Aktuálně možná řešíte stejný problém – nosíte brýle nebo čočky a sportujete. Milujete lyžování, pěší horské túry nebo si jen užíváte zimní radovánky s dětmi na sněhu.

oči

Problém s brýlemi:

Každý, kdo nosí dioptrické brýle, se s tímto nepříjemným jevem zejména v zimě setkává. Dioptrické brýle se zamlží vždy v nejnevhodnější okamžik – při vstupu do restaurace, apre ski baru, při dosednutí do zahřáté kabinky, nebo prostě po náročném sjezdu. A co teprve při pádu! Sice nejsou zamlžené, ale plné sněhu - pokud je ovšem v tom prašanu vůbec najdete. Navíc očím samotným a nejbližšímu okolí očí hrozí při pádu nebezpečné úrazy v podobě poškození rohovky oka či dokonce průniku cizího tělesa do oka, což může způsobit i ztrátu zraku.

Problém s čočkami:

Při celodenním nošení v mrazu a často i větru mohou kontaktní čočky nepříjemně oko dráždit. Leckterý sportovec je překvapený, proč jej čočky tak „řežou“, když normálně je celý den snáší. Vysvětlení je jednoduché – při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a více osychá a proto ji kontaktní čočky, které dále v příjmu kyslíku brání, více dráždí. V běžných podmínkách kanceláře či domova stačí v takovém případě nakapat umělé slzy, v horším případě čočky vyjmout. Ale na svahu to tak jednoduše nejde.

Zeptali jsme se jedné kamarádky, o které víme, že je vášnivá lyžařka, a zároveň podstoupila laserovou operaci očí, jak se jí nyní sportuje.

sníhBrýle jsem začala nosit v první třídě, v té době jsem ale aktivně a pravidelně žádný sport neprovozovala, proto mi brýle tolik nevadily – možná i díky tomu, že jsem zpočátku měla málo dioptrií. S věkem a různými zájmy mi ale samozřejmě brýle začaly vadit a vadily mi čím dál víc.

Pamatuju si, jak hloupě jsem se cítila v sedmé třídě, kdy jsme odjeli „na lyžák“. V té době už jsem měla čtyři dioptrie a bez brýlí to nešlo. Protože jsem předtím s rodiči nelyžovala, maximálně jsem znala běžky, moje vybavení nebylo nic moc, a o nějakých lyžařských brýlích jsem si mohla nechat zdát. Stejně bych je neužila, protože jsem měla svoje dioptrické brýle, a kvůli nim by žádné jiné nešly používat.

Moje brýle se mi samozřejmě pořád mlžily, a když jsem se trochu rozjela, neviděla jsem vůbec nic. Bylo to k vzteku a zachránila mě asi jen náhlá obleva, která nám lyžařský výcvik „překazila“ – a mně udělala radost.

Na gymnáziu už jsem začala nosit kontaktní čočky a při občasném lyžování jsem je využila v kombinaci se slunečními brýlemi – to už šlo. Ale stejně to byl stres, měla jsem pořád takový až iracionální strach, že čočky během jízdy ztratím, že je vzduch nějak vytlačí z oka nebo se odplaví se slzami… Nakonec jsem, hned jak jsem si našetřila ze svých prvních výplat, podstoupila laserovou operaci očí a problém byl nadobro vyřešený.

Dnes lyžuji velmi ráda a užívám si nošení lyžařských brýlí i to, jak krásně vidím. Nic mě neomezuje a řekla bych, že i díky tomu lyžuju dobře. Lyžování si užívám. Pokud vás trápí dioptrie a přemýšlíte o laserové operaci, pak ze své zkušenosti vím, že je to dobré řešení.

Doporučení redakce: Laserový zákrok je vysoce bezpečný a se zaručenými výsledky. Na Oční klinice NeoVize v Brně a na Oční klinice DuoVize v Praze nabízí moderní způsob léčby dioptrických vad femtosekundovým a excimerovým laserem - zákrok NeoLASIK HD, který je zárukou nejvyšší kvality zraku.A co je pro sportovce u těchto metod nejdůležitější? Výkon je nebolestivý, rekonvalescence probíhá velmi rychle a k pravidelným sportovním aktivitám se vrací po krátké přestávce.

Více informací na www.neovize.cz a www.duovize.cz.

Reklama