Je jich stále víc. Úspěšné, bohaté, vzdělané, zcestovalé, inteligentní, samostatné. Pro co se rozhodnou, to získají. Ale jedna oblast v životě jim pokulhává. Vztahy, na které jaksi „nezbývá čas“. Ano, řeč je o „svobodných třicítkách“. Ženách, kterým již tzv. tikají biologické hodiny, a ony přitom myslí na vše možné, jen ne na vdavky či pořizování potomka… Anebo přece?
Vzdělané, bohaté a... svobodné
Nedávno se mě na salse ptal můj kubánský tanečník, proč se my Češi bereme tak pozdě, proč tak dlouho žijeme svobodní. Přemýšlela jsem, co mu odpovědět. Začala jsem mu vysvětlovat, že mnohdy dokončíme školy až v pozdním věku, pak chceme získat praxi v oboru, něco procestovat a dopřát si spoustu radostí, které naše moderní doba skýtá. Zahraniční stáže, praxe v jedné firmě, ve druhé firmě a ejhle, třicátiny zaklepou na dveře, ani nevíme jak. Mnohé ženy se v té chvíli zděsí a začnou honem hledat někoho, s kým by co nejdřív založily rodinu. Gynekologové zhodnocují možná rizika, která je čekají, vdané kamarádky jim (i když často ne popravdě) vyprávějí, jak jsou šťastné a plně se seberealizují v roli matky, a pak se v okolí vždy najde dostatečný počet těch, kteří je zásobují řečmi typu „Všichni vhodní chlapi jsou už zadaní!“, „Jestli chceš rodinu, neměla bys při výběru být moc vybíravá...“ nebo „Co vlastně vůbec chceš?“.
Některé tlaku podlehnou a v nastávající panice udělají unáhlené kroky. Jiné si řeknou: „OK, je mi třicet, tak tedy postupně začnu pracovat na vytváření podmínek pro rodinu.“ Též se najdou takové, které si poví: „No a co, hlavní je přece kariéra, děti mě nezajímají…“ A pak se ozve červíček: „No ale co když jednoho dne změním názor, a pak bude pozdě to měnit?“…
Zvyklé na samotu
Ať se nám to líbí, nebo ne, nějak se k situaci přibývajícího věku musíme postavit. A pokud se rozhodneme jít cestou najít si partnera a založit s ním rodinu, nemusí to pro nás být ze začátku volba vůbec snadná. Pokud jsme totiž již delší dobu žily samy, pustit do svého života někoho jiného – i když si to třeba moc přejeme – přinese spoustu změn. Nedávno mi jedna klientka vyprávěla:
Vyhovuje mi, že když přijdu domů, všechno tam najdu tak, jak jsem to nechala. Nemusím řešit, že jsem po snídani neumyla nádobí a někomu tam bude překážet. Nemusím nikomu vysvětlovat, kam večer jdu, a spěchat domů. Včetně toho, že si můžu pouštět, jakou chci hudbu nebo film, a ráno mám koupelnu jenom pro sebe.
To jsou určitá pozitiva, kterých může být obtížné se vzdát (a našli bychom jistě mnohá další). Navíc, pokud si zvykneme, že všechno je po našem, po čase už ani nemusíme počítat s variantou, že by v rámci našich rozhodnutí bylo třeba zohlednit názor někoho jiného. A pak, když se v našem životě objeví někdo, kdo v mnohých situacích funguje – zcela logicky – jinak než my, jsme tím nepříjemně zaskočeny a vnímáme ho jako rušivý element.
Něco za něco
Asi je třeba si připustit, že o určité výhody skutečně přijdeme. Kupříkladu nebudeme moct celý večer poslouchat své oblíbené rádio, protože našemu partnerovi třeba poleze na nervy a bude pak celý nevrlý. Na druhou stranu i zde se lze na situaci podívat tak, abychom byly spokojené. Většina nepříjemných pocitů totiž často vyplývá z toho, že si to postavíme tak, že se omezujeme „kvůli němu“.
Jenže je to kvůli němu, nebo to vlastně děláme kvůli sobě? Protože když budeme trvat na svém rádiu a on toho bude nevrlý, plyne z toho vlastně nepříjemný důsledek pro nás. A tady je zcela jednoduše třeba si zvážit, co se NÁM vyplatí nejvíc. Trvat na svém rádiu, nebo snášet nepříjemnou náladu toho druhého? A jsme zcela svobodné zvolit si jednu nebo druhou variantu.
Takže pokud se rozhodneme, že rádio oželíme, neděláme to „kvůli němu“, ale protože by se nám nelíbily důsledky, které by to přineslo nám. Je to v podstatě drobná změna v postoji, ale může zcela změnit, jak se s druhým budeme cítit. Ne jako oběti, ale jako královny, které se samy dobrovolně rozhodují, co se jim vyplatí nejvíc, a dívají se na celý široký rámec souvislostí, a ne jen na malinkatou výseč.
