Desítky partnerů. Svérázné erotické touhy. Milenec mladší, než vlastní syn...

Je na tom něco špatného, když se starší „single“ žena intimně stýká s nepoměrně mladším mužem, než je sama? Nebo když si zadaná, sexuálně náruživá či neuspokojená choť nemůže pomoci a skončí v posteli s každým, jen trochu sympatickým protějškem pokaždé, jakmile přeskočí ona pověstná jiskra?

Proč je muž střídající partnerky jako ponožky považovaný okolím za borce, machra nebo svůdného proutníka? Maximálně ho někdo s trochou závisti v hlase označí za děvkaře...

A proč nejsme stejně shovívaví, pokud se jedná o ženy? Co vede naši společnost k tomu, že ženy často měnící partnery či jinak se vymykající běžným společenským normám, považuje za nemravné a nelichotivě je nazývá běhnami, děvkami, prostitutkami, kurvami...?

Tabu s Romanem ŠmucleremNedávno zalovila TV Nova ve svém archivu a z cyklu Tabu odvysílala příběh promiskuitní ženy, které – přestože byla třikrát vdaná – stihla návdavkem stovku milenců.

Vyhledávala je prý proto, že na rozdíl od poklidného manželského přístavu u nich nacházela splnění svých nejtajnějších představ a tužeb, nad kterými se „slušní lidé“ chvějí odporem.

V jejím nemravném chování odhalil psycholog důsledky psychického traumatu z dětství (znásilnil ji vlastní strýc) a sexuální sadomasochistickou úchylku.

Zarážející však byla reakce televizních diváků, respektive divaček. V následující diskusi moderátor Šmucler raději stornoval většinu příspěvků a dotazů, kvůli jejich hanlivému a sprostému charakteru. „Běhna“ byla tím nejmírnějším označením...

Podstatně horší reakce vyvolal u našich slovenských sousedů celovečerní filmový dokument, který od konce února promítají i česká klubová kina. Jeho hlavní aktérka – pětapadesátiletá Bratislavanka Tamara Archlebová – dokonce musela kvůli svému „zvrhlému počínání“ utéci před rozhorleným veřejným míněním do Čech.

Oč jde? Na začátku Tamařina příběhu byl inzerát:

„Zralá, mírně zvrhlá žena hledá chlapce od 18 do 26 let. K mužům svého věku cítím odpor...“

Inzerát podala pětapadesátiletá, dvakrát vdaná a dvakrát rozvedená matka dvou dětí a dvojnásobná babička, slovenská překladatelka a tlumočnice z Bratislavy Tamara Archlebová, protože už nechtěla být sama a nebavili ji její vrstevníci. A – světe div se – přihlásilo se 650 mladých mužů!

"Babička" Tamara ArchlebováNež se vystudovaná doktorka filozofie odhodlala prolomit několikaletou zeď samoty, pomalu propadala bezvýchodnosti a pocitu marnosti. Pak však udělala radikální řez, který jí nejen na Slovensku vynesl v očích mnoha lidí cejch poživačné děvky.

Mladí zájemci o seznámení a o sex se paní Tamaře svěřovali se svými „bolístkami“ a ona s nimi často z lítosti nad jejich osudem a opuštěností navazovala podivný vztah milenky i matky zároveň.

Víc než rok se Tamara tímto způsobem bavila. Pak se potkala se slovenskou režisérkou Zuzanou Piussiovou. Dokumentaristka okamžitě pochopila, že narazila na „látku hodnou filmového zpracování“.

Společně pak v průběhu dalších dvou let natočily přes padesát hodin mimořádně otevřených záběrů. Ty daly vznik celovečernímu šokujícímu filmu Babička.

Od podání inzerátu mělo Tamařinou postelí projít šest desítek mladých „zajíčků“. Jak sama říká – se slimáky, věčně nespokojenými muži stejné věkové kategorie, jako je ona sama – už nechce mít nic společného: „Nikomu nepřipadá zvláštní, když má starší muž o hodně mladší přítelkyni. Tak proč by to nemohlo být naopak?“

Tamara Archlebová s milencem

Rodinní příslušníci – syn Daniel (28), moderátor slovenské TV Joj a dcera Ruth (24), pražská studentka – na rozdíl od veřejnosti Tamařin krok vcelku schvalují, lépe řečeno neodsuzují, jen bývalý manžel hodnotí exmanželčino počínání trochu víc kriticky: „Chápu, že potřebuje doplout do nějakého přístavu, jen mi není jasné, proč to bere přes tolik lodí!.“

Slovensko však nad počínáním zralé ženy užasle kroutí hlavou...

 

Nabízí se otázka, proč je současná „civilizovaná“ společnost tak prudérní?

V televizi vyhledáváme erotické filmy, často překypující sexuálním násilím. Podle statistik si libujeme v estrádách plných oplzle obhroublých vtipů. V novinách hltáme sexuální skandály VIP osobností...

Proč to, co nás tolik přitahuje, nás zároveň i tolik dráždí?

Psycholožka a terapeutka PhDr. Zdeňka Sládečková zná hned několik důvodů:

První příčina, proč promiskuita tolik zajímá okolí, je jednoduchá. Nejvíc dráždí lidi, kteří do jisté míry trpí skrytou závistí. Těm se zdá, že druzí mají větší profit a žijí šťastnějším životem. Takoví lidé si sebe a svého života neváží, proto degradují hodnotu okolí. Jsou podezíraví a jejich moralistický přístup je vlastně výmluva na jejich vlastní život.

Druhou motivací jsou kulturní tradice v nás. Žena je odjakživa spojována se stabilitou rodinného hnízda. Společnost ví, že muži jsou v tomto ohledu podstatně méně stabilní. Rodinná jistota a mateřská péče jsou důležité pro harmonický rozvoj osobnosti.

V případě ženské promiskuity je proto kritika na místě. Pokud má totiž taková žena děti, je nasnadě, že její péče nemůže být dokonalá. Děti se mají vyvíjet přes jednoho muže (ať už otce biologického nebo náhradníka) a střídání partnerů v domácnosti vývoji potomků neprospívá.

Třetím důvodem je motivace. Obecný postoj k promiskuitě stanoví, že jde o záležitost destabilizující společnost.  Časté střídání partnerů má destruktivní vliv na zachování rodinného řádu – a následně na pokračování a vývoji společnosti. K tomu, aby pokračoval život v řádných mantinelech, je zapotřebí řádných – a nikoliv neřádných – lidí.  

Co se týče mladšího partnera, psycholožka Sládečková se domnívá, že to už není společenský problém, ba naopak:

U nás se s odsouzením ženy jen proto, že má mladého partnera, už tak často nesetkáváme. V případě Slovenky Tamary Archlebové jde o zcela jinou situaci. Na Slovensku stále hraje velkou roli víra. Přes tento „filtr“ hodnotí situaci 90 % obyvatel. A v tak silně katolické zemi platí zcela odlišná kritéria.