Janě je přes 40 let. Je svobodná, bezdětná, má nadprůměrnou inteligenci, aktivně mluví  6 jazyky, je atraktivní a ve skvělé kondici. Bohužel už 2 roky marně usiluje o stabilní práci na pracovní smlouvu, která by jí zajistila finanční jistotu.

 

Když se spolu setkáme, většinou mluvíme o práci. Jana minimálně 5krát  v týdnu absolvuje různé pohovory, výběrová řízení a školení, jež jí „mají ulehčit nebo zabezpečit vysněnou práci“. Vždy skončí v posledním kole a nakonec se zaměstnavatel rozhodne pro mladší kandidátku. „Mladší, bez odborných znalostí a zkušeností!“


Dokonce se několikrát stalo, že Janu označili za „překvalifikovanou“ a poslali ji do… 

Pamatuji si, že jednou má přítelkyně téměř podepsala smlouvu se zahraniční společností, která ke smlouvě chtěla maličkost: odběr moči, krve a údaje osobního charakteru, které nemají nic společného s charakterem práce, kterou měla vykonávat… Jana nakonec nepodepsala, protože se jí jednání ze strany potenciálního zaměstnavatele zdálo ponižující. Vůbec se jí nedivím!

 
Je to neuvěřitelné, co všechno člověk zažije při dlouhodobém a aktivním hledání práce.
Nikdo vám nedá žádný rozumný argument „proč nejste vy ten ideální zaměstnanec, i když splňujete všechna kritéria výběru“, „tiše“ vás diskriminují kvůli věku a pohlaví a odsuzují vás za vaši nadprůměrnost, která by měla být naopak vítána.

 

Právě toto období nese Jana velmi těžce. Přestala si věřit a ztrácí motivaci dále hledat. Minulý týden se málem psychicky zhroutila. Nedivím se jí. Jediným štěstím je to, že chodí mezi lidi a pravidelně sportuje.

 

A jak si hledá Jana práci?

Nejdřív optimisticky reagovala na nabídky personálních agentur. Svůj životopis spolu se žádostí o konkrétní zaměstnání rozeslala asi na deset míst. Většina z nich vůbec nereagovala, a když si ji některá pozvala na pohovor, ten byl veden člověkem, který měl od psychologie a personalistiky daleko…

Několikrát se stalo, že Janu poslali na místa, kde byly jiné pracovní a finanční podmínky, než uváděli v agentuře. Na základě negativních zkušeností se Jana „seriózních profesionálů“ vzdala a začala reagovat na inzeráty přímo od zaměstnavatelů.

 

I když je celý proces rychlejší a otevřenější, odpověď potenciálních zaměstnavatelů je téměř vždy stejná “Jste pro nás stará“!

 

Co s tím?   

Znáte nějaký osvědčený recept, jak si najít dobrou a stabilní práci v relativně krátkém čase?

Máte vlastní zkušenosti s hledáním zaměstnání?

A co maminky po mateřské?

Napište nám o tom…

Adresu redakce už znáte: redakce@zena-in.cz

 

 
Reklama