eva.jpgFoto: Josef Adlt

Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděla o zákazu přítomnosti tatínků u porodu?
Moc jsme si s manželem přáli být u porodu společně, takže jako první jsem cítila velký smutek a nebudu zastírat, že i trochu paniku. Celou dobu jsem počítala s tím, že manžel u porodu bude a tyto momenty prožijeme společně.

A jak reagoval manžel?
Je věčně pozitivní, takže mě v prvních chvílích uklidňoval, že do termínu, který mám začátkem června, se opatření zruší. Ale mluvíme spolu i o tom, že je možné, že zákaz bude platit dlouhé měsíce, a psychicky se na to připravujeme. Zvládly to naše maminky, tak není důvod, abych to nezvládla i já.

Souhlasíte s opatřením, které vláda přijala?
Chápu, že je to primárně kvůli velkému riziku, že by se od partnerů nakazil personál, a to by mohlo způsobit velké komplikace v provozu. I když je to těžké, taky chápu, že je to myšleno i pro dobro nastávajících maminek, aby bylo v porodnicích dostatek personálu, který není přetížený, protože musí sloužit služby za kolegy v karanténě. Takže se s tím musím vyrovnat a jít k porodu co nejvíc psychicky v pohodě. To je hlavní.
 
Vyděsilo vás šíření koronaviru víc s ohledem na to, že jste těhotná?
Prakticky celý únor jsme trávili na Floridě a přelétali i do Mexika, takže aktuální informace jsme zjišťovali už během ledna, kdy se nákaza šířila hlavně v Číně a všichni si mysleli, že nás ani Ameriky se to netýká. Na letištích jsme používali už tehdy respirátory a pár lidí se nám za to vysmálo.  Teď už se asi nesmějí. Když odhlédnu od cest, samozřejmě situaci s gynekologem konzultuju a hlavně se nevystavuji zbytečnému riziku, takže jsem jednoduše doma a s nikým se nestýkám. Manžel omezuje kontakt s lidmi také na minimum a vždy nosí ochranné pomůcky, pokud musí ven, je v tom velmi svědomitý. 

Je něco, co byste ráda vzkázala ostatním těhotným ženám?
Musíme být silné, jednoduše nám nic jiného nezbývá. Zvládneme to, a i když to třeba nebude úplně podle našich představ, nejdůležitější je, že přivedeme co nejbezpečněji na svět ty naše malé zázraky, které nosíme pod srdcem. Chtěla bych také na všechny apelovat, aby se neuchylovaly k domácím porodům, protože pokud nastanou komplikace, nemusí se včas dostat pomoci jim nebo miminku. A to nikdo z nás nechce. Přeji hodně zdraví a štěstí všem! 

Reklama