Děkujeme za příběh, který nám na dnešní téma poslala naše čtenářka s nickem Ondrašek74

Dobrý den všem, ráda bych se podělila s ostatními čtenářkami o nutnosti preventivních prohlídek a jejich užitečnosti.

Moje babička zemřela na rakovinu konečníku před 7 lety, bylo jí 74, dědeček na rakovinu střev před 2 lety, bylo mu 81. Byla tedy velká pravděpodobnost, že se nějaké ty nešikovné geny mohly podědit na jejich děti. Jedním z těch dětí jje i moje maminka, které je nyní 61 let.

A protože jsem bývalý zdravotník na zdraví a životě maminky mi moc záleží, promlouvala jsem jí do duše, aby podstoupila preventivní koloskopii, tedy kompletní vyšetření střev. Chvíli to odkládala, měla před sebou oslavu 60. narozenin, tak to chtěla nechat až "na pak".

No nakonec jsem ji přemluvila a objednala ji na vyšetření do Prahy, přestože tam nebydlíme. Měla jsem ale sama dobré zkušennosti s tímto pracovištěm, tak zvítězilo. Maminku jsem na vyšetření doprovázela. Při vyšetření jí byl odstraněn velký přirostlý polyp, a protože byl výkon velký a zasahoval hluboko do svaloviny střeva, byla maminka po výkonu preventivně hospitalizovaná, kvůli možným komplikacím.

Z histologie tohoto polypu vyšlo bohužel, že jde o maligní buňky, tudíž také rakovina. Během měsíce šla maminka na operaci /listopad 2009/, kde ji vzali cca 20cm střeva, kde se původně polyp nacházel. Opět vše posláno na histologii. A tady volám hurááááá.

Nádorové buňky nebyly nikde zastiženy, uzliny byly také v pořádku. Maminka tak nemusela podstupovat žádnou chemoterapii ani ozařování a je prohlášena za vyléčenou. Po půl roce byla na kontrolní koloskopii, kde byl další malinký polyp /nezhoubný/ a nyní má na vyšetření přijít po roce. Takže v květnu se opět chystáme do Prahy :-) Jsem moc ráda, že jsem maminku přesvědčila a ona vyšetření podstoupila. 

Ondrašek74

Držíme palce, ať to příště dopadne vždycky dobře.

Napíšete nám také něco k dnešnímu tématu, milé ženy-in? Máte nějaký příběh? Na jaké preventivní prohlídky chodíte? Které považujete za nezbytné a které klidně odkládáte? Kdy jste si nechala udělat krevní testy? Myslíte, že je to zbytečné?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama