Kulatý stůl o poruchách erekce, který 15. 11. pořádalo Fórum sexuální vitality, nezačal zrovna optimisticky.

Celosvětově trpí poruchou sexuální funkce 100–150 miliónů mužů, z toho v naší republice zhruba 500–800 tisíc mužů ve věku 35–65 let. Mrzuté je, že jejich počet každoročně stoupá a MUDr. Trojan (sexuolog a psychiatr, člen Fóra sexuální vitality) poukazuje na fakt, že za pár let budou převažovat senioři, což stav bohužel nijak nezlepší.  

Největší problém je podle Fóra to, že většina mužů, kteří mají problém s erekcí, čeká, až se jich na problém zeptá sám lékař, což většinou nečiní, protože se buď sám stydí, necítí se dost kompetentní, nebo má pocit, že s tím má přijít první pacient. Jen 14 procent je ochotno být těmi, kteří o problému začnou.  


Já si to překládám po svém, chlapů znám dost na to, abych mohla říct, že jsou stydliví a strachy bez sebe, když mají navštívit jakéhokoli lékaře – natož sexuologa nebo urologa.

 

Kamarád mi vyprávěl, jak se musel potupně svléknout před kamarádem urologem – už to bylo dost ponižující. Jenže on si na chorobu k jeho velkému překvapení pozval studenty mediky, takže se kolem té jeho slávy sešlo asi 20 lidí. Byl opocený až na zadku.

 

Přitom návštěva lékaře se určitě vyplatí. Důkaz je zde: „Jsem panna, bude se to zdát divné, ale je to tak, pane doktore. Můj přítel má problém s erekcí a já chci mít děti normální cestou. Co mám dělat?“

Muž - vysokoškolák před několika lety selhal a od té doby se jeho problém vleče. Když ho partnerka po měsíci doprovodila k doktoru Trojanovi, do měsíce byl v pořádku.

Na poruchu erekce se sice neumírá, ale může to signalizovat vážnější chorobu – v řadě případů vysoký krevní tlak, diabetes nebo ischemickou chorobu srdeční, roztroušenou sklerózu. Navíc s sebou takový problém může přinést vážné problémy v partnerském vztahu.

Mudr. Ondřej Trojan
sexuolog a psychiatr z centra pro klinickou psychiatrii a sexuologii, člen Fóra sexuální vitalityTaké to může jen znamenat, že vám lékař předepsal léky, po kterých se chuť na sex ztrácí. Proto máte-li vy nebo partner problémy s libidem, informujte lékaře, když vám předepisuje jakýkoliv lék (hojně omezují chuť k sexu například některá antidepresiva).

 

Na povzbuzení chuti k sexu se Trojan nestavěl úplně odmítavě k alkoholu. Problém je v tom, že povzbuzující účinek má velmi malé množství alkoholu (sklenka vína, malé pivo nebo půl panáka) a že jej většinou potřebují osoby úzkostné, které pak snadněji sklouznou k závislosti.

 

Erektivní dysfunkce se dá léčit různě – záleží na příčině a na tom, kdy pacient do ordinace přijde. Žádné potravinové doplňky nenahradí léčbu, a proto jsou jen vyhazováním peněz a potvrzením zbabělosti nebo lhostejnosti pacienta.

 

Je potřeba si znovu otevřeně říct, že sex je normální téma a že když mám problém, tak bych o něm měla s lékařem otevřeně mluvit, tak jako mluvím se zubařem o bolavém zubu.

 

 

 

 

 

Reklama