Starší partnerky mužů už dnes nejsou tabu a v naprosté většině případů nad takovým párem ani nikdo neohrne nos. Možná je ale trochu neobvyklé, když je žena starší než její tchyně. Jak se takovému páru žije a co na to jejich rodiny?

Lenka brzy oslaví pětačtyřicáté narozeniny. Jejímu příteli Lukášovi je třiadvacet. Už rok spolu žijí a oba svorně tvrdí, že jsou šťastní. Přesuňme se však v čase více než dva roky zpět. Tehdy Lenka se sedmiletým synem Matějem už nějaký čas bydlela sama a právě bylo úředně rozvedeno její druhé nepovedené manželství. Tuhle událost šla „oslavit" v rodinném kruhu do místního bowlingového klubu. „Bratr, který mi tehdy byl velkou oporou, si s sebou přivedl kolegu a kamaráda - Lukáše. Nejprve jsem se zlobila. Vyčítala jsem mu, že do rodinného setkání tahá nějaké hádě z práce, které mi už několikrát nabízel jako náhradu za manžela. Ale bráška pro mě moc znamená a Lukáš se navíc ukázal jako celkem fajn kluk. Nakonec jsme se dobře bavili," vypráví Lenka.

„Abych se přiznala, bratr mi Lukáše chtěl dohodit už dříve. Tvrdil, že si vždycky vyhledával starší přítelkyně, že si určitě budeme rozumět." Jenže Lenka se bránila. Nechtěla znovu zklamat sebe a svého syna, nechtěla se jen pobavit a pak jít dál svou cestou a úplně ze všeho nejvíc ji odrazovalo pomyšlení, co by si o tom všem pomyslelo okolí. Lenka začala chodit na bowling s bratrem častěji, užívala si svobodu, kterou v manželství nepoznala. Několikrát se tam potkala i s Lukášem, který hru také miloval. Ale vztah s mladším mužem zavrhla jako něco, co absolutně nepřipadá v úvahu Přesto ji kamarádky, kolegyně a dokonce i matka podporovaly. „Vzpomínám, jak mi máma do telefonu řekla: Nebuď hloupá aspoň si užiješ. Konečně normální chlap a ty ho nechceš?"

Ale ona ho chtěla. Několikrát se přistihla, že po cestě do klubu doufá, že i on tam přijde. Při jednom z dalších setkání si uvědomila, že se snaží představit si, jaké by to s Lukášem bylo. Rozhodla se, že už nebude vzdorovat. „Pak už to šlo ráz na ráz. Možná právě proto, že byl Matěj zrovna u táty, jsme s Lukášem z bowlingu odešli společně ke mně domů. A já doufala, že to nebude jen známost na jednu noc," říká Lenka. Zůstali spolu celý víkend, během kterého si oba ujasnili, co vlastně chtějí. Ani Lukáš prý nechtěl známost na jednu noc. „Já se hlavně divím, že se hned nesbalil a nezmizel po těch našich rozhovorech," směje se.

„Po dvou manželstvích s nedobrým koncem je pro mě nejlepší si nemalovat nic růžově. Proto jsem mu hned na začátku řekla, že oba spolu chceme teď být, ale počítám s tím, že časem bude chtít nějakou mladší slečnu a mít s ní vlastní rodinu. Až bude chtít s jednou takovou odejít, nebudu mu bránit. Možná se to zdá hloupé, ale já jsem potřebovala, abychom si tuhle věc hned na začátku ujasnili. Pořád vlastně žijeme přítomností. Na budoucnost ani jeden z nás nemyslí. Užíváme si to, co je teď a budoucnost plánujeme, když už na to přijde, jen v řádu několika týdnů."

Lukáš pravidelně navštěvoval Lenku se synem. Matěj si na něj zvykl rychle. Bral ho spíš jako kamaráda, než jako náhradního tatínka a už jim nebránilo nic v tom, aby se stali partnery oficiálně. Po několika měsících vztahu, který vypadal stále tak pěkně jako na začátku se Lukáš začal k Lence postupně stěhovat. Lenčin bratr to věděl dávno, aby bylo třeba s tím obeznámit i jejich rodiče. „U mojí maminky to bylo v pohodě. Od začátku mě podporovala a Lukáše přijala s otevřenou náručí. Jeli jsme za ní přes půl republiky na víkend. Když jsme se loučili, strčila mi do kapsy peníze, že prý si za to mám koupit nějaké prádélko," směje se Lenka. „Z rodičů Lukáše jsem měla strach. Přeci jen jsem o dva roky starší než moje skorotchyně. Myslím, že byli trošku v šoku, ale snažili se, abychom nalezli společnou řeč," dodává.

Není divu, že si Lenka připadá jako v sedmém nebi. Poprvé v životě má vážný vztah s mužem, který nepije, nehraje automaty, je vzdělaný, soběstačný a finančně nezávislý. Mladší muži podle názorů psychologů ženám svědčí. Takový partner jim velmi lichotí a po jeho boku vždy o mnoho omládnou. Nejinak je tomu i v tomto případě. A co přináší Lukášovi starší partnerka? „Rozhodně v ní nehledám něco jako druhou mámu. Jedna mi stačí. Lenka je mladá duchem a to na ní mám rád. Nedávno jsme všichni vyrazili na zorbing a bylo to fajn. Už tu padlo, že jsem si i dřív hledal starší partnerky. Abych to řekl upřímně, mně mladé slečny v mém věku připadají jako taková rozjařená telátka. Mám rád, když žena má se životem nějakou zkušenost a ví dobře, co od něj chce," dodává.

Podle jejich slov spolu žijí jako každý normální pár. Chodí do práce, vychovávají malého Matěje, vyráží na společné výlety a o domácnost se také starají společně Jejich život je po všech stránkách (sexuální především) mnohem pestřejší. „Až tohle jednou skončí, tak mě to opravdu raní. Jsem přesvědčená, že rozchod je nevyhnutelný, ale nemyslím na to. Žijeme prostě teď, vnímáme současnost a jsme tak šťastní. Svatbu ani děti rozhodně neplánujeme," uzavírá Lenka.

Umíte si představit život s mužem mladším o dvacet let?
Reklama