pana.jpg
Foto: Shutterstock

Svět už dávno není rozdělen na muže a ženy, ale chodí po něm i další pohlavní identity. Transgender osoby, transvestité, hermafrodité, shemale a tak dále. Kromě heterosexuálů, homosexuálů či bisexuálů tak Oxfordský výkladový slovník už řadu let zná i takzvané „pansexuály“. Lidi, kterým vůbec nezáleží na tom, jakého pohlaví, sexuálního zaměření či chování je jeho partner. Jde jim čistě o člověka jako takového. A klidně ten dotyčný může být i asexuál, protože o to tady vůbec neběží.

Řecká předpona „pan“ v překladu znamená „všechno“ nebo „veškerý“.

Veronika (34): Nehraju si na definice svého milostného života

Od svých šestnácti jsem chodila s přítelem a nikdy by mě v té době nenapadlo přemýšlet nad tím, že bych byla orientovaná jinak než na muže. Jenže ten kluk se v osmnácti rozhodl, že už klukem být nechce. Cítí se jako žena. Vždy byl takový něžný, jemný, ale tohle by mě nenapadlo. Sice mě to zprvu šokovalo, ale nakonec se mezi námi nic nezměnilo. Milovala jsem ho i po proměně. Jako ženu. Tedy do té doby, než mě seznámil se svou kamarádkou. No, kamarádkou. I Petra byla původně mužem. Jen si na rozdíl od mého přítele nenechala přeoperovat pohlavní orgány. Měla z toho strach. Takže jí zůstal penis. Zamilovala jsem se do ní a žily jsme spolu rok a půl. Od té doby jsem měla muže i ženy. Nezáleží mi, jakého je dotyčná osoba pohlaví. Zajímají mě úplně jiné hodnoty. Musí mi s tím člověkem být dobře. Podle toho všeho jsem pansexuálka. Já na to ale nehraju. Kašlu na definice i na názory ostatních. Je mi takhle dobře.

Bětka (26): Je škoda přijít o úžasného člověka je kvůli orientaci

Od puberty jsem se považovala za lesbičku. Zamilovala jsem se do jedné své spolužačky. Platonicky, ona byla na kluky. Po škole jsem začala pracovat pro LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transgender osoby) komunitu. Lákalo mě být mezi „svými“. Proběhlo pár vztahů s holkama, ale poprvé jsem se tady vyspala s chlapem. Kolegou. Najednou už jsem ve své orientaci neměla tak úplně jasno. I s ním to bylo moc fajn, a tak se z toho vyvrbil milenecký vztah. To už je ale minulost. Teď žiju s přítelem, který je travestita, takže mám tak trochu dva v jednom. (smích) Došlo mi, že nejsem ve vztazích naprosto vyhraněná. Díky bohu! Kdybych byla, těžko bych teď žila s tak úžasným člověkem, kterého bych za nic na světě nevyměnila.

Kateřina (23): Kašlete na předsudky

Že jsem pansexuálka, to vím už od sedmnácti. Absolutně nerozlišuji, jestli je to holka, kluk, transgender, starý, mladý... Když mezi námi přeskočí jiskra, jdu do toho. Pohlavní ani sexuální orientace přeci nemůže rozhodovat o tom, jaký dotyčný člověk je, nebo jestli by se k vám hodil. Ono po světě zase tolik vašich spřízněných duší nechodí, to je potřeba si uvědomit. Takhle je z čeho vybírat. Kašlete na předsudky, žijte podle sebe!

Čtěte také:

Reklama