Jste spíš „samonášlapná“ a dokáže vás rozpumpovat každá hloupost, nebo byste na sobě nechala dříví štípat?

Možná si ještě ze školy pamatujete, že se lidé rozdělují na čtyři základní povahové typy:
Melancholik – bývá člověk se sklonem k pasivitě, je zádumčivý, introvertní, ale také člověk rozumu, který vyhledává neporadekpocit bezpečí a miluje uspořádané poměry
Flegmatik – je naprostý opak. Miluje řečeno lidově svůj smrádek a teploučko. Nic ho nerozhází, je vyrovnaný a pasivní, což může vést až k chorobné lenosti. Nejraději by obrostl mechem.
Sangvinik – je jako aprílové počasí. Dokáže být stejně veselý a otevřený jako zachmuřený. Ale to mu moc dlouho nevydrží, protože inklinuje k optimismu. Přesně jako v dubnu. Sněhovou přeháňku zažene hřejivé sluníčko.
Cholerik – Každý si asi představí šílence, metajícího talíře nebo kozelce, hysterku až na půdu.
Ve skutečnost to může být člověk nesmírně společenský, extrovertní a dynamický.
Je aktivní s živým temperamentem. To, co by zabilo flegmatika, cholerika uspokojí.

Ale všichni víme, že v životě není nikdy nic tak jednoznačného. Většina z nás by se pravděpodobně hlásila k sangvinikovi.

Kdybych ale měla mluvit za sebe, moje povaha se projevuje především v kontaktu s lidmi. Možná mě to naučil život. Paradoxně zachovávám flegmatický postoj, když se vedle mě někdo projeví jako cholerik. Jsem jako želva, která si zaleze do svého krunýře a můžou okolo ní hromy blesky lítat. A naopak, flegmatici v mém okolí mě dokážou pěkně vytočit.

Pro příklad nemusím chodit daleko. Moje dcera je podle uvedených charakteristik typický flegmatik. Lebedí si ve svém smrádku a teplíčku (rozumějte tím její pokoj) obklopena hrnky, pet lahvemi, různými svršky a šminkami a světe, zboř se, je jí to fuk. Pes by mohl lézt po zdi, jak se mu chce čůrat, kytky křičí žízní, v pračce zatuchá vyprané prádlo a dřez je plný špinavého nádobí, zatímco myčka je plná čistého. Tak tohle by přivedlo k nepříčetnosti snad i mrtvého.

V tu chvíli se ze mě stane cholerik, který má sto chutí vzít velký pytel, zuřivě naházet do něj vše, co mu přijde pod ruku – nové nenové, drahé nedrahé, smíchat to tam s těmi nedopitými coca-colami a mrsknout to do kontejneru.

Nepořádek

Ale vždycky si vzpomenu na slova Míši Kudláčkové, že tím neprospěju ani jí, ani sobě. Nepořádek v jejím pokoji je odrazem její duše. Když si uklidí sama, uklidí si tak i ve své duši, když jí uklidím já, paradoxně jí tím uškodím, protože ji v jejím duševním chaosu ponechám.

A tak chodím flegmaticky okolo jejího pokoje a zavírám dveře.  


 

Jak jste na tom s povahou vy, milé ženy-in? Jste spíš vztekloun, nebo kliďas? Co vás dokáže vytočit? Kdy jste se naposledy pořádně rozpálila? Jakou povahu má váš partner? Máte stejný. nebo rozdílný temperament? Zdědila jste povahové rysy po některém rodiči? A co vaše děti? Začínají se projevovat? Jsou to spíš „flegmouši“, nebo hysterky? Napište nám o zajímavostech vaší povahy. Nebo a povahách vašich blízkých na:

 redakce@zena-in.cz    

lupa

Reklama