Samozřejmě ne s každým partnerem při takovémhle zvažování zjistíme, že výsledek pro nás je plusový. Můžeme zjistit, že po zvážení všech možností, kteroukoli vybereme, stejně nám v důsledku nebude dobře. Abychom se byly ochotny vzdát své samoty a výhod z ní plynoucích, musíme svůj život začít sdílet s někým, jehož přítomnost nám její přednosti bohatě vyváží. Pokud se pod tlakem okolí v rychlosti rozhodneme sáhnout po tom prvním, který se naskytne a je „celkem použitelný“ (ale nijak zvlášť nadšené jím nejsme), nevýhody mohou brzo začít převažovat a radost, že konečně s někým můžeme sdílet svůj život i příbytek, se brzy vytratí…
Jak poznám, že je ten správný čas?
Nicméně tlak okolí někdy nabývá na síle a my se díky němu můžeme nechat zatlačit někam, kde se nám vůbec nebude líbit. Projevovat se to může různě. Např. ve snaze vyhnout se nepříjemným otázkám a narážkám na naši „nezadanost“ začneme mít tendenci se styku s přáteli vyhýbat. Což nás však vede k ještě většímu uzavírání se do samoty, a vstupujeme tak do bludného kruhu.
Navíc okolí začne strašit a vykreslovat nelákavou budoucnost mnohdy dříve, než hrozba skutečně nastává. Obzvlášť starší generace, u níž bylo zvykem se ženit/vdávat hned po skončení školy, může naše otálení nést nelibě a neodpustit si sem tam tu „dobře míněnou“ uštěpačnou poznámku. Ale ani stejně staří kamarádi si kolikrát neberou servítky. A přitom – kdo ví, kdy je ten správný čas začít „hnízdit“?
Já se domnívám, že je to jako se vším ostatním. Je to individuální, pro každého jiné. Jsou ženy, které jsou připravené a mají chuť mít rodinu už v osmnácti, a jsou jiné, které ve 33 letech cítí, že si hlavně nejdřív potřebují dokončit doktorát. A u obou je to v pořádku, pokud to vyplývá z jejich skutečných pocitů – řekla bych z intuice. A to je naopak to, čemu naslouchat musíme – a velmi pečlivě. Jak to cítíme vevnitř? Máme chuť a chceme si najít partnera, budoucího otce svých dětí? Nebo se nám v hloubce „ještě nechce“? Věřím, že pokud budeme poslouchat tento svůj skutečný vnitřní hlas, který přichází z našich pocitů, nikoli z hlavy, chybu neuděláme.
Připravilo www.sexualne.cz
Máte problém se vztahy? Jak podobnou situaci řešit?
Nový komentář
Komentáře
Tak já ani o svatbě neuvažuju, chci si hlavně užívat
dokud to jde
1. Potřebuje-li žena informaci o tom jak poznat ten pravý čas ať se nesnaží nikdy to nepozná.
2. Proč by žena nemohla žít sama a sama bez potomků zemřít pro mnoho dětí by bylo lepší kdyby se jejich matky tak rozhodly.
3. Pro muže by bylo možná také lepší kdyby se tak rozhodly.
4. Vztah není kabelka nebo trofej k úspěšnému životu. Žena může být úspěšná i když nesplní biologickou funkci coby matka.
5. Ve starověku byly staré panny posvátné a uctívané jako bohyně. Není načase se k tomu vrátit? Mnoho lidí by bylo šťastnejších.
6. Možná by bylo vhodné je barevně odlišit. (No vlastně ne ta co se chce vdát a považuje rodinu za svou budoucnost brrrrrrrrrrrr, se vdá při nejbližší příležitosti).
7. Máš-li pocit, že jsi svobodná moc dlouho není to na škodu a pokračuj v tom až do smrti.
gentiana — #28 tak tak, 3x a plivnout přes levé rameno. Kdybys u toho pálila růžovou svíčku, možná vy to fungovalo. Takhle teoretik za chvíli vyleze znova.
teoretik — #22 Madam se ráčí vrátit do hrobu.
gentiana — #23 teoretik není madam, nýbrž gentleman. Odhaduji ho na zdatného padesátníka, mlsně očumujícho pětadvacítky. Doma pevně drženého u huby, připouštěného jednou za měsíc do manželského lože (když je třeba vyměnit kohoutek nebo vykydat hnůj).
teoretik — #22 Madam se ráčí vrátit do hrobu.
teoretik — #22 Madam se ráčí vrátit do hrobu.
gentiana — #23 teoretik není madam, nýbrž gentleman. Odhaduji ho na zdatného padesátníka, mlsně očumujícho pětadvacítky. Doma pevně drženého u huby, připouštěného jednou za měsíc do manželského lože (když je třeba vyměnit kohoutek nebo vykydat hnůj).
teoretik — #22 Madam se ráčí vrátit do hrobu.
