“ jsem jen jednou – jela jsem městem po „kočičích hlavách“ (navíc vlhkých) a jeden řidič mne přehlédl a vycouval mi autem z parkoviště přímo do cesty. Brzdy fungovaly, ale zadní kolo šlo před přední, smyk - a odřená stupačka a kalhoty – tomu chlapovi jsem nestála ani za to, aby se podíval, jestli se mi nic nestalo – „odpíchl“ to a jel klidně pryč.  

V osmnácti jsem si udělala řidičák na motorku a auto. Náš rodinný automobil mi otec nerad půjčoval, ale bratr měl motorku Jawa 250, občas mi ji půjčil, to byla teprve paráda z jízdy.
Vlastní auto jsem měla cca od třiceti let.
Starou Škodu 120, ale jezdila dobře, starala jsem se o ni, najezdila spoustu kilometrů bez nehody – jednou jsem zase já couvala a málem vrazila do „bouráku“ - černé Mazdy. Naštěstí se nic nestalo, ale hrklo ve mně dobře.

Po pěti letech jsme si koupili s manželem Favorita, zase to byl trochu starší model, ale nám to stačilo - manžel nikdy neměl řidičák, takže s ním nebyl problém, že by mi radil při řízení. Děti vždy říkaly „tatínek je v autě důležitý, protože umí pustit rádio“ – já se starala o cestu, značky... a manžel dělal „navigátora“ a pomocníka - nabourala mi do něj paní, která vyjížděla z parkoviště a nezvládla kupu sněhu a led pod „svým“ (půjčeným - služebním) bourákem – naštěstí byla pojištěná, tak se přiznala a neujela.
Jak bývalo obvyklé u jiných řidičů (mužů), kteří mi úplně „zramovali“ přední značku, když mi občas nacouvali „koulí“ do motoru. Jim se nic nestalo, tak co by se starali.

Pak mi Favorita někdo ukradl. Policie řešila, hledala, ale nenašla.
Teď mám Felicii, opět starší, ale spolehlivou. Jezdím ráda, i rychle, ale snažím se jezdit bezpečně – myslet i za jiné, předvídat, co udělají... Na silnicích je spousta a) starých „kloboučářů“ – pánů v letech, kteří jezdí jen občas – v neděli do kostela, pomalu a nebezpečně, a pak b) mladých „bláznů“, kteří neodhadnou sílu „bouráku“ od tatínka – ti jezdí naopak rychle a nebezpečně. Když člověk jede 150 km/hod. po dálnici a někdo kolem něj „prosviští“ dvoustovkou, hrůza.

Nebo když se tam někdo „plazí“ a v momentě, kdy ho chci předjet, se rozhodne, že to teda ne. A přidá tak, že to vzdám (protože přece jen nemám takový bourák, abych mohla závodit). Ale pak hned zase začne „brzdit“...  To je lepší zastavit u pumpy nebo motorestu a počkat, až kus poodjede.

Přeji hodně kilometrů bez nehody všem
– poslední dobou jsou nejhorší kamiony – „kluci“ jezděte jako lidi! :-)"      

Mnoho lidí se chová jinak jako chodec a jinak jako řidič - oba si říkají "se neposer", když vyžadují přednost na přechodu...

karieristka

Milá karieristko,
bohužel, i  řidiči kamionů jsou většinou mladí kluci, kteří se chovají stejně jako ti borci v bourácích od tatínka.To znamená bezohledně.
Reklama