friend

Kdy u vás naposledy zazvonila návštěva? Spíš se zdá, že odzvonilo návštěvám. Když si chcete s někým jen přátelsky popovídat, hledáte radu nebo potřebujete probrat něco důležitého, nejspíš zvednete telefon nebo zasednete k počítači. A pokud trváte na osobním setkání, zřejmě si domluvíte schůzku na neutrální půdě, v oblíbené kavárně, restauraci, v parku...

Nebo snad ještě patříte k tomu vymírajícímu druhu, který zve své blízké k sobě domů? Kdy jste naposledy měla doma hosta? A kdy jste byla hostem vy?

Možná jsme v téhle uspěchané době zastřené anonymitou trochu zapomněli, jak se utužují vztahy. A tak si říkám, kde jsou ty středeční kávy, páteční kanastové večery a nedělní obědy?

Abych byla upřímná, i já jsem mnohem častěji hostem než hostitelem. Z poslední návštěvy jsem se vrátila v pondělí ráno. V sobotu ráno jsem byla vypuzena z domova se slovy: „Tady při hokeji řvát nebudeš, to si jeď radši k mámě.“ A tak jsem jela. Řvaly jsme hodně a nebylo mi sousedů ani trochu líto. Pardon. A protože ryba a host už třetí den smrdí, jela jsem domů dřív, než bych začala smrdět.

Poslední návštěvu jsem měla doma začátkem února. A teď se dostáváme k jádru věci. Jedním problémem je čas, který nemám, i když nic nedělám. Nemám čas ani na blbosti, natož abych ho měla na úklid, že ano?

Ale teď vážně. Kdykoliv zazní slovo „návštěva“, vrátí se mi ozvěnou: „Na to zapomeň. Nemám uklizeno a máme to tu hnusný.“ Sice věřím tomu, že pokud si se mnou chce někdo popovídat, protože mě od střední školy neviděl, nebude mi kontrolovat utřený prach ani hodnotu mého nábytku. Na druhou stranu bych se zase necítila ve své kůži, což se dřív nebo později přenese i na mého hosta. A to opravdu není žádoucí.

A tak udělám stejný strategický tah jako většina ostatních. Půjdeme si někam sednout, zajdeme na kávu, do kina, na procházku…

Ale řeknu vám, žít sama a mít možnost starat se o domácnost po svém, nabídla bych svůj gauč i pocestným z projektu Couch surfing. O surfování z gauče na gauč jsme už psali. Můžete si přečíst ZDE. A stejně tak bych si za milým hostitelem v případě pozvání vyrazila i přes půl republiky, potažmo přes půl světa.

O návštěvách si dnes budeme povídat celý den.

  • Chodíte na návštěvy?
  • A zvete si své blízké k sobě domů?
  • Dáváte přednost obýváku jednoho z vás, nebo spíš kavárně či jinému neutrálnímu místu?
  • Jste častěji hostem, nebo hostitelem?
  • Kdy jste si naposledy vyzkoušela obě tyto role?
  • A co si o návštěvách z domu do domu myslíte? Jsou fajn, nebo narušují soukromí?
  • Máte nějaké veselé historky o návštěvách?

To vše a mnohem víc o návštěvách můžete sepsat a odeslat už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

Vaše příběhy, úvahy a zamyšlení budeme v průběhu celého dne zveřejňovat. A na konci dne samozřejmě vybereme jeden, jehož autorku odměníme.

Reklama