Vztahy jsou různé. A jak vidno, věk už je opravdu vnímán „jen“ jako pouhé číslo. Kláře je čtyřicet, je rozvedená, bezdětná a šťastná. Jejím přítelem je o patnáct let mladší Marek.

Nalinkovat si budoucnost přesně podle vlastních představ a snů snad ani není možné. Člověk totiž míní a život mění. A své o tom ví i Klára (40): „Nikdy jsem si neměla na co stěžovat. Prožila jsem krásné dětství, vystudovala vysokou školu s červeným diplomem a chodila s tím nejhezčím klukem z ročníku, kterého jsem si nakonec i vzala. Naše svatba byla doslova pohádková. Zkrátka jako z amerického filmu. Ale pak nastal zlom – oba jsme se plně ponořili do práce. Náš vztah šel stranou a nějaké myšlenky na děti ani nepřipadaly v úvahu,“ vzpomíná na své manželství Klára.

love

„Tak dlouho jsme náš vztah podváděli s kariérou, až jsme se kvůli ní nakonec rozvedli. A myslím, že budu mluvit za nás za oba, když řeknu, že se oběma ulevilo. Mně osobně to dalo neskutečnou volnost. Stala se ze mě rozvedená žena bez závazků. Tak jsem si začala plnit sny. Cestovala jsem po celém světě, randila a užívala si života. A nakonec se zamilovala. Do Marka, který je o patnáct let mladší,“ pokračuje Klára ve svém vyprávění.

Vztahy podle předpisů

Žijeme v moderní době, přesto se mnoho lidí na netypické věkové rozdíly v párech, zejména pak v případě, kdy se jedná o starší vyzrálou ženu a mladého kluka, stále dívá skrz prsty. Z dětství si neseme často přesvědčení o tom, jak vypadá „správný vztah“. Proč tomu tak je? A co nám dává právo hodnotit a soudit? „Když jsem o svém novém a velmi mladém partnerovi řekla přátelům, koukali na mě, jako kdybych se úplně zbláznila: Ty?! Žena ve tvém postavení a na takovém kariérním postu?! To určitě nebude fungovat. Je s tebou jen pro peníze. Máš ho jen jako hračku. Vždyť si budou myslet, že jsi jeho matka... A víte co? Mně to bylo a stále je úplně jedno. Seznámení s Markem přišlo naprosto nečekaně a rozhodně toho nelituji. Díky němu se cítím báječně.“

Ať už je příčinou vztahu cokoli, možná je konečně načase nepoddat se stereotypům. Díky tomu předejdeme předčasným závěrům a hodnocením o povaze vztahu a partnerech jako takových.

„Jsem dospělá žena a myslím si, že sama rozhoduji o tom, jakým směrem můj život půjde. Nelituji ani rozvodu, ani toho, že jsem bezdětná. Marek ví, kdo jsem, miluje mě i přes ten věkový rozdíl i s podmínkami, které jsem do našeho společného života vnesla. Rozhodně mu nedám děti, ani se nechci znovu vdát. A možná, že jsem sobec, ale šťastný a spokojený,“ dodává Klára na závěr.

Nezapomeňte si přečíst:

Reklama