Všichni jsme se již někdy stali obětí špatného rodinného portrétu, který je dosud pyšně vystaven na čestném místě našeho domova. Když si uvědomíme, jak důležité tyto snímky jsou, musí se nám opravdu líbit.

Na našich fotografiích je rodina jedním z nejčastějších námětů. I když se námět fotografií nezměnil, styl našich rodinných snímků se rozhodně vyvíjí a můžeme experimentovat s mnoha různými styly.

Pozadí

Společnost Nikon se ve spolupráci s odborníkem na rodinnou fotografii Robertem Simpsonem snažila zjistit, jaké jsou dnes nejpopulárnější trendy rodinného portrétu - od stylu „červeného koberce“ ovlivněného fotografiemi celebrit, přes snímky inspirované časopisy, až po tradičnější studiové a reportážní snímky.

Aby vás ušetřil hrůzy ze špatných rodinných fotografií, které budete mít po několik následujících let na krbu, Robert nabízí užitečné rady, jak vytvořit vlastní krásné rodinné fotografie se základní digitální jednookou zrcadlovkou společnosti Nikon, D3200.

Rodina na červeném koberci

Styl „Rodina na červeném koberci“ se vyvinul s tím, jak rodiny slavných osobností, jako jsou Beckhamovi nebo Will Smith a jeho děti, navštěvují VIP události s cílem vyjádřit na fotografiích rodinný soulad.

portrét

Jednotlivé prvky úspěšných portrétů „na červeném koberci“ lze využít u rodin přijíždějících například na svatbu, křtiny nebo oslavu narozenin, a jejich styl je snadno napodobitelný:

 • Fotografujte proti čistému nebo v podstatě neutrálnímu pozadí, které zajistí, aby rodina byla středem pozornosti.
 • Jednotný typ oblečení, ať už elegantní nebo neformální, a fyzický kontakt, jako jsou ruce kolem pasu nebo kolem ramen, pomáhají sjednotit a sevřít kompozici.
 • Vestavěný blesk fotoaparátu D3200 dodá snímku lesk a jemně projasní stíny pod očima.
 • Dodejte všem členům rodiny odvahu, aby komunikovali s fotoaparátem. Vřelý nebo veselý úsměv snímky vždy oživí.

Velká rodina

portrét

I v případě, že žijete v jednom městě, není snadné dostat rodinu dohromady, takže když se to povede, je to skvělá příležitost k zachycení takového vzácného okamžiku. To se ovšem snadněji řekne, než provede. Můžete si představit obraz bavící se rodiny, kde všichni vypadají přirozeně, ale ve skutečnosti narazíte na formálnost a špatnou strukturu, když se váš bratr a sestra budou mračit proti slunci.

Naštěstí existují důležité zásady, které zajistí skvělý výsledek:

 • Pokuste se vyhnout kompozici fotbalového mužstva - použijte židle, stoličky, lavičky a schůdky a vytvořte jiné pozice, úhly těla a prostoru mezi jednotlivými členy rodiny, aby byl snímek zajímavější.
 • Nemáte-li žádné rekvizity, pokuste se uspořádat fotografovanou skupinu do trojúhelníkové kompozice podle výšky, s nejvyšším nebo nejnižším členem uprostřed. Ty, kteří stojí u kraje, postavte o něco blíže k fotoaparátu než ty uprostřed.
 • Pokud jste venku za slunečného dne, pokuste se komponovat skupinu na zastíněném místě, a ne na prudkém slunci, které způsobuje ostré stíny a zamračené obličeje.
 • Pokud všichni fotografovaní vidí fotoaparát, měly by být jejich obličeje na snímku viditelné. Vyplatí se celou skupinu přejet pohledem, abyste se ujistili, že to tak skutečně je.
 • V ideálním případě postavte fotoaparát na stativ, abyste mohli být klidní, že všechny vaše snímky budou krásně umístěné a mohli se soustředit na zachycení výrazů tváře. Chcete-li být na snímku také, můžete fotoaparát D3200 ovládat vzdáleně ze zařízení se systémem Android.
 • Britský královský fotograf Patrick Lichfield měl skvělý trik, který použil na svatbě prince a princezny z Walesu. Měl v kapse píšťalku, a když na ni zapískal, zachycoval na velkých skupinových portrétech překvapené pohledy hostů následované smíchem.

Reportáž

portrét

Reportážní fotografie nebyla nikdy populárnější než dnes. Protože nové fotoaparáty, jako je D3200, jsou lehké a kompaktní, zvýšila se pravděpodobnost, že je budete mít u sebe a budete moci zachytit každodenní situace.