Já už tuto situaci naštěstí řešit nemusím.Ale děvčata, ruku na srdce. Nenalháváte si tak trochu do vlastní kapsy? Možná máte jen tu smůlu, že jste nepotkali toho pravého. Ono těch mužů, jak se za našeho mládí říkalo Od Berouna zase tolik není. Ale od Drážďan je jich dost. Možná kdybyste potkali toho pravého, který by o vás opravdu stál byste neváhali ani trochu. Víte bohužel ve 30 už nejste žádné mladice a váš vrstevník a někdy i zdatný 50ník se raději podívá po přesdvacítce. Zkrátka pozor abyste nevypadly ze hry a jen navenek neříkaly, že nikoho nechcete. To babičky poznají a proto se ptají.
já poznala svéhomanžela ve 27 letech. Taky jsem si od rodiny a oklí vyslechla otázky typu "kdy se budeš vdávat", "už někoho máš", "to chceš zůstat sama" ...jojo, někdy to nebylo nic příjemného.
Děti mi nic neříkaly, ale po 30 už jsem začala uvažovat, že by se s tím mělo něco dělat. Přítel v té době přestavoval barák, tak to nebylo ideální řešení. 1.1.2007 jsme se rozhodli, že se pokusíme o dítě ... na první ostrý výstřel byl zásah
. Bylo mi 32 let. Nakonec jsme se vzali, žijeme v pohodě, samozřejmě sem tam nějaký mráček či mrak je, to je všeude, ale jsem spokojená. Malá má za měsíc 2 roky.
NELITUJI, že jsem počkala s dítětem i vdavkami. Naopak si myslím, že nejdřív to chce studovat, cestovat, užít si, získat praxi a teprve potom děti.
Za posledních pár let jsem potkala několik kluků, kteří za to fakt stáli. Můj problém asi je, že já fakt nechci
. Miluji svoji svobodu. Vyhovuje mi můj způsob života..
Jen kdybych byla ještě trochu více promiskuitní, tak by to bylo úplně ideální

Já mám však strašné zábrany. Milování je jediná věc, která mi fakt chybí, no a která mě bohužel bez určité citové vazby až tak moc nebere. Nemám z toho dobrý pocit..
Josephine — #7 Ale je pravda, že když jim brzo nedáš, tak jdou prostě dál..
macamala — #8 Tak teorii o mé sexuální orientaci nedávno vytvořila moje babička. Zase jako obvykle se mě zeptala, tak už někoho máš? No, a já řekla ano (nechtěla jsem slyšet přednášku o životě.. no, a zrovna den před tím jsem si s jedním klukem vyšla, tak proč toho hned nevyužít?). A babička mi na to řekla, že už se začínala bát, jestli nejsem "jiná".
FAXÍK — #11 Mě bez chlapa nikdy špatně nebylo. A s chlapem ze začátku také nikdy ne. To až časem se to nějak mění :-( A to já už vždycky beru nohy na ramena
Bébina — #12 Naprosto souhlasím - nikdy nebrat cokoli.
Lyoness — #18 Tak to jsme na tom podobně.
Trinii — #6 Trinii, byla jsem sama do třiceti, taky jsem potkala pár hajzlů a byla sama programově, a chvíli před jedenatřicátýma narozeninama bum, zamilovala jsem se. Jsme spolu rok, čtyři měsíce spolu bydlíme a myslím, že na mě to terno čekalo trošku déle
Takže pohoda, a jak píšeš - některé ženské mají chlapů několik, ale za co takoví chlapi stojí?
Bébina — #12 Tak tak - souhlasim.
Me uz od 17ti babicka otravuje s tim, jestli nekoho mam a kdy se budu vdavat a co deti a jestli budu otalet, tak vsichni dobri chlapi uz budou prebrani a nic na me nezbyde.
Nijak se do toho nezenu, nemam deprese z toho, ze jsem sama. Navic mit deti me zrovna moc nelaka...
A kdo vi, co bude za pet deset let? To budu resit, az to nastane
Eva_Fl — #15 Jako že ONA umývá nadobí a ON se rozčiluje u fotbalu?...hele a je to nastavené furt stejně nebo si to průběžně prohazují?
Bébina — #13 s ženskou by to byl lepší život, akorát mě ženské v posteli nic neříkají, jsem na chlapy
Bébina — #13 si to idealizujes, i u leseb je vzdycky jedna ON
FAXÍK — #11 bez chlapa bylo senzacne, s chlapem trosku lip.
FAXÍK — #11 Ja porad rikam, ze nejvyhodnejsi je lesbicky vztah. Skoda ze jsem trapny heterosexual bez uchylek, hned bych nejakou kocicku hledala. O domaci prace bychom se podelily, o peci o deti taky, dokonce bych s ni mohla jit nakupovat, aniz by utrpela trauma a nemusela bych ji vysvetlovat, ze kdyz me hodinu pred ulehnutim rozcili, tak vazne nebudu mit chut na sex.
Josephine — #7 Znam nekolik dlouhodobe single chlapu nad 30 a jsou to vsichni zoufalci, s kterymi ani nestoji zato se zahazovat. Vzhled by i usel, ale ty nazory. Nez brat cokoliv, je lepsi byt svobodna a bezdetna.