Je to alibismus, zbabělost, výmluva, nebo naopak projev dobrého charakteru? On, zralý muž, ona by mohla být jeho dcerou. Přesto mají vztah, který jim závidí i páry, které jsou si věkově blízké. Ale jak jim to dlouho vydrží?

old

Takových dvojic znám ve svém okolí několik. Jak to ti chlapi dělají? Je jim mezi padesátkou a šedesátkou a vždycky se kolem nich motají dívenky pomalu školy odrostlé. Je mezi nimi nějaký příbuzenský vztah? Je to otec s dcerou, strýček s neteří, nebo dokonce děda s vnučkou? Ano, i takové otázky mě napadly.

Dlužno dodat, že se tyhle „dvojky“ nacházejí ve společenství specifickém. Mezi „koňáky“. A když se nad tím pořádně zamyslíte, je vám jasné, jak takové vztahy vznikají.

Koňské prostředí bylo vždycky přitažlivé pro mladé holky. Jejich vrstevníci jsou (většinou) poseroutkové a lenoši, takže u koní dlouho nevydrží. Pak vzniká ideální prostor pro zkušené „pardály“, ke kterým dívenky zbožně vzhlíží. Urostlý „kovboj“ je pro ně vzorem, idolem a modlou. Umí koně položit na lopatky, a to je děsně sexy. Mezi děvčaty vzniká konkurenční boj a chlap si může vybírat. Málokterý odolá.

Znám jednoho, který měl vždycky o hodně mladší partnerky. S jednou (přes nelibost jejích rodičů) žil hodně dlouho, snad od jejích patnácti. A možná by žil dodnes, kdyby se holce znelíbilo bydlet na vsi, kde nenajde práci a jen „hákuje“ u koní. Po deseti letech ho opustila, ale stále jsou přátelé.

Dlouho sám nezůstal. Po jeho boku se objevila další slečna. Koupil starý mlýn, který spolu začali opravovat a budovat stáje pro koně. Když bylo vše hotové, přestěhovali koně a mohla začít idylka.

Jenomže nezačala. Najednou začal shánět bydlení pro sebe a své koně. Co se stalo? Počkala si, až tu největší práci odedře, a pak ho vykopla. To bylo první, co mě napadlo. Opatrně jsem se zeptala.

„Naopak, najednou mi došlo, že tenhle vztah nemá smysl a že ji brzdím. Co se starým chlapem? Mně bude za pár let šedesát a jí je třicet. Jednou bude chtít mít dítě a na to já už nemám. Tak jsem se sbalil a vyklidil pole. Přiznávám, že je v tom i kus ješitnosti. Nechci, aby mi jednou nasadila parohy, nebo se mnou byla jen ze soucitu. Na to jsem zase příliš hrdej.“

Myslete si o tom, co chcete, ale tomuhle chlapovi to věřím.

Reklama