Vždycky se mi líbily uniformy. Koneckonců ve své profesi se s nimi setkávám na každém kroku. Zrovna touto dobou se probírám uniformami dragounů první republiky. Listuji knihami, prolézám vojenské muzeum, otravuji pamětníky a poradce lačná po informacích, jaké se nosily frčky, lampasy, vyznamenání a čepice. Po kapsách nosím knoflíky a vzorky výložek... Uniforma je prostě věda, a když to tak shrnu, krása a elegance uniformy u nás první republikou skončila.


Tehdy se ještě dbalo na kvalitu materiálu a krejčovské zpracování. A čím jdeme hlouběji do historie, tím jsou uniformy krásnější a představují určitě obsáhlou a velmi bohatou kapitolu v dějinách odívání. Když jsem například navrhovala kostýmy pro muzikál Zdeňka Merty „Ferdinand“, musela jsem pochopitelně prostudovat i uniformy té doby, protože jsem chtěla, aby byly co nejautentičtější. A důstojníci byli honorace a podle toho pěkně choulostivá. U krku nesmělo nic škrábat, límečky se šily ze sametu, a aby se nemusely měnit košile, přišíval se k nim jenom bílý látkový proužek, který se po ušpinění prostě odpáral, vyhodil a vyměnil za sněhově bílý. Naši předkové vůbec měli úžasné vychytávky, ale to by dalo skoro na samostatný článek.
A vy mi jistě prominete, že jsem se opět zasnila. To víte, jsem tak trochu praštěná, a jak tak koukám po nových trendech, nejen já. I světové návrháře nepřestává elegance uniforem fascinovat a hledají v nich každoročně inspiraci.

A jak se to promítá do ženské módy?
Stačí se podívat na naše obrázky z posledních přehlídek. Kontrast přísného chlapského s něžným ženským je přece tak sexy. Kovové knoflíky, výrazné lemy, prýmky, nakládané kapsy s patkami, ale dokonce i vyznamenání a řády jsou prvky převzaté z vojenských stejnokrojů. Mnohá z nás je má ve svém šatníku, aniž si to uvědomuje. Ať už jde o barvy jako je olivově zelená, khaki, tmavě hnědá nebo o zmíněné detaily - knoflíky, kapsy, nárameníky.

Tak co vy na to, milé ženy-in?
Koketujete s vojenskými prvky, nebo vám jsou lhostejné?
Líbí se vám, nebo byste si na sebe něco takového nikdy nevzala?
Máte ve svém šatníku něco v army stylu?
Co a kam to nosíte?