Ošklivé hůlky místo nohou a rukou, kosti potažené prověšenou kůží, vychrtlý a strhaný obličej. Nejen dospívající slečny, ale už i ženy nad padesát let postihuje anorexie.

Populární vzory
O anorexii se dosud říkalo, že to je nemoc teenagerů. Jak se ale zdá, dnes už to neplatí. Nejspíš za to mohou mladistvě vyhlížející celebrity, kterým už dlouho není sladkých -náct a kterými se bulvární magazíny jen hemží. Například takové „odrostlejší“ filmové hvězdy, jakými jsou třeba Sharon Stoneová či Jane Fondová.

Tyto populární stálice filmového nebe rozpoutaly po celém světě doslova omlazovací (= hubnoucí) šílenství. Mnoho zralých žen si chce zachovat pocit mládí tím, že se jim chce podobat. Výsledkem jsou plné dietetické ordinace pacientek ve středním, ale dokonce i značně pokročilém věku. Zatím sice většinou jen ve Spojených státech a Velké Británii, ale jistě se dá něco podobného očekávat brzy i u nás. Je to jen otázka času.

Cher (62)Madonna (50)Jane Fondová (70)Demi Mooreová (45)Sharon Stoneová (50)

 

 

 

 

Obrázky okouzlujících hereček, zpěvaček nebo političek, které jsou i ve svých čtyřiceti (padesáti, šedesáti…) letech přitažlivé a atraktivní skoro stejně tak, jako když jim byly dvacet, nedávají mnohým ženám klidně spát. Vyvolávají u nich totiž většinou naprosto nerealistické představy, že takto by mohly vypadat i ony.

A ty podlehnuvší na sobě začnou doslova „dřít“. Drastické diety, tělocvičny a posilovny, zábaly, liposukce… A když to přeženou, nezřídka nastávají vážné zdravotní komplikace. Strašidla anorexie či bulimie se rázem zhmotňují a ocitají se nadosah.

Nemoci „krásných těl“

Mentální anorexie je duševní nemoc způsobená dlouhodobým odmítáním potravy kvůli zkreslené představě o vlastním těle. Spolu s bulimií se řadí mezi takzvané poruchy příjmu potravy.
Nejčastěji se objevuje ve věku mezi 14–18 lety, ale může se vyskytnout dříve nebo naopak později. Často začíná v reakci na novou životní situaci, se kterou se nedokážeme vyrovnat. Pro anorexii je charakteristické úmyslné hubnutí omezováním potravy, nadměrným cvičením, nebo vyvoláváním zvracení či průjmu užíváním anorektik a diuretik. Trpí jí většinou ženy.

Bulimie spočívá v záchvatech přejídání a současnou snahou tomu čelit buď úmyslným zvracením, ale také vyvoláváním průjmu, užívání anorektik či jiných prostředků na hubnutí. Hlavní snahou je netloustnout. Léčí se pomocí psychoterapie.


Posun věkové hranice

Jak uvedla Britská dietetická asociace v Londýně, kliniky, které se věnují pacientkám trpícím poruchami přijímání potravy – anorexií či bulimií –  už neplní jen dívky a mladé ženy. Stále častěji se v nich léčí ženy středního věku, i mnohem starší. Hannah Hanksová z Dietetického centra v Coventry uvedla pro časopis Life, že starší ženy nyní tvoří přinejmenším deset procent pacientek.

S podobnými obtížemi vyhledávají pomoc odborníků dokonce už i starší muži. I když jich je mnohem méně. „Před deseti lety se u nás jen zřídka léčili starší ženy nebo muži. Dnes máme v naší jednotce dvacet postelí, a kdykoli k nám zavítáte, vždy na nich budou ležet minimálně dvě starší ženy a jeden muž.“

Ale i v pražském Institutu civilizačních chorob se už setkávají s podobnými problémy. Zatím to však jsou jen výjimečné případy. To jasně ukazuje, že i k nám už dorazil tento trend – tlak na starší ženy, aby zůstaly mladé.

Je to paradox. Dříve by toto nikdo nepředpokládal, lidé prostě stárli bez větších stresů, přirozeně. Dnes s tím však bojují, hlavně ženy se snaží doslova o nemožné – zastavit proces stárnutí. Nebo ho alespoň v lepším případě pořádně přibrzdit.

Hannah Hanksová k tomu dodává: „Dříve mívali někteří lidé v době dospívání přechodné poruchy příjímání potravy. Tehdy to překonali, mnohdy s velkým vypětím. Problémy by se jim ale teď, když dosáhnou věku padesáti let a podlehli by tlaku, který na ně vytváří okolní prostředí, mohly vrátit. A některým se už vrátily.“

Může za to skutečnost, že nyní žijeme v mnohem soutěživějším světě. Je to úplně jiný svět, než jaký byl před několika lety. K tomu, abyste obstáli, už nestačí jen vědět a znát. Teď musíte i dobře vypadat. Třeba právě jako Sharon Stoneová nebo Jane Fondová. Takové úspěšné a populární ženy nepřímo kladou extrémní nároky na ostatní. Vyvolávají v nich – často zbytečně – obavy z toho, jak vypadají. To ovšem může mít nedozírné následky.

Snažíte se udržet si mladistvý vzhled i za cenu „obětí“ na zdraví? Omezujete se trvale v příjmu potravy – držíte dietu? Měla jste někdy příznaky anorexie či bulimie? Jak jste se z toho dostala?

Reklama