slunceZítra, za týden, za rok nebo za sto let, ale rozhodně s jistotou se v pravém rameni souhvězdí Oriona odehraje moc pěkná podívaná. I my se podíváme. A jak dobře. U nás totiž na zhruba tři měsíce nebude vůbec noc! Slunce budeme mít dvě a zřejmě přežijeme. 

O rudém obru jménem Betelgeuse víme sice od roku 1921, ale dnes ho známe a pořád poznáváme podstatně víc. Dalo by se říci že dnes všechna vědecká pracoviště a observatoře sledují rudou hvězdu s napětím. Samozřejmě i NASA.  

Hubblův dalekohled pro nás pomohl určit velikost hvězdy. Je úctyhodná. Betelgeuse by v naší soustavě zacpal prostor až asi k Jupiteru!

 A proč je tak v kurzu?

Inu, protože nám chystá nebeskou podívanou, na kterou bude patrně vzpomínat ještě  hodně generací po té, která bude mít to „štěstí“.

 Není pochyb, že se hvězda smršťuje. Patrně se utápí do sebe, což je znamením, že se zhroutí. Chuděra. V každém případě její zhroucení v supernovu bude pro nás, tady na Zemi, znamenat vskutku mimořádné věci.

Tak například budeme mít dvě Slunce a zhruba tři měsíce nebude vůbec žádná tma. Takhle si to představuje NASA, která oficielně vydala prohlášení, že život na Zemi Betelgeuse neohrozí, neboť je dostatečně daleko, přesněji o 600 sv. l. dál, než by znamenalo smrtelné nebezpečí.

slunceA to by znamenalo, pokud by byla blíž, protože když se odehrává ve vesmíru takováhle věc... (nějaké srozumitelné srovnání jsem hledala a našla)...

Výbuch takovéto supernovy znamená „delete“ pro všechen život v okruhu 30 světelných let. Při vzdálenosti do 100 sv. l. by nám byla naše atmosféra platná jako mrtvému zimník. Kolem 300 sv. l. by to stálo také za starou belu a hezky by se ugrilovali například astronauti na oběžné dráze.

Podle posledních měření nám vzhledem k dvojnásobné vzdálenosti, než je hraniční, snad zánik nehrozí a případná vzniklá černá díra by nás zhltnout také neměla.

Ale divadlo to bude a hvězda v hlavní roli je vskutku mezinárodní celebritou.

slunceSnad jediné, čím se vědecká obec momentálně zabývá v rámci ohrožení,je gama záblesk. Není ale doposud jisté, zda by přišel. To se odvíjí od hmotnosti hvězdy, a tu se nám prozatím na rozdíl od vzdálenosti a velikosti přesně určit nepodařilo. Má být okolo 20 Sluncí.

V současné době prochází Betelgeuse stadiem těsně před výbuchem supernovy.

Je horkým kandidátem pro rok 2012, a kdo má trochu sježděnou historii starých civilizací, může mu připadat zajímavé, že o rudé planetě, která způsobí veliké nepříjemnosti a je v pásu Oriona a bude druhým Sluncem, hovoří už Sumerové jako o NIBIRU, a my jsme si o ní povídali TADY.

Víte, že taková báchorka to nebyla.

A teď ještě pro zvědavé oči a uši, co nevěří

VIP hvězdnou herečku si můžete prohlédnout už dnes!

Je vidět na noční obloze a jistě bude za váš zájem vděčná.

Je osmou nejjasnější hvězdou oblohy u Oriona (nepočítáme-li Slunce). Samotné souhvězdí Orion je na obloze velmi výrazné.

 Akční film už připravuje také Hollywood. Betelgeuse si tu zahraje největšího záporáka všech dob.

Reklama