Marta

Láska je cit krásný, ale zároveň velice nebezpečný. Zamilujete-li se do nepravého člověka, můžete zničit sebe i své děti.

A Marta se zamilovala! Strašně, šíleně, destruktivně. Právě odmaturovala, když se v její blízkosti objevil Michal. Vlastně ne Michal, ale Miguel. Prý student režie na FAMU, a jak by vypadalo, aby se umělec jmenoval tak obyčejně. Miguel Martu okouzlil takovou silou, že nedala nic na rozličná varování a nastěhovala si ho do bytu. Neohlížela se na to, že v tom bytě bydlí i její rodiče, byl velký a všichni se tam přece vejdou.

Miguel každé ráno odcházel do školy na přednášky, pod paží svíral skripta s razítkem příslušné školy a občas se nad nimi doma potil, to když bylo zkouškové období. A jako správný umělec taky pařil. Z tahů jezdil zásadně „drožkou“ a dost často v doprovodu prsatých blondýn, které ho doprovázely až před dům. Odtud pak vybíhala rozespalá Martina, aby zaplatila taxikáři účet, a byla šťastná, že se její zlato vrátilo domů.

S prázdnou neodejdu

Po roce Marta otěhotněla a zároveň zjistila, že Miguel nikdy nestudoval žádnou vysokou školu, natož FAMU. Chlapec žil jako příživník, nechával se vydržovat tu vlastními rodiči, tu Martou, která pracovala jako tlumočnice. V ten den proběhl první rozchod. Miguel se však nechtěl svého blahobytu vzdát bez satisfakce, a tak si s sebou odnesl pár drahých fotoaparátů Martina otce, něco šperků maminky a Martě roztrhl ušní lalůček, když jí rval z ucha zlaté náušnice po babičce.

Marta však Miguela stále milovala, navíc čekala jeho dítě. Po půl roce se Miguel vrátil. Už netvrdil, že studuje, ale jako příživník žil zcela otevřeně. Když Marta porodila Denise, Miguel byl naštvaný. Dítě brečelo, otravovalo, všude jeho rozházené věci a málo pozornosti pro něj, novopečeného taťku. Martini rodiče byli zoufalí, chtěli Miguela vyhodit z bytu, ale kvůli nešťastné Martě to nakonec neudělali. Miguel totiž odešel sám. Byl zvyklí na klid, pohodlí, dobré mňamky a nerušené sledování intelektuálních filmů, a v „tomhle bordelu“ prostě žít nehodlal.

Marta byla zoufalá a nešťastná láska ji dusila hůř než hroznýš kolem krku. Ze samé vášně po svém milovaném nechtěla ani alimenty, to by chudák musel začít chodit do práce a takový filmový talent si přece nic tak degradujícího nezaslouží. Když po roce škemrání Miguela přiměla k návratu, jeho podmínkou bylo, že za něj za to musí zaplatit všechny dluhy, které si za dobu odloučení udělal. Marta byla šťastná a dluhy dobré dva roky poctivě splácela. Měla přece svou lásku zase doma, a to stálo za všechny peníze světa.

Prodám vlastní mléko

Miguel se cítil jako král. Martu však už rodiče nemínili dál podporovat a vykázali ji z domu i s Denisem a Miguelem. K jejich cti však slouží fakt, že Martě koupili vlastní byt. Bylo to potřeba, protože jejich nezdárná dcerunka byla znovu „v tom“. Když se narodila Kačenka a Marta se ocitla na mateřské, nastala pro rodinu krutá finanční nouze. Miguela se to samozřejmě nijak nedotklo, do hospody na útratu si bral, co potřeboval, a že má jeho rodina regulérní hlad a malý Denis má k nedělnímu obědu rýži omaštěnou olejem, mu bylo srdečně jedno.

Kačenka měla kožní potíže a musela od narození nosit jen drahé papírové pleny, nehledě na léky a masti, které pojišťovna neproplácí. Marta sice oběhala všechny sociálky v okolí, ale všude jí řekli, že nemá na zvláštní pomoc nárok. A tak začala prodávat mateřské mléko. Dvakrát do týdne u domu zazvonilo auto přepravující produkt v chladicím boxu a Marta zinkasovala pár stokorun, za které hned běžela koupit pro Kačenku pleny a masti.

Někdy si však peníze schovala na nákup potravin nebo zaplacení složenek. Když však jednou sáhla do své skrýše, aby mohla z našetřených peněz zaplatit činži, nic nenahmátla. Uhodila na Miguela, a ten po chvilce zapírání přiznal, že peníze z mléka propil minulý den v hospodě. Navíc dal za drzost Martě pár facek. A to nakonec bylo to nejlepší, co pro Martu i děti mohl udělat.

Marta ho totiž konečně po šesti letech teroru vyhodila z domu. Definitivě a napořád. I když (poprvé) za pár týdnů přilezl s prosíkem, zpátky ho už nevzala. Jen se po nějaké době dozvěděla, že je její životní láska v kriminále za zpronevěru peněz jisté firmě. Marta se sice ze své situace vzpamatovávala ještě hezkých pár let, ale nikdy už nebyla v takovém „srabu“ jako s Miguelem.

Proč se ženy zamilovávají do lumpů?

Reklama