Při fotografování reportážních snímků:

 • Noste fotoaparát vždy s sebou a také doma ho mějte při ruce. To vám umožní zachytit všechny důležité okamžiky. Postupem času, čím častěji budete fotoaparát doma používat, tím méně si budou členové rodiny všímat, že je právě fotografujete.
 • Využijte různé příležitosti - svátky a výlety jsou často zábavné, podpoří spontánnost a přinesou mnoho příležitostí k fotografování.
 • Pokud nechcete, aby si členové vaší rodina všímali, že je fotografujete, bude se vám hodit Tichý režim fotoaparátu D3200. V tomto režimu se vypne slyšitelné pípnutí fotoaparátu, takže nebude rušit a budete moci rodinu fotografovat nenápadněji.
 • Vždy mějte připravenou náhradní nabitou baterii do fotoaparátu a paměťovou kartu, protože je hodně nepříjemné, když vám dojde baterie nebo prostor na kartě.
 • Zkuste měnit místa pohledu fotoaparátu. Snímky z úrovně očí, od pasu (v pokleku), vleže na zemi a fotografování z vyvýšeného místa změní vzhled snímku, pocit, perspektivu a dynamiku vašich fotografií.

Rodina z časopisu

portrét

Fotografické příběhy z domovů celebrit, které často nacházíme v časopisech o životním stylu, zobrazují naaranžované scény ze soukromí rodinného života. Tyto snímky mají jedinečný styl. Na jednu stranu jsou to snímky uvolněné, neformální a často s živými výrazy. Osobnosti jasně komunikují s objektivem a s fotografem, a tím vtahují diváka do děje, uvádějí ho do svého světa, třebaže jen na prchavý okamžik. Na druhou stranu tyto neformálně vyhlížející snímky často maskují pečlivě připravenou a řízenou produkci. Jak získat vlastní snímek ve stylu časopisů:

 • Navrhněte pózy, ve kterých je rodina propojena v jednom úplném tvaru a v jedné formě, jako jsou rodiče s dětmi přitulení k sobě, všichni natažení na posteli nebo na pláži.
 • Slavné osobnosti se často oblékají do oblečení, které zapadá do použitého prostředí, nebo naopak výrazně kontrastuje s místem - barvami či vzhledem. Pobídněte svou rodinu, aby se také tak oblékli.
 • Pokuste se co nejvíce oddělit fotografované osoby od pozadí, aby snímek působil dynamičtěji.
 • Vyberte správnou místnost a její vybavení - stylové prostředí v časopisech často ozvláštní fotografie, ale nesmí odvádět pozornost od objektu.
 • Pomocí rekvizit vytvořte uměleckou pózu. Umístění fotoaparátu v mírném nadhledu často pomůže vytvořit lichotivé snímky, takže snímky sedících osob často vycházejí dobře. Hluboké měkké pohovky nejsou vhodné, protože fotografované osoby mají tendenci se do nich ponořit a vzdálí se od fotoaparátu, místo aby komunikovaly s objektivem.

Studiové snímky

portrét

Společnost se v posledních desetiletích hodně uvolnila, a to se odráží v touze po živých rodinných fotografiích plných života a osobitosti. Pózování pro takové snímky je často promyšlené a naaranžované, ale v každé situaci se podporuje více spontánnosti a pohybu než v tradičních studiových pózách. Výsledek je přirozenější a veselejší. Obvykle se používá bílé osvětlené pozadí a studiová podlaha, což funguje z následujících důvodů:

 • Výsledné snímky mají sílu v barvě i v černobílém provedení.
 • Tmavší oblečení na bílém pozadí vytváří ve snímcích příjemný kontrast. Světlejší oblečení u fotografií celých postav a polopostav splývá s pozadím a zvýrazňuje tváře fotografovaných osob a jejich výrazy.
 • Osvětlení působí na bílé podlaze jasněji a přirozeněji.

Chcete-li vytvořit vlastní snímky ve studiovém stylu, zkuste:

 • Užívejte si větší kreativitu při rozmístění členů rodiny a zároveň sledujte tvar a kompozici.
 • Veďte s rodinou živou konverzaci, abyste vyvolali smích a živé výrazy.
 • Vyberte čisté a jednolité pozadí. Je-li to možné, zimní zahrada nebo skleník se skvěle hodí k vytvoření studia. Za fotografované osoby můžete umístit bílé prostěradlo nebo černý samet, aby pozadí dobře vyšlo a abyste zdůraznili záběry rodiny.

Závěr

Rodinná fotografie má mnoho stylů, nebojte se tedy experimentovat a zjistit, který ze stylů vám a vaší rodině nejlépe vyhovuje. Pokroky v digitální fotografii vám nebývale usnadňují vyzkoušení různých technik a fotoaparáty jako D3200 vás provedou postupem získání těch správných snímků, které se celé rodině budou líbit.

Robert Simpson - životopis

Robert Simpson je proslulý reportážní a rodinný fotograf. Fotografoval při mnoha příležitostech britskou královskou rodinu, například při narozeninové oslavě 80. narozenin Její výsosti anglické královny v roce 2006 nebo při slavnostním obědě pro panovníky z celého světa na počest diamantového jubilea v květnu 2012. Účastnil se i fotografování loňské svatby Jeho veličenstva prince Williama s Kate Middletonovou v Buckinghamském paláci.

Pracoval v řadě zemí celého světa a dostalo se mu výsady fotografovat například Sira Anthony Hopkinse, Sira Michaela Cainea, Thandie Newtonovou, Bryana Adamse, Sira Eltona Johna nebo členy brunejské královské rodiny.

Reklama