Zatímco v minulosti musely ženy přetrpět porod bez analgetik, dnes mají na výběr z celé řady prostředků tišících bolest. Nastávající maminka Alena (25) však dostala přísný zákaz využít kterýkoli z nich.

Pokud si myslíte, že jde o nařízení lékařů, jste na omylu. Porodnickou analgezii Aleně nezakazují zdravotníci, nýbrž její manžel a tchyně. Když se totiž krátce po otěhotnění zmínila, že si při porodu rozhodně nechá píchnout epidurál, byl oheň na střeše.

těhotenství

„Zdeněk, můj muž, začal vyšilovat, jestli jsem se prý nezbláznila, když chci do našeho dítěte prát chemii, jen co přijde na svět. Hned se s tím běžel svěřit své matce, aby mi domluvila. Ona nemeškala, a hned na mě také nastoupila. Do očí mi vmetla, že něco takového požadují jen rozmazlené, sobecké mrchy, které vůbec nemyslí na zdraví svého potomka. Ona prý také neměla žádné prášky a porodila v pohodě čtyři děti,“ vzpomíná Alena na šok, kterého se dočkala před půl rokem. Marně tehdy vysvětlovala svým příbuzným, že miminku nemůže něco takového ublížit, a zdravotníci přeci sami dobře vědí, co dělají. Rodina byla neústupná a na svém si trvá dodnes, kdy nastávající maminka začíná devátý měsíc těhotenství.

„Jak se porod blíží, čím dál víc se ho bojím. Bolest celkově špatně snáším! Ale to tu nikoho nezajímá, všem jde jen o domnělé blaho miminka, i když je to holý nesmysl. A jestli jsme si myslela, že manžel při porodu vyměkne, až mě uvidí trpět, zřejmě to neklapne. Na porodní sál s námi má v plánu jít i Zdeňkova maminka. Ano, slyšíte správně. Když jsem se proti tomu před manželem ohradila, jen mi vynadal. Prý můžu být ráda, že na mě dohlédne, protože to se mnou myslí dobře. Bojím se už cokoli říct, a tak to budu muset přetrpět. Nejsem bohužel ten typ ženské, která si umí dupnout,“ zoufá si Alena, která se proto začala smiřovat s faktem, že se v porodnici podřídí přáním své tchyně.

Čtěte také: