Dnešní příběh se stal naší redakční kamarádce. Asi by se hodil do redakčního tématu dne o katastrofách. Sešla jsem se Karolínou, a ta mi vyprávěla, co se jí nedávno stalo. Protože je to opravdu příběh k věci – k tématům o důležitosti elektřiny a o tom, jak nám tyto věci přijdou samozřejmé, rozhodla jsem se ho pro vás sepsat...

Karolína: Nedávno jsem četla knihu s katastrofickou vizí, že budeme bez proudu, a jak by vypadal život bez coldfunkčních produktů, přístrojů, které jsou všude kolem nás, a jak jsme na elektřině závislí. Netušila jsem, jak se mi tyto myšlenky a představy zhmotní do reality. Na začátku byl nezaplacený doplatek za plyn. Protože je dodávka plynu napsaná ještě na moji zesnulou maminku (ano, za dva roky jsem nebyla schopná si to přepsat na sebe v bytě, kde nyní po mamince bydlím), dopis se složenkou mě nějak minul. Takže jsem účet nezaplatila a časem se stalo to, co se stát muselo. Přišla jsem domů a ve schránce oznámení o odstranění plynoměru. Dovedete si to představit. Doma mám kotel na plyn – zapojený do elektrického proudu. Díky odstranění plynoměru nám nefungovalo topení ani teplá voda.

Sebrala jsem se a hned jsem zaplatila dluh, ale paní na plynárenské firmě mi řekla, že to nestačí, že musím mít revizi plynu k zapojení plynoměru a ještě si musím domluvit termín, kdy budou mít technici čas plynoměr zapojit. Celá tato akce trvala 3 týdny. Zaplatila jsem za revizní zprávu, za připojení plynoměru.

Díky tomu, že fungovala aspoň elektrika, půjčila jsem si tři přenosné radiátory a přenosný vařič, protože samozřejmě nefungoval ani sporák. Díky elektřině jsme tedy doma nezmrzli, ohřáli si vodu a najedli jsme se. To, že se vše stalo ještě navíc nyní v zimě, byla nepříjemná zkušenost. Můj manžel mi samozřejmě vyčinil, že už jsem všechny papíry po mamince měla mít dávno v pořádku – což jsem nyní hned udělala. Nedovedu si představit, kdyby nám ještě nešel proud. To bychom museli jít bydlet ke známým nebo do nějakého levného hotelu. I když možná zapojení odstřižené elektriky by trvalo kratší dobu než ten plyn.

Děkujeme Karolíně za její příběh, která se kvůli vlastní chybě dostala do nepříjemné situace a pocítila, jaké je to být bez tepla, teplé vody a bez možnosti vaření. Sice jí doma vypli plyn, ale kdyby nešel proud, nefungovaly by elektrospotřebiče, které plyn zpracovávají, vše je těsně provázané. Stalo se vám někdy něco podobného? Napište nám pod tento článek

Výzva:

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

Své úvahy a příběhy nám napište pod tento článek, těšíme se na vaše reakce!

čeps

Téma důležitosti a významu elektrického proudu vzniklo ve spolupráci s: ČEPS, a.s. (www.ceps.cz)

Reklama