Zítra, za týden, za rok nebo za sto let, ale rozhodně s jistotou se v pravém rameni souhvězdí Oriona odehraje moc pěkná podívaná. I my se podíváme. A jak dobře. U nás totiž na zhruba tři měsíce nebude vůbec noc! Slunce budeme mít dvě a zřejmě přežijeme.
O rudém obru jménem Betelgeuse víme sice od roku 1921, ale dnes ho známe a pořád poznáváme podstatně víc. Dalo by se říci že dnes všechna vědecká pracoviště a observatoře sledují rudou hvězdu s napětím. Samozřejmě i NASA.
Hubblův dalekohled pro nás pomohl určit velikost hvězdy. Je úctyhodná. Betelgeuse by v naší soustavě zacpal prostor až asi k Jupiteru!
A proč je tak v kurzu?
Inu, protože nám chystá nebeskou podívanou, na kterou bude patrně vzpomínat ještě hodně generací po té, která bude mít to „štěstí“.
Není pochyb, že se hvězda smršťuje. Patrně se utápí do sebe, což je znamením, že se zhroutí. Chuděra. V každém případě její zhroucení v supernovu bude pro nás, tady na Zemi, znamenat vskutku mimořádné věci.
Tak například budeme mít dvě Slunce a zhruba tři měsíce nebude vůbec žádná tma. Takhle si to představuje NASA, která oficielně vydala prohlášení, že život na Zemi Betelgeuse neohrozí, neboť je dostatečně daleko, přesněji o 600 sv. l. dál, než by znamenalo smrtelné nebezpečí.
A to by znamenalo, pokud by byla blíž, protože když se odehrává ve vesmíru takováhle věc... (nějaké srozumitelné srovnání jsem hledala a našla)...
Výbuch takovéto supernovy znamená „delete“ pro všechen život v okruhu 30 světelných let. Při vzdálenosti do 100 sv. l. by nám byla naše atmosféra platná jako mrtvému zimník. Kolem 300 sv. l. by to stálo také za starou belu a hezky by se ugrilovali například astronauti na oběžné dráze.
Podle posledních měření nám vzhledem k dvojnásobné vzdálenosti, než je hraniční, snad zánik nehrozí a případná vzniklá černá díra by nás zhltnout také neměla.
Ale divadlo to bude a hvězda v hlavní roli je vskutku mezinárodní celebritou.
Snad jediné, čím se vědecká obec momentálně zabývá v rámci ohrožení,je gama záblesk. Není ale doposud jisté, zda by přišel. To se odvíjí od hmotnosti hvězdy, a tu se nám prozatím na rozdíl od vzdálenosti a velikosti přesně určit nepodařilo. Má být okolo 20 Sluncí.
V současné době prochází Betelgeuse stadiem těsně před výbuchem supernovy.
Je horkým kandidátem pro rok 2012, a kdo má trochu sježděnou historii starých civilizací, může mu připadat zajímavé, že o rudé planetě, která způsobí veliké nepříjemnosti a je v pásu Oriona a bude druhým Sluncem, hovoří už Sumerové jako o NIBIRU, a my jsme si o ní povídali TADY.
Víte, že taková báchorka to nebyla.
A teď ještě pro zvědavé oči a uši, co nevěří
VIP hvězdnou herečku si můžete prohlédnout už dnes!
Je vidět na noční obloze a jistě bude za váš zájem vděčná.
Je osmou nejjasnější hvězdou oblohy u Oriona (nepočítáme-li Slunce). Samotné souhvězdí Orion je na obloze velmi výrazné.
Akční film už připravuje také Hollywood. Betelgeuse si tu zahraje největšího záporáka všech dob.
Nový komentář
Komentáře
Škoda že na prohlížení takové dálky už jsou potřeba pořádné dalekohledy, takže jedině vyrazit na hvězdárnu.
