Před pár dny jsme vás informovali o nové knize nizozemského vědce Pieta de Vries s názvem Umění mužského kojení, která u nás má vyjít 28. ledna. A slíbili jsme vám rozhovor s tímto zajímavým spisovatelem. Tak tady ho máte!

V knize Piet de Vries tvrdí, že mužské kojení je léty prověřená metoda. „Já jsem ji pouze zkoumal z antropologického hlediska a pokusil jsem se ji medicínsky popsat. Jsem přesvědčen, že každý muž je schopen kojit, každý muž může být hrdina.“ V rozhovoru jsme se Pieta de Vries ptali i na další věci.

Pane de Vries, jak dlouho jste knihu psal?

Překvapivě kratší čas, než by se mohlo zdát. Před napsáním knihy jsem měl vše dobře rozmyšleno, a proto mi i přes hloubku a komplikovanost tématu samotné psaní nezabralo tolik času.

kojeni

Kdy Vás napadlo téma mužské kojení? Přece jen to není běžná záliba mužů... Jak jste se k němu dostal?

Typická záliba mužů to určitě není a poprvé jsem se s mužským kojením setkal v norském národním muzeu, kde jsem zjistil, že severské mýty jsou kojícími muži doslova protkány. Ostatně, svému prvnímu setkání s mužským kojením jsem věnoval celou kapitolu ve své nové knize.

Píšete, že muži kojili už v antickém Řecku. Z kterých knih jste to zjistil? Já jsem marně pátrala, ale Lanakreona a Justiniána z Efesu jsem nikde nenašla. Bohužel jsem nikde nenašla ani „známé“ osoby odkojené mužem, které figurují na vašem webu ke knize. Kde je najdu?

Zdroje ve své knize uvádím vždy a například u Justiniána z Efesu čerpám z knihy „Nero, hrdina či ztroskotanec?“ (v anglickém překladu „Nero, hero or zero?“).

Vy sám jste své děti kojil? Jaké to bylo? (Já sama jsem děti taky kojila a někdy bych uvítala, kdyby mi je nakrmil manžel.)

Neodkojil, jelikož děti nemám. Bohužel. Příroda to tak chtěla. Jsem tedy takový kojič teoretik a metodik.

Myslíte, že budou mít muži zájem o kojení? Nevím, nějak si je nedovedu představit s dítětem u prsu...

Přiznám se, že přesvědčit muže o výhodách, které mužské kojení přináší, je velmi obtížné. Asi nejpřesvědčivějším argumentem jsou pro ně jejich vlastní děti. Představa, jak pozitivní vliv to na jejich potomky má, je totiž občas silnější než zažité předsudky a stereotypy o naší společnosti.

Jak prakticky učíte muže kojit? Máte nějaké besedy, konzultační hodiny apod.?

Ano, mám. A v brzké době se chystám na turné po České republice. Z podstaty věci ale vyplývá, že muži dosahují největších pokroků při soukromých hodinách, kdy jdou stud a předsudky stranou. Víte, ono rozkojit muže je spíše psychologický než fyziologický problém. Všichni kojit umíme, jen jsme to my muži zapomněli. To máte podobné jako s plaváním, také ho máme nějak zakódované, umíme ho, aniž bychom to věděli. Proto nás kdysi učili plavat tak, že nás hodili do vody. Věděli, že se neutopíme. No a podobné je to s kojením, všichni jsme to uměli, všichni to máme v hlavě uloženo a jde jen o to najít správný spouštěč, správné „vhození do vody“.

V brzké době se chystáte do České republiky. Byl jste tady už někdy? Pokud ano, jak se Vám tu líbilo?

V České republice jsem byl pouze jednou a bohužel jen krátce, ale Pražský hrad a večerní procházka podél řeky ve mně zanechaly krásné vzpomínky.

Více informací o tomto tématu najdete také tady:

 

Reklama