No, ajťáka, síťaře, admina, nebo jak se tomu nadává, dělám už deset let, takže historek by byly kvanta. K tomu ale až níže.

Sám před PC sedím 8 hodin v práci a dalších 7-8 hodin doma (pokud zrovna nejsem s drahou polovičkou), takže snad už ani nelze mluvit o závislosti, ale běžné denní rutině...
Když už na PC hraju hry, tak jedině simulátory - buď GTR, nebo MSTS (vláčky) a v poslední době mě pohltilo pilotování letadel v MSFS.

Jinak k těm historkám: dělal jsem v nemocnici a ač si doktorů dost vážím (já bych se třeba celou učebnici Anatomie nenašprtal ani za deset let), tak většina (i když existují výjimky) počítače moc nezvládá. Jednomu primářovi jsme předzívali "instalatér", protože vždycky začínal telefonát slovy: ,,Já jsem si něco nainstaloval... " a pak následoval popis závady.

Zajímavá byla také návštěva operačního sálu - hezky jsme museli do hábitu, čepičku na hlavu, přezout se, projít přes rohož v rámci maximální bezinfekčnosti... no a těsně před sálem stál zástupce primáře, kouřil a klepal popel na zem.

Standardní "závady" typu vypnutý NumLock, nezapnutá tiskárna nebo vytažené kabely považuji za běžný folklor.
 
K rozlišování mezi nešikovností/neschopností mužů a žen, jak bylo Šumařovi pod předchozím článkem vytýkáno: mé zkušenosti říkají, že není moc rozdílů. Ženy většinou (ale ne vždy) nemívají zájem PC rozumět nějak do hloubky, muži zase svou "šťouravostí" dovedou počítač dovést až ke stavu, kdy pomůže jen reinstal. Spíše bych rozlišoval starší (nad 50) a mladší (do 30) uživatele - ti první zpravidla s počítačem zápasí, ti druzí ho měli na škole a tak mají alespoň základy.

Když už jsme u mužů a žen: počítač zavirovaný a zadělaný tunami spywaru (=nežádoucí software), který se natahal zpravidla z pornowebů, jsem u uživatelky-ženy ještě neřešil, kdežto u chlapů (hlavně u těch, co už se můžou jen koukat) je to jedna z nejčastějších příčin nefunkčnosti.
Některé své zážitky si zapisuji (a průběžně doplňuji) do svého blogu pod hlavičkou "Pár veselých příhod ze života "ajťáka"". Odkazy na první čtyři díly:
http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=37
http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=49
http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=322
http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=392


Karel K. sice napsal do diskuse pod článek, ale jeho příspěvek jsem shledal do diskuse hodnotným natolik, že jej vydávám jako novinku. A ještě takhle dostane body do letní soutěže! To se přece vyplatí, ne? (A taky to má zadarmo!)

Reklama