Dny se krátí, noci se dlouží, venku je čím dál tím chladněji a někteří z nás by možná nejraději ulehli k zimnímu spánku a probudili se až na jaře. Já tedy rozhodně. Sotva se přehoupne podzimní rovnodennost, chytají mě záchvaty žravosti a spavosti. Tělo si zkrátka vytváří zásoby na zimu a pak hodlá ulehnout.
Tahle tendence být v zimě méně aktivní a spavější je vlastní řadě savců. Za největší spáče obvykle považujeme medvědy a jezevce. Ve skutečnosti je ovšem ve spavosti překonají tvorové mnohem menší – například netopýři.
Medvědi a řada jiných šelem totiž ve skutečnosti neupadají do pravého zimního spánku, ale do jakéhosi polospánku. Teplota se jim snižuje cca o pět stupňů a počet tepů klesá zhruba na čtvrtinu. V průběhu zimy se pravidelně se budí a vychází se vyvenčit. A pokud se jim nepovede včas nabrat dostatečnou tukovou vrstvu, musí také shánět potravu.
Proč musí malí savci spát?
O něco spavější jsou křečci, myšivky a další drobní hlodavci. Většina malých zvířat je totiž aktivnějších, ale také žije mnohem kratší dobu než zvířata velká. Je to způsobeno tím, že povrch jejich těla je vůči jejich objemu procentuálně větší, a mají proto větší energetickou spotřebu na gram hmotnosti. S tím souvisí rychlejší dech a tep, ale také spotřeba potravy, a tím i nutnost pohybové aktivity. Ta ovšem vede k většímu opotřebení organismu, a tím i ke kratšímu věku. Někteří malí savci však našli řešení, jak dosáhnout relativní dlouhověkosti – je jím právě zimní spánek.
Mistry v hibernaci – tedy v zimním spánku – jsou netopýři. Dokáží zpomalit své životní funkce až třicetkrát a dožívají se tak třikrát většího věku než například stejně velcí rejsci. Přitom mají podobné složení potravy a netopýři se pohybují převážně letem, což je energeticky mnohem náročnější.
Zimní spánek netopýrů trvá více než půl roku. Jejich tělesná teplota při něm klesá na 2-3 stupně nad bodem mrazu a mají kolem pěti dechů a tepů za minutu. Krevní oběh v létacích blanách se jim zcela přeruší a netopýři je používají jako izolační přikrývku. Skutečně hluboký zimní spánek se odborně nazývá letargie. I z této fáze se však dovedou netopýři velmi rychle probudit a zvýšit svou tělesnou teplotu na třicet stupňů, a to v průběhu půl hodiny.
Tak co, ženy-in, nelíbilo by se Vám být medvěd? Nebo dokonce netopýr? Zimu bychom v klidu prospaly a ještě si tak prodloužily život. Býváte v zimě ospalejší a unavenější než jindy? A jak to řešíte?
Nový komentář
Komentáře
Jarní únava, letní ospalost z vedra, podzimní spavá deprese, zimní spánek..... Co bych asi tak mohla být za zvíře?
já mám spavou nemoc
ja chci byt netopyr
taky strasne rada spim
já taky ráda spím
chuanita: Jo, taky by se mi to líbilo. Partner by se mě při sexu aspoň furt nesnažil vzbudit
Ospalá a unavená jsem pořád, nejenom v zimě.
RenataP: Náhodou, u želv se mi líbí ta jejich rozvaha, mám z nich dojem, že tráví život ve filosofickém rozjímání o světě
želvy, lemuří...hm, to se mi nelíbí...já bych raději nějaké méně líné zviřátko!
Asi budu muset léto přežít v touze po chladnějším podnebí
nejsem ospalá jenom v zimě,ale i na jaře
Daleko zajímavější mi připadá, že netopýři ve spánku nestárnou
gerda: 10/ tak na to si musíš počkat do důchodu -
ivana.kuglerova: Nebo lemurové
RenataP: Třeba některé želvy tropických nebo pouštních oblastí. Letnímu spánku se říká aestivace.
kteráže zvířata prospí léto? Abych věděla, čím si mám přát být v příštím životě....podzim zima -ožívám, jaro léto - chcípu...
Japina:
Prospat zimu mě ani v nejmenším neláká
. Chci lyžovat, koulovat se, zametat sníh z auta, jezdit v závějích a nadávat, že mi mrznou nohy
. Stejně po naspání svých hodin musim vstát a hotovo, ležet jen tak je otrava.
Mám tukovou vrstvu jako medvěd a ospalá jsem jak hejno netopýrů.
.)
Ještě dlužno k netopýrům dodat, že když se nakrátko probudí, tak si zaletí vyprázdnit střeva a než znova "zalehnou", samečci se spáří s hibernujícími samicemi (možná od nich pochází první hláška: "Ty snad při tom spíš,"
Mě by se líbilo být sama sebou, ale mít půl roku období hájení, kdy bych se mohla jenom povalovat a dělat si co chci
. No, a až by vypuklo jaro, tak bych chtěla být ne v práci, ale v přírodě, abych si jí užila
Mě by se nelíbilo ani jedno!Jako medvěd bych se nevešla do kalhot a jako netopýr bych z nich zase vypadla
.Ale medvídě je fakt slaďoučké.Nejlepší je být člověkem
Nyotaimori: Existují i zvířata, co spí letním spánkem