Prvním signálem, že se něco děje, bývá, že se nedostaví menstruace. V tomto okamžiku by žena měla upravit svůj životní styl tak, jako by si již byla jistá, že je těhotná. První týdny jsou pro miminko velmi důležité a proto je nutné ze životosprávy vyloučit všechny negativní jevy, jako například alkohol, kouření atd.

Žena si může po několika dnech, kdy se nedostavuje menstruace, udělat těhotenský test. Ten lze zakoupit v lékárně. K testu se použije první ranní moč a různé indikátory signalizují například změnou barvy, zda je, či není gravidní. Tyto testy ale nebývají vždy stoprocentně spolehlivé, a proto je vhodné co nejdříve navštívit svého gynekologa. Ten může potvrdit těhotenství již přibližně dva týdny poté, co se nedostavila menstruace na základě vyšetření moči, ve které se objeví hormon potvrzující těhotenství.

Časné příznaky těhotenství jsou:

- vynechání menstruace (toto vodítko však nemusí být úplně spolehlivé, jestliže máte měsíčky nepravidelné. Někdy se stane, že se menstruace nedostaví např. v době nemoci, nebo když má žena nějaké velké starosti). Občas se stane, že se dostaví slabé krvácení v době, kdy by žena měla normálně dostat periodu, přestože je již těhotná.

- prsy jsou zvětšené, jakoby napnuté - V ústech se objeví podivná, „kovová“ chuť - Dostavují se stavy „na omdlení“, točení hlavy, slabost

- normální vaginální sekrece je zvýšená - Časté je nucení na zvracení, nejčastěji ráno, ale výjimkou není ani dávení kdykoli během dne

- dostavuje se odpor vůči některým věcem, např. alkoholu, cigaretovému kouři. - Žena je neobvykle přecitlivělá

 - častější je nucení na močení

Těhotná maminka by se hned od prvních týdnů měla naprosto vyhýbat požívání alkoholu. Ten může vážně ohrozit vývoj plodu. Ani cigarety nejsou vhodné, neboť ochuzují dítě o tolik potřebný kyslík a zvyšují riziko potratu, či předčasného porodu. Navíc děti matek – kuřaček se často rodí s nízkou porodní váhou.

Dalším rizikovým faktorem jsou léky. Mnoho jich působí na plod škodlivě, a proto je nutné jakékoliv užívání zkonzultovat s lékařem.

Mezi další nebezpečí patří také kočičí nebo psí výkaly a syrové maso, které mohou obsahovat parazitické mikroorganismy, například původce toxoplazmózy. Ty mohou vážně ohrozit nenarozené dítě. Těhotná žena by proto neměla uklízet misky s kočičími exkrementy. Pokud je to nutné, měla by tak činit za zvýšených hygienických podmínek – s použitím rukavic. Při zpracovávání syrového masa je nutné důkladně si umýt ruce.  

Zdroj: Velká kniha o matce a dítěti

Autor: Elizabeth Fenwicková