Už ti kvete ta fialka, co jsem ti minule dala? Jo, kvete, zalžu mamince, protože jí nemohu říct, že se nějak „nezadařilo“ a fialka zvadla. Buď jsem ji zalévala moc, nebo špatně, prostě uhnila a květů se chudinka malá nedočkala. Nevím proč, ale u mě přežívají maximálně sukulenty nebo tchynin jazyk. Do milovaného ibišku se mi daly svilušky, zelenec není zelený a čerstvě přesazená dracena dává svěšenými listy najevo, že jí to nepřišlo právě vhod. Tváří se vyloženě nešťastně. No dám jí ještě týden a pak udělám radikální řez. Nebo mám ještě počkat? Třeba potřebuje zakořenit a pak dojte i na listy.

Také řešíte podobné problémy nebo patříte k ženám, pod jejichž rukama vyraší, vykvete a rozkošatí každá květina?
Jestli jste na tom podobně, nečekejme, až nám květinářky poradí (určitě na to dojde), ale pojďme si probrat nejčastější trápení pokojovek a najít na ně řešení.

Proč rostlinám hnědnou špičky listů?
Tak to se třeba stalo i mé draceně. Prý je to příliš suchým vzduchem v místnosti. Některé rostliny pocházejí z vlhkých tropických pralesů a v našich bytech strádají. Pomůže jim mlžení nebo odpařovací miska pod květináčem.
Ty zasažené listy se už nezachrání, ale je možné předejít tomu, aby ty mladé nedopadly stejně.

Kde se vzaly pavučinky na listech?
Tak to náhodou vím, to je ten můj starý známý pidi pavouček – sviluška. Nemusíte být ani bystrozraká a jeho návštěvu poznáte podle blednoucích listů. To si ten malý prevítek hoduje na jejich šťávě, kterou vysává. Jak ho vypudit? Nejprve se má zkusit mlžení, protože nesnáší vlhko, ale v případě mého ibišku to nestačilo, tak jsem nasadila chemii. Uvidíme, nerada bych o něj přišla, protože má nádherné růžové plné květy.

deodorant
Jak pomoci bledým a vytáhlým rostlinám?
Tak těm se nedostává světla a pomůže jim změna stanoviště. Ale ne abyste to přehnala a dala je ze severního hned na jižní okno. I přebytek slunečních paprsků může škodit. Takhle mi „zařvalo“ už hodně kytek. Člověk si řekne, dopřeju jim, a ono je slunce spálí. Jižní okno, zvláště v létě, je hodně zrádné.

Kde se vzaly na listech ty hnědé skvrnky?
To může mít více příčin. Když vyloučíme houbové choroby a různé škůdce, musíme zpytovat svědomí. Nerosili jsme květinu v pravé poledne na slunci? Myslíme si, bůhví jak ji neosvěžíme, a přitom květině způsobíme popáleniny. Kapky vody totiž působí jako malé lupy, a pokud na ně posvítí slunce, mohou udělat do listů i díry. Hrůza.
Když hnědnou celé listy, může to být způsobeno nedostatkem nebo (a to bývá častěji) přelitím.

Proč některé rostliny shazují listy?
Některé druhy (třeba voskovka) nesnášejí přemisťování. Když je dáme na místo, kde nejsou zvyklé, pomstí se nám shozem listů. Časem si zvyknou a listy doplní.
Některé dokonce reagují na roční období a ztrácejí část listů na podzim a v zimě.
Jiné zase nesnášejí průvan. Kdo by ho snášel, že?

Co nám signalizují žluté listy?
Většinou jde o špatnou výživu. Třeba citrusy a azalky trpí „podvýživou“, když je zaléváme tvrdou vodou. Ta totiž znemožňuje příjem železa. Potřebují kyselu půdu a zalévání odstátou vodou. Doporučuje se dát do konvičky na zalévání trochu rašeliny.

Tak co, milé ženy-in, máte také nějaké rady, jak pomoci vyléčit pokojové rostliny?
Pomohly už jste nějaké téměř odepsané květině?
Napište nám o svých pěstitelských zkušenostech.
Dobrých nápadů a rad není nikdy dost.

Reklama