„Od svých patnácti let kouřím. Nejdřív jsem začala kouřit jen tak, z frajeřiny. Jenže postupem času, se z frajeřiny stala závislost a dnes si neumím představit, že bych ráno vstala a hned si nezapálila.

Můj muž, ač nekuřák, měl pro tento zlozvyk vždy pochopení. Nikdy mě nenutil, abych s tím přestala. Jen mi občas říkal, že by bylo dobré, abych zapřemýšlela nad tím, že s tím skoncuji.
Jenže mé kamarádky, mí kolegové v práci – všichni jsou kuřáci a já zkrátka nemám sílu s tím přestat.

Jenže před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Miminko pochopitelně chci i já i manžel. Jenže to, že čekám dítě pro mě není silnou motivací proto, abych kouřit přestala. Vím, že to není dobré, že to miminku škodí, ale já to zkrátka nikdy nevydržím!

Pokaždé, když si zapaluji cigaretu, alespoň v duchu se děťátku omluvím. Jasně, to mu nepomůže, ale mně to uleví na svědomí.

Zajímalo by mě, zda i mezi vámi, čtenářkami magazínu, je někdo, kdo kouřil celé těhotenství. Lékař mi sice vyčetl všechna možná rizika, ale já si říkám, jestli tak trochu nepřehání?

Přeci, když omezím kouření třeba na deset cigaret denně, tak to nemůže zase vývoj dítěte tolik ohrozit, ne?“

Pavlína

 

Pro dítě jsou všechny drogy, tedy i tabák tak nebezpečné, že neexistuje omluva pro jejich užívání v době těhotenství.
Ať tomu chcete, nebo nechcete Pavlíno věřit, je to zkrátka tak.

Zde vám přinášíme přehled nejčastějších rizik spojených s kouřením v průběhu těhotenství:
- Budoucí maminka by měla s kouřením přestat co nejdříve i v případě, že si odvykání na nikotin nestihla naplánovat včas před otěhotněním. Během těhotenství se do krve plodu dostává na tisíce chemikálií z tabákového kouře. Například oxid uhelnatý se váže na červené krvinky. Namísto okysličené krve se k dítěti dostává krev s vysokým obsahem CO a miminko se tak doslova dusí. Do placentární krve proniká také nikotin, který může způsobit závislost dítěte.

- Také matka, která přestane kouřit až v pokročilém těhotenství, má šanci své dítě doslova zachránit. Zejména během posledních tří měsíců může cigaretový kouř (tedy aktivní i pasivní kouření) poškodit receptory v plodu mozku, které mají za úkol obnovit dýchací funkce novorozeněte po krátkodobé zástavě dechu. Kuřačka proto ohrožuje své miminko rizikem syndromu náhlého úmrtí dítěte.

- Samotné kuřačky mohou mít v těhotenství řadu problémů. Plod jako součást matky je pro tělo sice přirozenou, přesto však zvýšenou zátěží. Srdce musí podávat vyšší výkon a růst plodu může způsobit i drobné obtíže s dýcháním, které jsou však v případě kouřících matek často mnohem závažnější. Díky tabáku se také zvyšuje riziko předčasného porodu. Ten může ohrozit nejen matku, ale především dítě a jeho další zdravý vývoj.

- Je všeobecně známo, že děti kuřaček se rodí s nižší porodní hmotností – v průměru o 250 g. To představuje výrazný handicap pro tělesný i duševní vývoj dítěte. Vliv nikotinu na plod v průběhu těhotenství vyvolává závislost, která po porodu vede k abstinenčnímu syndromu. Novorozenci chybí nikotin, na který si již zvyklo, a proto pláče mnohem častěji a vytrvaleji. Dítě je vysílené, oslabené, komunikace s ním a pochopení jeho potřeb je tak pro matku mnohem složitější.

- Podle studie amerického Národního ústavu pro výzkum drogových závislostí jsou děti kuřaček vzpurnější a chovají se rizikověji. Navíc experimentují s tabákem už kolem 10 let věku a v dospívání trpí úzkostnými poruchami. K běžným úskalím pubertálního věku tak zbytečně přibývají další. Kouření v těhotenství může různým způsobem provázet dítě po celý jeho život.

Takže, milá Pavlíno, pokud své dítě skutečně milujete, o čemž nepochybuji, vezměte všechny popelníky, cigarety, zapalovače a fofrem je odneste do popelnice. Myslet v těhotenství jen na sebe a na svoje potřeby či touhy je sobecké a nezodpovědné.
V tuto chvíli si už neničíte jen svoje zdraví, ale především zdraví svého nenarozeného dítěte! A na to byste neměla zapomínat.

Zdroj. www.mojedite.cz

Reklama