Najít partnera, vybudovat si kariéru, finančně se zajistit. Než se žena propracuje k početí potomka, bývá jí často přes třicet let. Řada z nich se ale trápí otázkou, zda nezjistí až příliš pozdě, že má potíže s otěhotněním. Řešením mohou být preventivní testy.

„Dítě ještě nechci, ale zároveň mám strach, že až budu připravená být matkou, nepůjde to. Co když budu neplodná, nebo budu mít nějaký problém, který bych měla začít řešit už teď? Znám ženy, které se o miminko pokoušejí léta a roky jim ubíhají,“ obává se Žaneta (32). A rozhodně není jediná.

K testům plodnosti lékaři přistupují až po měsících neúspěšných pokusů o otěhotnění, a to už bývá pozdě. Naštěstí existuje možnost podstoupit preventivní testy a vyšetření, které odhalí případné potíže s plodností, a podle jejich výsledků jednat. Nabízejí je některé kliniky reprodukční medicíny a soukromí gynekologové. Jen si za ně musíte zaplatit.

plodná

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Co vyšetření obnáší?

Vstupní pohovor, testy a vyšetření probíhají v jednom dni a zaberou zhruba 1 hodinu. Základní představu získá pacientka ihned, výsledek laboratorních testů se pak dozví do 2 týdnů. Za tento úkon si však musí zaplatit. Cena za indikaci se pohybuje okolo částky 1000 Kč. Kliniky však někdy nabízejí vyšetření zdarma, například v rámci Dnů neplodnosti.

„U pacientek zvažujeme nejen věk, BMI a laboratorní hormony (AMH – Antimülleriánský hormon, DHEA, FSH, LH a hladiny dalších hormonů a vitaminů), ale především vycházíme ze skutečného funkčního stavu reprodukčního systému – ten nejlépe poznáme analýzou menstruačního cyklu a pomocí cíleného ultrazvukového vyšetření, během kterého se zaměřujeme například na počet antrálních folikulů,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica.

Laboratorní vyšetření, které určuje hladinu Antimülleriánského hormonu, hodnotí zásobu folikulů, tj. malých cyst obsahujících vajíčka. Čím je hodnota AMH vyšší, tím vyšší je i počet folikulů a tedy i vajíček. Jedná se tedy o kvantitativní zhodnocení ovariální rezervy. Jejich kvalitu ale ověří až případná samotná IVF léčba, tedy umělé oplodnění.

Pro úspěšné početí mohou být významné i hladiny vitaminu D a stav štítné žlázy. Ženy s nedostatkem vitaminu D a s vysokými hodnotami TSH (tj. sníženou funkcí štítné žlázy) mají podle studií vyšší riziko potratů v prvním trimestru, a to jak při spontánním početí, tak při IVF léčbě. V létě nedostatek vitaminu D díky intenzivnímu slunečnímu záření většinou nehrozí, po zbytek roku ho mohou ženy čerpat například z vajec, cereálií nebo tuku ryb.

V případě podezření na hyperandrogenní syndrom (který je známý také jako syndrom polycystických ovarií) se vyšetřuje i hladina DHEA sulfátu, který u pacientek určuje míru nadprodukce mužských pohlavních hormonů.

Základním vyšetřením pak zůstává vaginální ultrazvuk, během kterého lékař zjišťuje skutečný stav vaječníků a může sledovat růst folikulů.

Výsledky mění priority

„Toto vyšetření a testy považujeme za vhodné především u mladších žen, kolem třiceti let, které ještě zvažují, zda budovat kariéru, cestovat nebo se věnovat zakládání rodiny. V okamžiku, kdy se ukáže, že by za pár let už mohly mít s početím potíže, většina žen své priority přehodnotí ve prospěch rodiny,“ dodává MUDr. Ondřej Matěna.

Čtěte také:

Reklama