Když hrají českou hymnu, nevstávám, ale vstávají mi chlupy na rukách :-) Když hrají naši hokejisti, prožívám to dost. Když nějaký člověk proslaví mou zemi, jsem na to hrdá. Když někdo ve světě ví, kde leží naše zem, jsem mile překvapená. Když znají ve světě naše výrobky, mám upřímnou radost...

Ale někdy se opravdu stydím za to, jak se dokáží někteří Češi chovat ve světě, a jakou nám ostatním tím vytvořili pověst :-( Mluvím hlavně o dobách těsně po revoluci, kdy se spousta lidí hrnula za hranice, plný autobusy paštik, řízků, piv a zásob jak před válkou, venku jen okukovali všechno, ale nenakupovali, kde bylo co zadarmo, hurá na to, kde šlo něco ukrást, proč ne, však ONI tam venku mají dost :-/

Dnes už se situace trochu mění k lepšímu, i Češi si ve světě sednou na koktejl, kávičku, večeři, začínají se chovat sebevědoměji a je to dobře.
A ještě něco: letos jsme byli na dovolené v Jeseníkách a zjistili jsme, že u nás v Česku je ale krásně... Jo, tady jo :-)

Berulinka


Děkujeme za pěkný příspěvek :)

Taky pamatuju doby řízků a polívek ze sáčku - na nás všichni koukali jak na blce, protože táta nás pod heslem "k cizí zemi patří i cizí kuchyně" klidně tahal do restaurací... Ale je pravda, že jsme nebyli typičtí Češi -hodně jsme cestovali a "cizina" pro mě dlouho byly Čechy... Musím se přiznat, že mně se "ježí" chloupky na rukou při jiné hymně - i když už ani zemi svého dětství bych neoznačila za svou vlast - dlouho jsem tam nebyla a ta země se hodně změnila - beze mě - a to pouto se přervalo... Ale stejně mě to pořád občas "bere" :)

Jaké jsou vaše zkušnosti s Čechy za hranicemi? Jste na svou zemi a krajany hrdá, nebo se za ně stydíte? Jaký máte vztah k "národním" symbolům, jako je hymna, vlajka, státní znak a podobně? Napište nám!

redakce@zena-in.cz

Reklama