OlgaMarie — #7 Holka, ten byl pěkně mazanej, že na něj nemají ani dnešní PC. Všemu věřím, musel to být hodně inteligntní člověk, ještě dnes si z nás dělá prdelky.
aninas — #10 ....milá vzpomínka, ale LIVED - odžito. Jsem ráda tam, kde jsem
Michaela Kudláčková — #4 Ja vim, ze to sem nepatri, ale dam sem jeden odkaz. Bohuzel pouzivam prohlizec, ktery mi neumoznuje vlozit odkaz, aby byl hned klikaci - teda z-i to nepovoluje
http://www.stream.cz/video/566517-fenomen-osudy-detskych-filmovych-hvezd
OlgaMarie — #7 ...to mě moc zajíma, stejně jako celá Da Vinciho osobnost. Prosím, když se něčeho dopídíš, co půjde ověřit, dej mi vědět Díky.
OlgaMarie — #7 mozna to bude v teto knize http://knihy.abz.cz/prodej/leonardo-da-vinci-3
Michaela Kudláčková — #4 Já hledám seriózní zdroj na restaurování Poslední večeře od Leonarda. Údajně se objevilo, že tam má skryté pěkné zrůdičky. Také nemohu nalézt, zda byly někde zveřejněny skicy k tomuto obrazu, které byly objeveny teprve nedávno zazděné po staletí v nějaké místnosti ve Florencii. Vždyť také při restaurování stropu Sixtinské kaple bylo zjištěno, že Michelangelo za předlohu k tváři Boha si vzal Leonardovu podobu.
V takovýchto případech si vždycky beru židli, vycházím před dům, na tu židli si sednu a koukám, protože to co uvidím už asi nikdy neuvidím
To stejné jsem udělala i při zatmění Slunce V roce 1999 (nebo kdy to bylo) jsem to také tak udělala. Tento rok jsem mi to jaksi nepovedlo. To jsem koukala jen z balkonu.
Takže uvidíme jestli se zadaří a Betelgeuse na vlastní bulvy uvidím
Michaela Kudláčková — #4 Jina moznost me nenapada - pokud o tom vedci vedi z vizualniho pozorovani, tak uz je hotovo a ta hvezda realne uz neexistuje, pokud o tom vedi jinak a k te udalosti ma skutecne teprve dojit, tak na Zemi to pozname teprve po te dobe, az k nam to "svetlo" dorazi. Tak uvidime.
Lukáš Čejka — #3 ..o tom se spekuluje též, ale menašla jsem pro to seriozní zdroj, kde bych to ověřila Luki :-)
Moc tomu nerozumim, pokud je vzdalenost 600 ly, tak bud k te udalosti uz doslo, nekdy zhruba pred 600 roky a nebo k ni teprve dojde a lidstvo se o ni dovi za nejakych 600 let, takze my nic pozorovat nebudem.
Ćeský politik - majitel nenápadného majetku:
Paní Michaelo, prosím o radu, jak mám chránit svůj skrovný majetek a zda se dá nějak nenápadně získat dosavadní solidní život, samozřejmě zadarmo to nebude!
Co dodat?
Proroctví Joele Proroka, Starý zákon, kap.2.
Proroctví Daniele Proroka studoval i vynikající matematik, fyzik a astronom Isaac Newton. Jeho poznámky prý vědci studovali a rozluštili, že roku 2060 lidem nebude právě dobře. Ale jak k tomuto roku došel Newton, nepochopili.
Leonardo da Vinci posunul světovou katastrofu na konec věku Vodnáře a pozor - jeho technické vize byly přesné, lze tedy předpokládat, že mohou být přesné i jeho vize v jiných oblastech.
Fatimské proroctví. Papež Jan Pavel ii. v roce 1980 velmi diplomaticky formuloval jeho třetí část, aby jistá velmoc nebyla podnícena k jistým činům...
Vzpomněla jsem si na anekdotu, která se kdysi vyprávěla. Ptá se soudružka učitelka Janka na Slovenské národní povstání.
Janko: "Volačo sa o tom doma hovorí, ale kedy to presně budě, to zatím nikto nevie." A tak je to i s koncem Betelgeuse.