Rozhovor je součástí soutěže O nej... povolání (vstupte zde), ve které můžete vyhrát mobilní telefon!

V životě prý vyfotila snad už všechno, ale

jednou jí učaroval pohled na oko přes mikroskop. Začala fotit oči na oční klinice. Vedle nemocných a zraněných očí fotografuje do svého archívu i oči mladé, krásné nebo jinak zajímavé.

 

V loňském roce uspořádala ve Faustově domě výstavu „Okno - oko - čas". Její fotografie jsou součástí několika prestižních odborných publikací.

 

„Neustále mě fascinuje pohled na i do lidského oka,“ říká fotografka očí Lucie Stránská a já se jí ptám:

 

Jak se vůbec člověk k takovému povolání dostane?
Jsem profesí fotografka a před revolucí jsem pracovala na Závisti, kde se prováděl výzkum keltského oppida.
Po revoluci byl výzkum pozastaven a já byla několik měsíců nezaměstnaná. Jednou mi zavolala moje kamarádka, která tehdy pracovala ve zdravotnictví, že na oční klinice potřebují fotografa. A tak jsem se poprvé podívala na lidské oko přes mikroskop. Bylo rozhodnuto. Ale že jsem tehdy fotila pro nějaké ženské časopisy, nastoupila jsem zatím jen na krátký úvazek.

 

Má Vaše profese něco společného s iridodiagnostikou? (Doufám, že jsem ten výraz napsala správně.)
U nás na klinice není nikdo, kdo by určoval diagnózu podle oční duhovky (irisdiagnostika, iridodiagnostika). Pokud má pacient závažnější onemocnění, bývá vyšetřen na speciálních pracovištích a pak kontinuálně probíhá léčba oka a ostatních orgánů (např. revmatoidní artritida, diabetes, atopický
ekzém...)

Mě ale čtení z duhovky zajímá, dokonce jsem si koupila nějakou literaturu a začala se učit. Je to ale velmi těžké a určitě bych si netroufla určovat podle různých tvarů, znaků a znamének diagnózu.

 

Říká se, že oko je do duše okno. Co vy na to? Vidíte lidem do duše?
Oko je zajímavý orgán, který nepřestává inspirovat. Když potkáte člověka, většinou ho zběžně shlédnete od hlavy až k patě, ale pak se mu víceméně pořád díváte do očí. Oko je obnažené, ale přesto tak tajemné. Ta panenka, neboli zornička, je vlastně otvor, zakrytý jen průhlednou rohovkou.
Tvar, výraz, barva, ano, určitě se dají z oka vyčíst emoce a do jisté míry i povaha člověka.

Já jsem měla štěstí, že mě na kliniku přijal báječný člověk a skvělý oční chirurg, profesor Filipec. Tehdy v Čechách nebyl nikdo, kdo by fotil oči, (vyjma samotných očních lékařů), a tak se mi, tehdy ještě as. Filipec, hodně věnoval.

 

Co musí člověk umět a vědět, aby mohl takové povolání dělat? Existuje nějaká speciální škola?
Speciální škola není, ovládání vyšetřovacího přístroje, ke kterému je napojen kamerový systém, tzv. slit lampa, jsem se naučila na klinice. Hodně se publikovalo a přednášelo, a tak bylo zapotřebí kvalitních snímků. Docela mi to šlo (tehdy jsem se stala i členem OPS - Ophthalmic Photographers Society), nebyl to tak velký problém, protože jsem vystudovala filmovou průmyslovku a vyučila se fotografkou.Trpíte profesionální deformací? Koukáte lidem do očí víc nebo jinak než běžní lidé?
Netrpím, ani lidé kolem mě. Možná se do očí dívám pozorněji, ale rozhodně neodklápím víčka a neříkám: Ježíš, ty máš ale zarudlý oko, nemáš tam chlamydiovou infekci? Nebo ti možná začíná konjuktivitida!

 Zažila jste při výkonu svého povolání nějakou zajímavou příhodu?
Ano, zažila jsem mnoho zajímavých příhod. Zde je jedna z nich:
Když se človíček narodí nevidomý, není to až tak hrozné, jako když přijde o zrak během života. Takový člověk ví, jaké to je vidět, a žít a orientovat se ve tmě se musí učit pěkně dlouho. K nám chodil na kliniku jeden starší muž, který přišel o zrak asi ve 30t letech. Přes náročnost zákroku se prof. Filipec rozhodl pro operaci. A operace se povedla. Ten muž po 25 letech opět uviděl.

Byla to nesmírná radost, ale také šok. Jeho žena zestárla, z jeho malé dcerky se stala dospělá žena, on se nepoznal v zrcadle, ulice, domy a všechno kolem dostalo jinou tvář.

Práce očních lékařů je obdivuhodná, bohužel dnes ten systém ve zdravotnictví funguje tak mizerně, že možná i naše, ještě nedávno věhlasná klinika, půjde do „háje".

 

Přeji Vám příjemné léto, a když práci, tak ne nudnou. Já odlétám do Anglie. Lucie Stránská.

Tak se tam mějte krásně a děkuji za rozhovor.

Reklama